test

ASP: Skoro milion eura za godinu i po dana za promociju solara, obilaske, obuke

Standard

21/10/2024

14:29

Firma ``Elektroprivreda Crne Gore – Solar Gradnja`` je u prvih godinu i po od osnivanja, odnosno tokom 2021. i 2022. godine, za angažovanje takozvanih agenata i koordinatora radi promocije projekta solara, ali i za formiranje različitih radnih grupa ili timova, čiji su članovi bili zaduženi uglavnom za koordinaciju projekta, prikazala trošak od preko 200 hiljada eura.

To su saznanja Akcije za socijalnu pravdu (ASP), koja pokazuju da je za godinu i po prikazan ukupni trošak od 965 hiljada eura za takozvane promotivne aktivnosti (angažovanje agenata, koordinatora, medijska promocija), zatim za konsultantske usluge, za nabavku IT komponenti, obuku operatera za montažu solara, za obilazak i premjeravanje objekata za ugradnju solara i za opremanje magacinskih prostora.

Iz ASP navode da je kćerka kompanija Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) osnovana na jesen 2021. godine, a prvi projekti koje je pokrenula bili su Solari 3000+ i Solari 500+.

“Tokom 2021. i naredne godine je za angažovanje takozvanih agenata i koordinatora, čiji je zadatak bio da obilaze teren i pomažu potrošačima da se prijave za projekte solara, prikazan trošak od oko 147 hiljada eura. Paralelno su formirani i timovi ili radna tijela, poput onih za koordinaciju projekta ili za snabdijevanje i fakturisanje, za koje je trošak preko 60 hiljada eura”, navedeno je u saopštenju ASP.

ASP, kako su naveli, nije u saznanju koji su kriterijumi bili odlučujući prilikom izbora članova tih timova i radnih tijela, odnosno da li je moguće partijski faktor bio dominantan, dok je, kažu, istovremeno nejasna i potreba njihovog formiranja, s obzirom da je već bilo osnovano posebno preduzeće.

“Pojedinačno najveći izdatak od preko 450 hiljada eura prikazan je za obuku operatera za instalaciju opreme, a bilježi se i trošak od 2,3 hiljade podgoričkoj firmi Greener za „nabavku panela za potrebe obuke“. Pored toga, 168 hiljada eura je ukupan izdatak za obilazak prijavljenih potrošača, premjeravanje njihovih objekata i pregled elektro instalacija, a radi ugradnje solara”, pojasnili su iz ASP.

Povezani članci

U saopštenju se navodi da je firma Greener bila plaćena nešto ispod pet hiljada eura za izradu idejno tehničkih rješenja za ugradnju solara, a Lazar Komar je po osnovu konsultantskih usluga za „pripremu i realizaciju projekta“ plaćan po tri hiljade mjesečno, odnosno ukupno 27 hiljada eura u datom periodu, a po podacima u posjedu ASP-a. Komar je osnivač i direktor Greenera, a firmu je osnovao pola godine prije posla za solare, odnosno u maju 2021. godine.

“Studije izvodljivosti koštale su oko 15 hiljada eura, revizije oko 10 hiljada, za dva desktop računara, jedan laptop i jedan štampač izdvojeno je 2,5 hiljada eura, reklamne materijale oko pet hiljada, sofverska rješenja 15-tak hiljada… EPCG je jula 2021. godine objavila pokretanje projekta Solati 3000+, za koji je navela da podrazumijeva ugradnju solarnih panela na 3000 objekata za individualno stanovanje, koji su pogodni za valorizaciju sunčeve energije. U narednih par mjeseci objelodanila je i projekat Solari 500+ namijenjen za privredne subjekte i javne ustanove”, naveli su iz ASP.

Izvor (naslovna fotografija):

Facebook

Ostavite komentar

Komentari (0)