Sada se ulaznice koštaju od euro u NP Prokletije, dva eura u NP Lovćen, po tri eura za NP Durmitor i Biogradsku goru i četiri eura u Skadarsko jezero. Po cjenovniku na sajtu nudi se godišnja ulaznica u NP Durmitor za 30 eura.
Poslanik LP Andrija Popović zatražio je od Vlade da ukine naplatu ulaznica u nacionalne parkove za crnogorske državljane, podsjetivši da su oni javno dobro svih gradana, te da je ružna praksa raznorodne naplate ulaznica.
Direktor preduzeća Nacionalni parkovi Elvir Klica Pobjedi je kazao da se priprema promjena odluke o naknadama i podsjetio da se cijene ulaznica nijesu mijenjale deset godina.
“U proceduri je predlog izmjene odluke o naknadama koja će posjetiocima kako stranim tako i domaćim dati mogućnost kupovine godišnje ulaznice za sve parkove po izuzetno povoljnim uslovima, što je u skladu sa evropskim direktivama”, kazao je Klica i podsjetio da po EU direktivama nije dozvoljeno cjenovno razdvajati domaće i međunarodne posjetioce.
Po zakonu, kako dodaje, svi posjetioci, osim onih koji žive na području nacionalnog parka ili koji imaju nepokretnosti u parku, moraju da plate ulaz. On ističe da je po odluci ovog javnog preduzeća omogućen besplatan ulaz za sve posjetioce tokom značajnih ekoloških datuma.
Visina naknada za ulazak na prostor nacionalnih parkova definisana je odlukom na koju saglasnost daje Ministarstvo održivog razvoja i turizma kaže Klica.
Naplata ulaznica predstavlja, pojašnjava on, jedan od najznačajnijih finansijskih mehanizama kako u našim nacionalnim parkovima, tako i u većini zaštićenih prostora u svijetu, kojim se prikupljena sredstva usmjeravaju na održive razvojne projekte, programe zaštite biljnog i životinjskog svijeta i unapređenje ukupnog stanja ekosistema na prostorima nacionalnih parkova.
Projektna menadžerka acocijacije “Parkova Dinarida mreže zaštićenih područja” Jelena Marojević Galić smatra da je nenaplaćivanje ulaznica za domaće stanovništvo moguće ukoliko država finansijski pomogne JP NPCG. Ona je podsjetila da se u teoriji finansiranja zaštićenih područja države većinski odlučuju za jedan od tri sistema.
“Prvi sistem je kada država snosi troškove zaštite i razvoja i u tom slučaju ne postoji ulaznica u zaštićeno područje. Taj slučaj imamo u Sloveniji, gdje u NP Triglav ne postoji naplata ulaznica. Drugi, kada se zaštićena područja finansiraju pretežno od korištenja resura kojima raspolažu, najčešće kroz eksploataciju šumskih ekosistema, privredni lov na krupne sisare ili korištenje mineralnih sirovina. Na ovaj način većinski se finansiraju nacionalni parkovi u Srbiji i Makedoniji, i u ovim zemljama ulaznice ili ne postoje ili su simbolične”, kazala je Marojević-Galić.
Treći sistem podrazumijeva razvijenu turističku infrastrukturu i usluge i većinsko finansiranje rada zaštićenih područja kroz naplatu ulaza.
Ona podsjeća da su crnogorski nacionalni parkovi prije petnaestak godina sporadično naplaćivali ulaz i da je takav bio i ukupni prihod od ulaznica.
Preporučeno
Od prodaje ulaznica Nacionalni parkovi Crne Gore su u prošloj godini ukupno zaradili 1.366.334 eura.