Kako su saopštili iz Unije , izražavaju punu i bezrezervnu podršku stavovima akademika Šerba Rastodera, uvaženog intelektualca i prvog vanstranačkog predsjednika Bošnjačkog savjeta u Crnoj Gori, koji je s razlogom ukazao na poguban smjer kojim ide aktuelni odnos prema ovoj instituciji.
“Njegova poruka je poziv na buđenje – da Bošnjačko vijeće mora pripadati narodu, a ne partijama.”, navode oni.Kako kažu, Bošnjačko vijeće je ustavna i budžetska institucija, zamišljena kao legitimno predstavničko tijelo bošnjačkog naroda, a ne kao politička filijala bilo koje stranke.
” Pretvaranje Savjeta u prostor političke kontrole predstavlja direktnu prijetnju duhu predstavničke demokratije i urušavanje povjerenja među Bošnjacima. Zato pozivamo sve bošnjačke aktere, bez obzira na političku ili ideološku pripadnost, da se uozbilje i doprinesu stvaranju vijeća koje će zaista služiti svim Bošnjacima”, navode iz Unije Bošnjačke dijaspore.
“Kao Unija bošnjačke dijaspore, posebno želimo naglasiti da se ne borimo samo za kritiku postojećeg stanja, već nudimo konkretan doprinos i rješenje. Smatramo da dijaspora, kao integralni dio bošnjačkog naroda, mora imati svoje mjesto u svakom sazivu Bošnjačkog vijeća. Naši ljudi u inostranstvu godinama ulažu u očuvanje jezika, kulture, identiteta, i aktivno doprinose ekonomskom i društvenom razvoju svojih matičnih sredina. Stoga je neophodno da i oni dobiju institucionalni glas kroz Bošnjačko vijeće.
Zalažemo se da u svakom vijeću, u svakoj državi gdje postoji Bošnjačko vijeće, bude osigurano najmanje jedno mjesto za predstavnika dijaspore. Time bismo dodatno učvrstili veze između dijaspore i matice, i osnažili jedinstvo bošnjačkog naroda na globalnom nivou”, stoji u njihovom saopštenju.
Pored toga, ističu da kao Unija bošnjačke dijaspore žele biti partner svim bošnjačkim institucijama i organizacijama, bez obzira na političku ili geografsku pripadnost.
“Naš cilj nije konfrontacija, već saradnja, dijalog i zajednički rad za opšte dobro Bošnjaka. U tom duhu, planiramo da se institucionalno obratimo svim Bošnjačkim vijećima u regiji i dijaspori, kako bismo započeli procese povezivanja i uključivanja dijaspore u njihov rad na strukturisan i transparentan način.
Vjerujemo da je ovo trenutak kada je potrebno više zajedništva, a manje podjela. Više razuma, a manje stranačkih interesa. Samo tako možemo graditi institucije koje će služiti narodu, a ne pojedincima.
U tom duhu pozivamo sve odgovorne i dobronamjerne Bošnjake da stanu zajedno i izgrade Bošnjačko vijeće koje će biti simbol zajedništva, dostojanstva i budućnosti”, zaključili su iz Unije Bošnjačke dijaspore.
Preporučeno