Advokat Nikolića Miloš Vukčević kazao je Pobjedi da je predmet pravno okončan, s obzirom na to da je Vrhovni sud odbio reviziju UCG.
“Nikolić je razriješen nezakonito i odluka Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore je poništena”, rekao je on.
Upitan da li će Nikolić tražiti nadoknadu štete, advokat Vukčević odgovara da na nju ima pravo, ali da je, za sada, nije tražio. Nikolić nije odgovorio na pitanja Pobjede da li će da traži nadoknadu štete.
Danilo Nikolić razriješen je 12. februara 2021. godine. Mandat bivšem rektoru Univerziteta Crne Gore trebalo je da traje do polovine 2023. godine.
Zbog modela funkcije koja se obavlja u mandatnom periodu, nije moguće da se Nikolić vrati na tu poziciju.
Nikolić je smijenjen na inicijativu tri predstavnika tadašnje vlade u Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore – prof. dr Vladimira Božovića, dr Budimira Aleksića i dr Milene Burić i dva predstavnika studenata – Milene Šekularac i Danila Banovića. Optužili su bivšeg rektora da je odgovoran što je sputavana sloboda mišljenja i izražavanja u akademskoj zajednici. Kritikovali su ga, pored ostalog, i što su mnogi slučajevi imali sudski epilog na štetu Univerziteta, te da su kršene norme Statuta UCG.
Upravni odbor nije sačekao da se izjasni Senat o toj inicijativi, što je shodno članu 55 stav 4 Statuta obavezujuće u situacijama kada se razrješava rektor.
Za smjenu Nikolića, kako smo pisali, glasalo je devet članova Upravnog odbora, dok je njih petoro bilo protiv. Predsjednica UO prof. Rajka Glušica, prof. dr Vladimir Božović, dr Budimir Aleksić, dr Milena Burić, dr Milijana Novović-Burić glasali su kao predstavnici Vlade da se razriješi rektor Nikolić.
Advokat bivšeg rektora Miloš Vukčević kazao je ranije Pobjedi da je i Viši sud isto kao i Osnovni u cjelosti prihvatio argumentaciju tužilačke strane da je bivšem rektoru povrijeđeno pravo na odbranu, odnosno da mu se moralo omogućiti da zakaže sjednicu Senata da bi se Senat izjasnio o inicijativi za njegovo razrješenje.
“Onemogućavanjem Senata da se izjasni i da svoje mišljenje o inicijativi za njegovo razrješenje grubo je povrijeđen član 55 Statuta što navedenu odluku UCG, kao tuženog, čini nezakonitom. Ono što je posebno značajno jeste to što je sud jasno stavio do znanja da se u slučajevima razrješenja rektora ne smije zaobilaziti Senat koji dominantno čine profesori i ostalo akademsko osoblje. Senat čak ima pravo prvenstva u odnosu na Upravni odbor”, naveo je on tada.
Objašnjavao je da je u potpunosti saglasan sa ovakvim zaključkom suda, jer Univerzitet nije firma – preduzeće da bi konačnu riječ imao Upravni odbor, već naučna i akademska ustanova od javnog interesa u kojoj bi presudnu riječ trebalo da imaju profesori, odnosno akademsko osoblje.
U presudi Višeg suda, pored ostalog, navedeno je da Upravni odbor nije uvažio zahtjev Nikolića da se zakaže sjednica Senata u razumnom roku, na kojoj bi se izjasnili o inicijativi da se razriješi sa funkcije. Dalje je navedeno da je UO, umjesto toga, nakon rasprave o inicijativi, donio odluku i razriješio Nikolića.
“Stoga je odluka nezakonita i suprotna je članu 55 Statuta Univerziteta Crne Gore”, piše u presudi.
Tadašnja predsjednica Upravnog odbora prof. dr Rajka Glušica nakon smjene Nikolića komentarisala je da su u tom slučaju ispoštovali propise Univerziteta Crne Gore.
Preporučeno
Nikolić je drugi rektor u istoriji Univerziteta Crne Gore koji je smijenjen. Bivša rektorka Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić razriješena je prije njega, takođe, od strane Upravnog odbora, kojim je tada predsjedavao prof. dr Duško Bjelica. Vojvodić je ranije dokazala na sudu da je nezakonito ostala bez funkcije i dobila je pravosnažnu presudu.