Uz to, male plate, loši uslovi rada, nedostatak osnovnih sredstava poput uniformi i obuće, papira, tonera, ali i policijskih vozila, kako kaže, odbijaju mlade ljude od te profesije.
“Sama činjenica da godišnje u penziju ode 200, 250 policijskih službenika, a da uniformu obuče 50 ili 60 svršenih akademaca je jasan pokazatelj u kolikom deficitu se mi trenutno nalazimo”, kaže Vukićević.
Da se građani sa pravom žale na bezbjednost smatra Ivan Pekić iz Internacionalne policijske organizacije.
“Sjetite se da smo mi nekad imali pozornike koji su radili po reonima, pa se neko pametan sjetio prije 10-15 godina da ih ukine i da imamo to što danas imamo. Imamo povećanje broja određenih krivičnih djela, razbojništva i određenih drugih krivičnih djela, koja se ne samo u odgorici već i širom Crne Gore dešavaju”, istakao je Pekić.
Vukićević rješenje vidi u izmjeni Zakona o unutrašnjim poslovima.
“Koji predviđa da za zaposlenje na mjestu policajca u UP može da dođe samo neko ko ima peti stepen stručne spreme, a to je u ovom trenutku samo Policijska akademija u Danilovgradu koja nema toliki kapacitet da može da iškoluje toliki broj akademaca koji je potreban. Zakon treba vratiti na staro da treba četvrti stepen za zaposlenje. Naš predlog je bio da se organizuju brzi kursevi od šest, devet mjeseci ili godinu, što je praksa i u nekim zemljama Evrope”, kaže Vukićević.
Pekić, pak, smatra da je rješenje u povećanju broja polaznika Policijske akademije.
“Prvenstveno je bilo da se upisuje 50 kandidata, pa je onda taj broj podignut na 90, a smatram da bi zaista mogli možda i neku cifru od 150, jer vam treba vremenski period od skoro dvije godine da oni diplomiraju i da uopšte izađu sa Policijske akademije”, objašnjava Pekić.
Preporučeno
Iz Nezavisnog sindikata policije kažu da nijesu naišli na razumjevanje bivšeg minisra Filipa Adžića, ali se nadaju da će njegov nasljednik imati više sluha i pokazati volju da riješi nagomilane probleme koji opterećuju tu profesiju.