Uzroci ne podržavanja od strane institucija osoba sa invaliditetom su mnogobrojni, kaže Vujačić, a najčešće je jednostavno objašnjenje, jer ako bilo ko u društvu, a naročito oni koji vrse vlast, dodaje ona, ima negativan stav o osobama sa invaliditetom, onda će, kako kaže,te osobe biti zapostavljene, isključene i zanemarene.
“Ukoliko su stavovi društva adekvatni i pozitivni, iz čega god da proizilazili, taj odnos će biti drugačiji… Vjerujem da se osnivači Udruženja, i oni koji su pokrenuli jednu takvu organizaciju, u početku suočavali s onom sa čim se mi danas suočavamo, iako je to malo vjerovatno. Već godinama ukazujemo koji se odnose na finansirane, generalno, nevladinih organizacija, ali, i na zapostavljenost pitanja osoba sa invaliditetom, opet se vraćamo na to, zato što su ljudska prava osoba sa invaliditetom već duži period, a posebno u proteklom periodu zanemarena i, na neki način, se o njima samo deklarativno priča, odnosno govori se populistički u praksi sa najavama šta će se sve u narednom periodu. Situacija je, tvrdim i dalje, mnogo lošija od one koju smo imali prije nekih desetak godina”, rekla je Vujačić.Udruženje mladih sa hendikepom treba razumijevanje i podršku, poručuje Vujačić, a nikako da ih neko sažalijeva, i to što reaguju i ukazuju, nije, kako kaže, pozicioniranje žrtve.
“Zagovaramo drugačiji pristup, ja vjerujem dostojanstveno. Iako zaista ima segmenata koji nimalo nijesu prihvatljivi za nas, koji smo unutra u samoj organizaciji, a vjerujem da osjećaju i same osobe sa invaliditetom, prvenstveno, osobe sa invaliditetom kojima pružamo podršku, ali radimo i sa mnogim drugim građankama i građanima, i, uspjeli smo da nađemo drugi prostor za rad. Imamo prostorije koje su iznajmljene sa mjesečnim zakupom, i mnogo su manje od prostora koji je postojao u ulici Kralja Nikole, koji nam je bio dodijeljen na besplatno korištenje od tadašnje Uprave za imovinu, na osnovu ugovora koji smo potpisali”, naglasila je Vujačić.
Od 2021.godine na ovamo su isti ljudi na čelu Uprave za imovinu, podsjeća Vujačić, kojima su mjesecima, u svakoj godini, ističe ona, tražili sastanke i problematizovali neka pitanja iz, kako kaže, važećeg ugovora, koji je upravo danas istekao.
“U aprilu su nam traži da napustimo prostor, prvo usmeno, a onda su nam se u maju obratili pisanim putem, u tom dopisu tražili, citiraću: “Da u što skorijem roku oslobodimo prostor od imovine i lica, izmirimo sva dugovanja za struju, vodu i ostale režijske troškove”. Mi smo to odbili, zato što je naš ugovor bio aktuelan i dalje, ni Uprava ga nije prekinula, nijedna strana ga nije prekinula i zatražili smo alternativu, odnosno rješenje do kraja važenja ugovora, koje će podrazumijevati ili nove prostorije, koje su adekvatne, i reći ću podjednake kvadrature, kao što nam je bilo dodijeljeno, ili sredstva da iznajmimo prostor, da ga možemo plaćati”, istakla je Vujačić.
Udruženje mladih sa hendikepom je nevladina organizacija, podsjeća Vujačić, i finansira se isključivo projektno, nema sredstva od države, ili, ističe ona, nekog drugog donatora.
Kad su se vratili sa godišnjih odmora, prisjeća se Vujačić, zateklo ih je isključene električne energije, i morali su se iseliti.
Preporučeno
“Za Glavni grad smo imali potpuno drugačiju inicijativu, koja je bila dogovorena sa predsjednicom Skupštine Glavnog grada, a prethodni saziv je glasao za to, sve odbornice i odbornici, tako da je to bilo nešto što je bila odluka i koju je glavni grad trebalo da ispoštuje, da nađe mehanizme da se to ispoštuje, ali smo mi dobili negativno mišljenje Sekretarijata za lokalnu samoupravu za dodjelu prostora bez naknade, jer je tako traženo… To je pitanje kako se oni koji vrše vlast odnose prema Udruženju mladih sa invaliditetom, a mi upravo pomažemo državi i preuzimamo posao drugih, baš zbog toga što oni to ne rade nikako ili ne rade na adekvatan način”, zaključila je Vujačić.