Međunarodni dan odbrane obrazovanja od napada utemeljila je Skupština UN-a sredinom 2020. godine, a ima za cilj podizanje svijesti o važnosti sigurnosti obrazovnih institucija i učenika u kriznim područjima.
Nažalost, kako je ukazala ministarka Vujović, u mnogim dijelovima svijeta škole, univerziteti, obrazovni sistemi su izloženi napadima, posebno u područjima zahvaćenima ratovima, sukobima i nasiljem što ugrožava pravo djece na obrazovanje.„Svjesne ovih izazova, UN su proglasile 9. septembar Međunarodnim danom odbrane obrazovanja od napada kako bi se podigla svijest o potrebi zaštite škola, fakulteta, obrazovnih ustanova, učenika, učitelja, kao i prava na obrazovanje u vrijeme oružanih sukoba. Obaveza svih nas je da se udružimo u borbi za zaštitu obrazovanja“, kazala je Vujović.
Poručila je da škole moraju biti sigurna mjesta za učenje i razvoj djece, a nikada mete, jer napadi na obrazovne institucije predstavljaju direktni napad na budućnost.
„Posljedice oduzimanja djeci prava na obrazovanje su dalekosežne, višestruke, često nemjerljive, kako za pojedince, tako i za čitave zajednice. Nedostatak obrazovanja otežava izlazak iz siromaštva, djeca ostaju bez znanja i vještina neophodnih za život, kasnije teško mogu da budu korisni članovi zajednice, koji rade, stvaraju i doprinose razvoju društva. Manje obrazovanih ljudi znači manje šanse za napredak, za obnovu i razvoj“, rekla je Vujović.
Vujović je poruč̣ila da na ovaj Unesco dan saosjećamo sa svim zemljama u kojima se zbog ratova ne mogu odrẓ̌ati tradicionalni sistem nastave, ṣ̌to će se sigurno odraziti na potencijale tih druṣ̌tava, u kojima su djeca prinudjena da se boje i bore za goli zivot.
Smatra da je obrazovanje ključ za stvaranje demokratskih, progresivnih, tolerantnih, društava bez netrpeljivosti i sukoba.
„Međunarodni dan odbrane obrazovanja od napada prilika je da se svi podsjetimo važnosti ulaganja u obrazovanje, posebno u kriznim situacijama i konfliktima, kao i da pokažemo solidarnost sa milionima djece i mladih čija je budućnost neizvjesna i ugrožena nasiljem. Obrazovanje mora ostati sigurno utočište, gdje djeca razvijaju svoje potencijale, stiču znanja i veštine, i uče vrijednosti mira i međusobnog poštovanja. Naša je zajednička odgovornost da osiguramo da svako dijete ima pravo na bezbjedno obrazovanje, bez straha od nasilja i uništenja“, poručila je Vujović.
Još jednom je apelovala na okončanje sukoba i ratova koji uništavaju živote nevinih, a posebno djece.
Preporučeno
„Ratovi ne donose pobjednike, u njima svi gube. Sva djeca na svijetu zaslužuju budućnost ispunjenu nadom, obrazovanjem i mirom, a ne strahom i razaranjem. Mir je jedini put naprijed, a obrazovanje svjetlo koje nas vodi ka boljem i pravednijem svijetu“, zaključila je Vujović.