Televizije Pink i Hepi koristile tragediju na Cetinju za podsticanje netrpeljivosti

Televizije Pink i Hepi koristile tragediju na Cetinju za podsticanje netrpeljivosti

Standard

18/01/2025

09:18

Zbog zloupotrebe tragedije na Cetinju i izvještavanja kojim su podgrijavane nacionalne, vjerske i međuetničke tenzije, Savjet Agencije za audio-vizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) donio je odluku da pokrene postupke jer su, kao i prije dvije i po godine nakon zločina u Medovini, TV Pink i TV Hepi emitovale programe koji su kršili profesionalne i etičke novinarske standarde.

Pisali su Regulatornom tijelu za elektronske medije Srbije (REM) i tražili izjašnjenje najkasnije za dvije nedjelje. U suprotnom, postupiće kao i u ranijim slučajevima – sporni sadržaji će biti nedostupni gledaocima u Crnoj Gori.

Monitoring Agencije je pokazao da je u periodu od 2. do 6. januara 2025. godine, u okviru sadržaja „Novo jutro – Jutro sa dušom/Novo vikend jutro – Jutro sa dušom“ TV Pink, kao i u okviru sadržaja „Dobro jutro, Srbijo“ TV Hepi, bilo više segmenata posvećenih tragediji koja se dogodila 1. januara 2025. godine na Cetinju.

,,Tragičan događaj u kome je smrtno stradalo 13 osoba zloupotrijebljen je kao povod da se korišćenjem pogrdnih, uvredljivih i uznemirujućih izraza, koji podstiču intenzivne negativne emocije, podstakne neprijateljstvo ili diskriminacija. Takođe, omalovažavanje i obezvređivanje pripadnika crnogorske nacionalnosti, negiranje njihovog nacionalnog identiteta i posebnosti, prisutno je kroz cjelokupan diskurs”, smatraju u Savjetu Agencije.

Ističu da se posebno ozbiljno kršenje standarda ogleda u zloupotrebi prava na izvještavanje o tragediji i analiziranje uzroka i mjera za prevenciju sličnih događaja, tako što se ovaj događaj pokušava objasniti ili opravdati kao rezultat kletvi ili prokletstava, koje su bile usmjerene na dio stanovništva imajući u vidu njihovo etničko i vjersko određenje.

,,Posebno izdvajajući stanovnike podneblja Cetinja, emitovani sadržaji podstiču neprijateljstvo i netrpeljivost, te ugrožavaju njihovo dostojanstvo”, poručili su iz SAMU.

Upozoravaju i da insistiranje na pitanjima identiteta podgrijava ideje sukobljavanja i suprotno je principima solidarnosti i građanskog društva, što ugrožava multietničku toleranciju i narušava socijalnu koheziju.

,,Negativna stereotipizacija ne samo da oblikuje stavove prema grupi, već utiče na ponašanje i percepcije, šireći predrasude i diskriminaciju. Ovakav govor je u predmetnim sadržajima uobičajen i ponavljajući, opravdava predrasude i podstiče etničku podijeljenost”, naglasili su iz tog tijela.

Iz SAMU ističu i da nakon ranijih mjera privremenog ograničavanja određenih sadržaja (2020. i 2022. godine), emiteri očigledno i ozbiljno nastavljaju da krše propisane standarde prikazivanjem sadržaja koji podstiču mržnju, netrpeljivost i diskriminaciju. Istakli su da razumiju očekivanje dijela crnogorske javnosti da njihove reakcije budu momentalne, pojašnjavaju da one nijesu moguće čak ni u vanrednim situacijama poput tragedije koja se desila na Cetinju, prije nego što se ispoštuju sve međunarodne pravne procedure propisane Zakonom o potvrđivanju Evropske konvencije o prekograničnoj televiziji

,,Zaobilaženje ovih procedura predstavljalo bi kršenje međunarodnih standarda na čije poštovanje se obavezala država Crna Gora”, kazali su iz SAMU.

U pismima REM-u, povodom spornih sadržaja na Pinku i TV Hepi, Agencija je taksativno navela emisije i sporne citate koje su izgovarali voditelji, ali i sagovornici.

