Ljubitelji kafe uskoro bi mogli dočekati da njihova jutarnja poslastica poskupi, budući da je cijena kafe na međunarodnim robnim tržištima dostigla najviši nivo ikada.
U utorak je cijena zrna kafe Arabica, koja čini većinu globalne proizvodnje, premašila 3,44 dolara po funti (0,45 kg), nakon što je ove godine skočila više od 80%. Troškovi zrna kafe vrste robusta u septembru su dostigli najviši nivo.Ovo se događa u trenutku kada trgovci kafom očekuju da prinos zasijane kafe bude smanjen nakon što su dva najveća svjetska proizvođača – Brazil i Vijetnam – pogođeni lošim vremenskim uslovima, a popularnost kafe odnosno potražnja za njom nastavlja da raste.
Neminovan rast cijena u maloprodaji
Jedan stručnjak rekao je za BBC da kompanije koje proizvode kafu povećavaju cijene ili razmatraju povećanje u novoj godini.
Dok su posljednjih godina velike pržionice kafe uspjele da apsorbuju skokove cijena kako bi zadovoljile kupce i zadržale udio na tržištu, izgleda da će se to promijeniti, prema Vinhu Nguyenu, izvršnom direktoru Tuan Loc Commodities.
„Brendovi kao što su JDE Peet (vlasnik brenda Douwe Egberts), Nestlé i svi ostali, [ranije] su preuzeli udar viših cijena sirovina na sebe. Ali trenutno su gotovo na prekretnici. Mnogi od njih razmišljaju o povećanju cijena u supermarketima u [prvom kvartalu] 2025.“
Italijanski div za proizvodnju kafe Lavazza je saopštio da se jako potrudio da zaštiti svoj udio na tržištu i da ne prenese veće troškove sirovina na kupce, ali su ga skokovi cijena kafe na kraju prisilili da to ipak učini. „Kvalitet je za nas najvažniji i uvijek je bio kamen temeljac našeg ugovora o povjerenju s potrošačima. Za nas to znači nastavak rješavanja vrlo visokih troškova. Stoga smo bili prisiljeni prilagoditi cijene“, rekli su iz kompanije Lavazza za BBC News.

Na događaju za ulagače u novembru, najviši direktor Nestléa je rekao da se industrija kafe suočava s „teškim vremenima“, priznajući da će njegova kompanija morati prilagoditi svoje cijene i veličine pakovanja. „Nismo imuni na cijenu kafe, daleko od toga,” rekao je David Rennie, Nestléov šef za robne marke kafe.
Suša, a onda jaka kiša smanjile prinose
Posljednji rekord za kafu postavljen je 1977. godine nakon što su neobične snježne padavine uništile plantaže u Brazilu. „Zabrinutost oko uroda u Brazilu 2025. glavni je pokretač cijena. Zemlja je doživjela najgoru sušu u 70 godina tokom avgusta i septembra, praćenu obilnim kišama u oktobru, što je izazvalo strah da bi cvjetanje usjeva moglo propasti“, kaže Ole Hansen, šef za robne strategije u Saxo banci.
Nisu samo brazilske plantaže kafe, koje uglavnom proizvode zrna arabice, pogođene lošim vremenskim uslovima.

Zalihe robuste takođe će se smanjiti nakon što su se plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču te sorte, takođe suočile sa sušom i obilnim padavinama.
Preporučeno
Kafa je druga najtrgovanija roba u svijetu po količini, nakon sirove nafte, a njena popularnost raste. Na primjer, potrošnja u Kini se više nego udvostručila u posljednjoj deceniji. „Potražnja za tom robom ostaje visoka, dok su zalihe koje drže proizvođači i pržionice na niskim nivoima. Očekuje se da će uzlazni trend cijena kafe trajati neko vrijeme“, rekla je Fernanda Okada, analitičarka cijena kafe u S&P Global Commodity Insights.