Milo joj je, kaže, što konačno postoji u Crnoj Gori sloboda da se bunt pokaže.
“Potpuno sam saglasna, treba da se iskaže bunt i svi treba da budemo na zajedničkom zadatku da ono što budemo pravili za narednih 10 do15 godina u smisli Strategije koja nas očekuje zaista bude cjelovita, da doprinese podizanju nivoa kvaliteta obrazovanja, da nastavni planovi i programi budu savremeni i u skladu sa evropskim kurikulima, da naši đaci postižu bolje rezultate, da sama nastava i način i uslovi u kojima se odvija budu kvalitetniji. Lično ću se zalagati za to dok god sam u sferi obrazovanja”, istakla je Vuković Jelušić.
Komentarišući podatak da se 25 odsto prosvjetnih radnika ne osjeća sigurno na radnom mjestu, Vukotić Jelušić smatra da ekonomsko socijalni status prosvjetnih radnika nije bio adekvatan i u skladu sa ulogom koju ostavaruju u društvu.
“Pod takvim ekonomskim pritiskom dovedeni su u situaciju da, čini mi se, da ne budem pogrešno shvaćena, budu ‘lako kupljeni’. Roditelji često zaboravljaju na određene granice, crvene linije, barijere koje treba da postoje i jedan nivo poštovanja koji mora da bude razvijen u odnosu što je uloga roditelja, što je uloga profesora, što je uloga menadžmenta škole i, u krajnjoj instanci, ministarstva. Na taj način mogu da razumijem zašto se ne osjećaju bezbjedno. Sa druge strane, u ekonomsko socijalnom smislu u poslednjih godinu dana mislim da je puno urađeno da prosvjetni radnici dobiju status u društvu kakav zaslužuju. Daleko smo od idealnog, ali idemo ka tome i mislim da je u ovoj vladi i ministarstvu postojao sluh za njihove zahtjeve”, naglasila je Vukotić Jelušić.
Najveći problem migracije i nedostatak obrazovne infrastrukture, investicioni talas obilježiće 2024. godinu. Komentarišući prebukiranost škola i vrtića, dodaje, da se na obrazovnoj infrastrukturu treba vrlo ozbiljno, temeljno i brzo raditi i u nju u kontinuitetu ulagati. Tokom sledeće godine, poručuje, sferu obrazovanja obilježiće investicioni talas.
“Ove godine kroz tekući budžet opredjelili smo za sitne popravke i korekcije 3.900.000 eura. Više od 15 škola je adaptirano, 23 adaptacije su u toku i sprema se još 15 adaptacija. Ako se nastavi ovako u narednih nekoliko godina nećemo imati problem koji imamo sada u smislu krovova koji prokuišnjavaju i slično”, kazala je Vukotić Jelušić.
Najveći problem je, prema njenoj ocjeni, nedostatak obrazovne infrastrukture u smislu prostora jer imamo permanentnu migraciju od sjevera ka jugu Crne Gore.
“To je ozbiljan i ekonomski i demografski problem za Crnu Goru, a ne samo obrazovni. Dobro je da nemamo podatak da se škole zatvaraju, ali je za zabrinutost da se u nekim školama prvaci ne upisuju”, istakla je državna sekretarka Ministarstva prosvjete.
U Podgorici planirana izgradnja 2 vrtića, jedne škole, te rekonstrukcija i dogradnja nekoliko
Kada je riječ o nedostatku vrtića u Crnoj Gori gradiće se, kaže, vrtići u Ulcinju, Baru, u Podgorici u City kvartu i Beranama, pa zatim još jedan vrtić u Podgorici na Starom aerodromu.
“Imaćemo i školu u City kvartu. Planirana je rekonstrukcija devet srednjih stručnih škola, a u Podgorici dogradnja i izgradnja novih kapaciteta u Osnovnoj školi u Momišićima i “Oktoih”, i jedne u Kotoru”, najavila je Vukotić Jelušić.
Roditelji đaka OŠ “Vladimir Nazor”, poručuje, ne treba da brinu što nakon nedavnog postavljanja kamena temeljca ne vide mašine na terenu.
Preporučeno
“U kontaktu sam sa izvođačem, geometri su na terenu i kreće ograđivanje i iskopi. U ovom trenutku nema razloga za zabrinutost. Pratićemo dinamiku izvođenja radova i nadam se da ćemo školu dobiti i prije isteka roka od 17 mjeseci”, zaključila je Vukotić Jelušić.