Jovana Jeremić, zvijezda tabloidnog novinarstva u Srbiji, i ovoga puta u emisijama „Novo jutro – Jutro sa dušom/Novo vikend jutro – Jutro sa dušom“ od 2. do 5. januara zloupotrijebila je uredničku poziciju i koristila stigmatizujuće navode o licu koje je izazvalo tragediju (da je bio paranoičan, da su mu se priviđale stvari, da je bio psihijatrijski bolesnik, „psihopaćenik“, da se hvalio kako mrzi Srbiju i Srbe…). Ta televizija je, kako je ocijenjeno u analizi Agencije, emitovala i navode kojima se članovima njegove porodice i prijateljima na teret stavlja prikrivanje njegovih zdravstvenih problema i moguće upućivanje uvreda koji su potencijalno doprinijeli tragediji.

Puštani su i video-snimci koje su voditeljka i gosti koristili za vrlo negativne optužbe i zaključke („Ovaj snimak sve pokazuje: i psihološko stanje ovih ljudi koji se nalaze na njemu i njihov stepen obrazovanja i razvijenost mozga generalno i njihov stepen zrelosti i njihov odnos i politički“; „Pokazuje izuzetnu mržnju prema srpskom narodu…“; „To je ono što se mesecima priča, da se vodi neki specijalni rat protiv naše države, protiv srpskog naroda“).

Da je namjerno zanemarena činjenica da se na snimku, možda, ne nalazi Aco Martinović, pokazuje i to što voditeljka kaže: „Inače sam bila i kažnjavana ranije zbog raznih snimaka koje sam puštala u jutarnjem. Tada je nastala rečenica – „Nijesu sve kazne – kazne, neke kazne su moja nevidijiva ordenja“.

Agencija je REM-u taksativno nabrojila citate voditeljke i njenih sagovornika, koji su bili iz državnog vrha Srbije, obavještajci, psiholozi…

Iz AEM-a su napisali da insistiranje na pitanju identiteta doprinosi i podgrijava ideje netrpeljivosti i sukobljavanja, suprotno idejama solidarnosti i građanskog društva, ugrožava multietničku toleranciju i narušava socijalnu koheziju.

,,Opisani govor ne predstavlja posrednu i skrivenu intervenciju, ne predstavlja izuzetak, već je pravilo. Direktan je i jednostavan i kao takav usmjeren da uzrokuje i veću reakciju”, smatraju iz AEM-a.

Imajući u vidu da korišćenje pogrdnih termina nije incidentno, već se negativni opisi ponavljaju u kontinuitetu, jasno je da su izrečeni sa namjerom da uvrijede i omalovaže pripadnike ciljne grupe i da imaju jasan potencijal da za tu grupu budu uvredljivi. Tome doprinose i povremene neprimjerene intervencije voditelja/voditeljke, kako kroz komentare, tako i kroz usmjeravanje diskusije – poručili su oni REM-u.

Kada je riječ o TV Hepi, AEM je upozorio kolege iz REM-a da je u periodu od 3. do 6. januara 2025. godine, u okviru sadržaja „Dobro jutro, Srbijo“ došlo do ponovljenog kršenja novinarske profesije i etike.

,,U predmetnim emisijama koristi se pogrdno, uvredljivo ili uznemiravajuće izražavanje koje podstiče intenzivne negativne emocije, iskazivanje neprijateljstva ili želju za diskriminacijom, kao i omalovažavanje ili obezvređivanje pripadnika crnogorske nacionalnosti”, piše u pismu.

Emitovani sadržaji podstiču neprijateljstvo i netrpeljivost, te ugrožavaju dostojanstvo uz stigmatizaciju, umišljene prijetnje da će se nekome dogoditi nešto ukoliko sa nacionalnim obilježjima prošeta Cetinjem, da se u tom gradu osjeća nešto misteriozno i zlo, uz podsjećanje na mitove i kletve…

,,Opisani diskurs pogoršava činjenica da je ovakav govor uobičajen i ponavljajući, opravdava postojanje predrasuda i netrpeljivosti prema određenim grupama i ima tendenciju da produbljuje i povećava etničku netrpeljivost”, piše AEM.

Za obje televizije AEM ističe da se sadržaji ponavljaju, da su negativni opisi uobičajeni i jasno je da su izrečeni sa namjerom da uvrijede i omalovaže pripadnike ciljne grupe i imaju jasan potencijal da za tu grupu budu uvredljivi.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Nova.rs/ Promo

Ostavite komentar

Komentari (0)