Na dnevnom redu danas su, između ostalog, bile izmjene Zakona o eksproprijaciji, a onda je priča otišla u smjeru najavljene investicije na Velikoj plaži.
“Vi ste sebi uskočili u stomak sa netransparentnom i nejasnom procedurom. Ne razumijem poriv Milojka Spajića da na ovakav način ulazi u ovako ozbiljne priče”, istakao je Mihailo Anđušić (DPS).Anđušić: Priča sa Velikom plažom je skandal

Ocijenio je kako je posrijedi “skandalozan način da se dođe do investicije”.
“Podsjetiću vas, za vrijeme investicija DPS-a, samo dio procedure koja je pratila sličan javni poziv bilo je raspisivanje međunarodnog javnog tendera. Recimo, 2009. i 2010. je Vlada raspisala međunarodni konkurs objavljen u Financial Timesu, koji se odnosio na prostor Ade i Velike plaže. Napravljen je i sajt sa svim tenderskim i marketinškim informacijama, pozvana je britanska firma za strateškog konsultanta, oko 60 zainteresovanih kompanija je bilo, a odabrano je 10 najboljih koji su pozvani u Crnu Goru i predstavili rješenje. Sve je poslije predstavljeno na sajmu turizma u Londonu, pred posebnim komisijama u kojima su bili predsjednici i potpredsjednici Vlade, predsjednici opština sa juga države koji su tamo bili da direktno razgovaraju sa ljudima”, dodao je on.
U to doba, kazao je, takve su investicije nazivane “kontroverznim”.
“Podržavam investicije, ali zapitajte se – da li je ovo u redu, danas kad se građani Ulcinja spremaju za proteste, traže informacije, neko je nekoga uzeo za ruku da potpiše sporazum”, zaključio je Anđušić.
Čarapić: Vama smetaju investicije

Vasilije Čarapić (PES) kazao je kako je DPS potencirao da nema novih investicija i da vlast ne radi ništa na tom polju.
“Imamo situaciju da premijer treba da potpiše sporazum sa Emiratima o privlačenju velikih investicija. I sada, kad imamo situaciju da možemo da privučemo velike investicije, imamo situaciju da ste vi protiv investicija i da imate neke zamjerke”, dodao je on.
Čarapić je pitao Anđušića šta je bilo sa investicijama Qatari Diar i North Star, pozivajući Anđušića da dostavi javni poziv za drugi navedeni projekat.
“Kompanija koja je trebalo da realizuje projekat North Star u međuvremenu je likvidirana”, naglasio je Čarapić.
Sporazum sa UAE, kazao je, moraće da potvrdi Skupština.
“Svaki ugovor koji bude potpisan sa investitorom moraće da potvrdi ova Skupština”, istakao je on.
Anđušić: Ovo je korupcionaški projekat, jeste li Vi svjesni šta su usvojili odbornici u Ulcinju?
Anđušić je na to odgovorio kako je posrijedi korupcionaški projekat.
“Nekorektno je da meni spočitavate da nijesam za investicije, rekao sam da bih podržao ovaj projekat da ga nije pratilo ono što ga je pratilo. Ovaj projekat je netransparentan. Jeste li vi svjesni da je SO Ulcinj jednoglasno usvojila odluku u kojoj traže da se ne ulazi u ovu priču na ovaj način”, upitao je on.
Kao dobre investicije naveo je Porto Montenegro, Portonovi i Luštica Bay, navodeći kako su tamo zaposlene hiljade građana Crne Gore.
“A na vaše pitanje šta je sa ostalim investitorima – pa vi ste ih istjerali, kao što ste istjerali i taj North Star, koji je 2021. od Vlade tražio razgovor o investiciji od 400 miliona. Nakon tog razgovora su pobjegli iz Crne Gore. Aman, koji se u posljednjih 15 godina kroz sve renomirane međunarodne časopise koji se bave rangiranjem, uvijek nalazi u TOP 3 brenda, vi ste protjerali na onakav način i sad imamo ono što imamo na Svetom Stefanu”, naglasio je Anđušić.
Čarapić: Mi nijesmo korumpirani, ušli smo u trku sa Amerikom i Britanijom
Čarapić je na to kazao kako se za sporazum sa UAE bori svaka država na svijetu.
“Svi se takmiče za investiciju Emirata, i Amerika i Britanija, i Crna Gora je ušla u tu trku. Mi nijesmo korumpirani. Mi se borimo da dovedemo investiciju od koje će korist imati građani”, rekao je on.
Anđušić: Vaš premijer je sarađivao sa jednim od najvećih kriminalaca na svijetu
Anđušić je podsjetio kako je jedan od Spajićevih bivših ministara za svega nekoliko mjeseci postao simbol potencijalne korupcije.

