Vlada Crne Gore može da tuži članove Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore koji su smijenili bivšeg rektora prof. dr Danila Nikolića, a on prvostepenom presudom dokazao da je to učinjeno mimo zakona, kazali za Pobjedu, viša pravna savjetnica u CGO Snežana Kaluđerović i advokat Miloš Vukčević, koji zastupa Nikolića na sudu.
CGO je, kaže Kaluđerović, u više navrata, iznio javni stav da je prije dvije godine bila nesporna potreba za smjenom rektora Danila Nikolića, ali da je njegovo razrješenje moralo biti učinjeno saglasno proceduri.“Jer u protivnom imamo onu vrstu proizvedene štete zbog koje je i sam Nikolić smijenjen”, rekla je Kaluđerović.
Tadašnjem Upravnom odboru UCG podnijeli su dvije inicijative za razrješenje Nikolića – zbog zloupotrebe službenog položaja i nepoštovanja zakona.
“Preciznije, radilo se o neizvršavanju pravosnažnih i izvršnih sudskih presuda u ostavljenom roku za izvršenje u slučajevima koje su zaposleni UCG vodili protiv UCG. Međutim, kako tada, tako i danas, smo na stanovišu da se autonomija UCG najbolje brani dosljednom primjenom zakona i poštovanjem pravnog poretka države Crne Gore. To obavezuje i na izvršavanje sudskih presuda i izvršnih rješenja, odnosno otvara odgovornost u vidu smjene i procesuiranja nadležnih kada to izostane”, rekla je Kaluđerović.
Dodaje da pravna služba UCG i zastupnik UCG treba da obezbijede jak dokazni materijal u žalbenom postupku protiv prvostepene presude Osnovnog suda koja je donešena u Nikolićevu korist, ukoliko žele da dokažu da je njegovo razrješenje bilo opravdano i zakonito.
“U suprotnom, ukoliko prvostepena presuda donešena u korist Danila Nikolića postane pravosnažna, štetu će ponovo trpjeti UCG, ali i rektor prof. dr Vladimir Božović će snositi punu odgovornost kao odgovorno lice u pravnom licu. Ukoliko se stvari budu odvijale u tom pravcu, onda su za očekivati i regresne tužbe koje teško da će rukovodstvo UCG podići samo protiv sebe, ali svakako takvu tužbu protiv odgovornih lica na UCG može podići Vlada kao osnivač UCG, imajući u vidu da za to nije nadležan zaštitnik imovinsko-pravnih interesa”, rekla je Kaluđerović.
Advokat Vukčević je, odgovarajući na pitanje da li će da pokrenu tužbu protiv članova Upravnog odbora koji su prije dvije godine nezakonito smijenili Nikolića, kazao da je to posao za Univerzitet, da ide regresnom tužbom protiv članova UO.
“Ukoliko nakon pravosnažnosti presude bivši rektor Nikolić bude tužio Univerzitet za naknadu štete onda bi Univerzitet poput slučaja Bratić trebao da tuži članove UO za regresiranje štete koju oni plate Nikoliću. Prvo ova presuda treba da postane pravosnažna, onda Nikolić može da tuži za naknadu štete zbog umanjenje zarade koju je imao kao rektor. Onda treba da bude pravosnažna, pa onda Univerzitet da tuži članove UO zbog čijeg nezakonitog djelovanja su platili štetu”, rekao je Vukčević, dodajući da bi to mogla da učini i Vlada kao osnivač Univerziteta.
Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović rekla je nedavno Pobjedi da oni ne zastupaju Univerzitet Crne Gore i da ne mogu da pokrenu tužbu protiv članova Upravnog odbora UCG koji su glasali za smjenu bivšeg rektora Danila Nikolića, a koji je prvostepenom presudom dokazao da je mimo zakona ostao bez funkcije.
“Zaštitnik ne zastupa Univerzitet budući da isti ima svojstvo pravnog lica. U tom slučaju je Univerzitet taj koji nakon eventualno potvrđujuće presude treba da pokrene postupke”, navela je Ćirović.
Iz Univerziteta Crne Gore još ne odgovaraju na pitanja kako komentarišu presudu koju je dobio smijenjeni rektor Nikolić i da li će Univerzitet i na koji način da pokrene postupke protiv tadašnjih članova Upravnog odbora ukoliko presuda postane pravosnažna.
Jedan od tadašnjih članova Upravnog odbora koji je, pored ostalih, pokrenuo inicijativu da se smijeni Nikolić i glasao za njegovo razrješenje je – aktuelni rektor prof. dr Vladimir Božović.
Nijesu nadležni
Zaštitnica Ćirović je tada, odgovarajući na pitanje Pobjede zašto ne mogu da reaguju u ovom slučaju koji se tiče Univerziteta, kada su reagovali u slučaju bivše ministarke prosvjete Vesne Bratić i protiv nje su podnijeli tužbu, jer direktori škola, koje je smijenila, dokazuju na sudu da je to učinila mimo zakona, rekla da – ako je odluku donio Univerzitet, onda nijesu nadležni za te slučajeve.
“Ako je odluku donijelo Ministarstvo, mi smo nadležni”, rekla je Ćirović.
Upitana da li onda pravna služba Univerziteta Crne Gore treba da reaguje ako presuda u korist bivšeg rektora Nikolića postane pravosnažna, Ćirović kaže – naravno.
“Treba vidjeti kolika je šteta i nakon toga pokrenuti regres protiv odgovornih lica, namjeru ili krajnju nepažnju”, rekla je zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore.
Božović može da pokrene proceduru – protiv sebe
Advokat Mihailo Volkov kazao je Pobjedi da ako hoće rektor Božović da ispoštuje funkciju koju obavlja trenutno kao rektor, on bi morao da pokrene tu proceduru.
Volkov je istakao, takođe, da Univerzitet ima poseban status i da ga ne zastupa zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore. Kaže da zaštitnica nema legitimitet da podnese tužbu u ovom dijelu, ali da svako lice može da podnese krivičnu prijavu za nesavjestan rad ili zloupotrebu službenog položaja.
Nikolić je tužio Univerzitet i dobio prvostepenu presudu u svoju korist, kojom je dokazano da je bez funkcije ostao mimo zakona.
Osim tadašnjeg člana UO Božovića, kao predstavnika Vlade u tom tijelu, za smjenu su glasali i predsjednica UO prof. Rajka Glušica, dr Budimir Aleksić, dr Milena Burić i dr Milijana Novović-Burić.
Predsjednica UO prof. dr Rajka Glušica nije odgovorila Pobjedi kako gleda na presudu podgoričkog Osnovnog suda i osjeća li odgovornost. Ranije je profesorica Pobjedi, nakon smjene Nikolića, rekla da je sve urađeno po propisima Univerziteta Crne Gore.
Nikolić je smijenjen na inicijativu tri predstavnika tadašnje vlade u Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore – prof. dr Vladimira Božovića, dr Budimira Aleksića i dr Milene Burić i dva predstavnika studenata – Milene Šekularac i Danila Banovića. Optužili su bivšeg rektora da je odgovoran što je sputavana sloboda mišljenja i izražavanja u akademskoj zajednici. Kritikovali su ga, pored ostalog, i što su mnogi slučajevi imali sudski epilog na štetu Univerziteta, te da su kršene norme Statuta UCG.
Nezakonitost članova UO
Preporučeno
Advokat smijenjenog rektora Nikolića Miloš Vukčević rekao je da Univerzitet na sudu nije dokazao da je Nikolić radio mimo zakona. Navodi da se Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore tada toliko žurilo da nije mogao sačekati ni izjašnjenje Senata Univerziteta koje je shodno članu 55 stav 4 Statuta obavezujuće u situacijama kada se razrješava rektor, što je i glavni razlog za poništavanje odluke o njegovom razrješenju. Ukoliko presuda postane pravosnažna, Nikolić stiče pravo da traži od Univerziteta nadoknadu štete kako materijalnu, tako i nematerijalnu zbog nezakonitog razrješenja.