“Njega saslušavaju u SPO povodom više kontroverzi. Vaš premijer je sarađivao sa jednim od najvećih kriminalaca na svijetu – Do Kvonom. I pogledajte šta on radi – on je iznio podatak o jednoj investiciji od 30 miliona sa jednim papirom, sa jednim renderom, čitav portfolio ove firme koja bi trebalo da ulaže u Crnu Goru je – tri milijarde. A on nam govori da će da ulože 10 puta više u Crnu Goru”, odgovorio je Anđušić.
Mugoša: Stisnite petlju pa vi odgovarajte za ovo, ne prebacujte nama potvrđivanje sporazuma sa UAE

U Ulcinju je problem planska dokumentacija, smatra Boris Mugoša (SD) koji naglašava kako predviđenu investiciju ne pokrivaju planovi.
“Drugo – ide se na sporazume koji izuzimaju javne tendere. Treće – ide se na izmjene Zakona o eksproprijaciji. To zemljište u Ulcinju nije samo državno, nego ima i privatnog. Ne uvlačite nas u zamku – laž je da je neko protiv investitora. Ne može premijer da daje nešto na zakup o državnoj imovini na 99 godina. Premijer države ne zna Zakon o državnoj imovini. On ne zna da je maksimalno davanje do 90 godina. I nije problem što on ponavlja 99, nego i ljudi iz sistema koji bi to trebalo da znaju”, istakao je on.
Kazao je kako Skupština “ne treba da potura leđa” za nešto što nije njena nadležnost.
“Naša nadležnost nije da potvrđujemo sporazume koje Vlada sa nekim potpisuje. Naša nadležnost je da damo saglasnost na zakon kojim se potvrđuje saglasnost, ako ga Vlada donese. Stisnite petlju, pa vi odgovarajte”, poručio je on vlasti.
Tražio je da izmjene Zakona o eksproprijaciji budu povučene iz procedure i da se ne žuri sa tim.
Čarapić: Ove izmjene se ne odnose na izgradnju hotela, nego na javni interes
Ove zakonske izmjene, kazao je Čarapić na to, odnose se na situacije u kojima usljed duge eksproprijacije ne mogu biti realizovani projekti od javnog interesa, poput gradnje bulevara Vojislavljevića u Podgorici.
“A ne na projekte koji se mogu desiti, a ne moraju, kao u Ulcinju. Nikad se eksproprijacija ne može sprovesti kako bi se sprovela izgradnja hotela, jer to nije javni interes”, dodao je.
Mugoša: Pa upravo Vlada utvrđuje koji su projekti od javnog interesa
Mugoša je kazao kako Čarapić polemiše sa nečim što on nije rekao.
“Nigdje u zakonu nije definisano što je javni interes, nego Vlada utvrđuje koji su projekti od javnog interesa”, kazao je.
Adžić: Ovo je arčenje državne imovine

Neko želi arčiti državnu imovinu i ono što DPS nije uspjela da dovrši do kraja, kazao je Filip Adžić (URA).
“Jedna vlast je smijenjena jer je sve rasprodala, ostala nam je zemlja – i vi ste se sad sjetili nje. Nju želite dati u privatne ruke. Razlika je u tome što su oni to dijelili ljudima odavde, a vi hoćete ljudima iz bijelog svijeta. I sad sve želite pokriti ovim domom, ne brinući o odgovornosti. Od PES-a se ničemu ne čudim, niti vjerujem bilo čemu što kažu. Ali, ne mogu zaboraviti poruke Demokrata – njihov potpredsjednik je povodom Zakonu o eksproprijaciji bio oštro protiv i pozivao sve poslanike da glasaju protiv”, istakao je on.
Isto je, dodao je, rađeno i iz klupa Demokratskog fronta.
“Oni su govorili da je u pitanju otimanje državne imovine. Vi sad želite da ubrzate taj zakon, da se ubrza otimanje državne imovine zarad privatnih interesa. I to ne skrivate”, naglasio je Adžić.
Ocijenio je kako su iz Vlade pokušali da uvedu u Crnu Goru “prevaru na mala vrata” načinom na koji su najavili investiciju u Ulcinju.
Vuković: Čuo sam da više neće biti sjednica Skupštine do izbora u Nikšiću

Ivan Vuković (DPS) rekao je kako ima informaciju da sjednice Skupštine više neće biti sazivane do izbora u Nikšiću.
“U suprotnom bi se mnogi borili za cenzus u Nikšiću, mada im ni ovako ne ide dobro”, dodao je on.
Kako je istakao Nikola Rakočević (DPS), kako u Ulcinju nemaju podršku da krčme imovinu, iz vlasti su osmislili tri koraka – prvi je da država umjesto opština donosi plansku dokumentaciju, drugi sporazum koji suspenduje javne tendere i nabavke, a treći su izmjene Zakona o eksproprijaciji.
Stanišić izabran za GS Skupštine, Mihailović za senatorku DRI, usvojen i Zakon o ljekovima

Na početku sjednice, Boban Stanišić izabran je za generalnog sekretara Skupštine, a predsjednik Andrija Mandić kazao je kako je parlament danas mnogo sređeniji nego prije 2020. godine.
“Ovo je jedno sređeno mjesto, mnogo prikladnije za rad, stručne službe su na mnogo višem nivou, niko u jugoistočnoj Evropi nema ovakvu opremu”, naglasio je Mandić.
Potom je Zdenka Popović (Demokrate) hvalila dosadašnjeg generalnog sekretara Aleksandra Klarića, što je izazvalo reakciju Milana Kneževića (DNP).

“Klarić nije na Čepurcima izložen, nego ide na novi profesionalni nivo. Molim vas, nemojte da plačemo i da stvaramo atmosferu iz antičkih tragedija. Neko sa strane bi pomislio da se desilo ono najgore, a ako čuje ovo Stanišić, možda odustane od funkcije”, rekao je Knežević.

Stanišić je izabran uz 50 glasova podrške.
Potom je Vesna Mihailović, uz 48 glasova podrške, imenovana za članicu Senata Državne revizorske institucije.
Poslanici su usvojili i izmjene Zakona o ljekovima, uz 49 glasova.
Preporučeno
Sjednicu pogledajte na linku ispod: