test

Kese u buticima koje su bile besplatne, sada se naplaćuju 15 centi, u marketima skuplje do 12 centi

Standard

21/10/2024

18:11

U crnogorskim marketima zabranjena je upotreba kesa debljine od 15 do 50 mikrona, dok se one koje prelaze 50 mikrona, odnosno deblje kese, od danas naplaćuju od 10 do 20 centi. Osim debljine zida i veličina određuej cijenu, pa su manje od 5 do 10 centi.

Juče je počela primjena novih odredbi Zakona o upravljanju otpadom, koje ipak ne predviđaju potpunu zabranu upotrebe kesa u marketima.

Kako smo provjerili od jutros u marketima u upotrebi su tanke kese koje se uglavnom koriste za voće i meso, ali i one preko 50 mikrona koje sada koštaju 10 ili 15 centi, zavisno od marketa.

Novim zakonom nije zabranjena ni upotreba plastičnih kutija za pakovanje hrane, kao ni ambalaže od stiropora.

Ovim povodom na društvenim mrežama oglasio se i ekološki aktivista Aleksandar Dragićević.

“Nadam se da ćemo jako brzo izmijeniti zakone i zauvijek se riješiti plastičnih kesa, pakovanja stiropora u hrani i životnoj sredini”, napisao je on i objavio video u kojem objašnjava koje su kese od sada u upotrebi.

Članom 62, stav 9 Zakona zabranjena je upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje, debljine zida od 15 do 50 mikrona, na prodajnom mjestu robe ili proizvoda. Za kese debljine zida više od 50 mikrona plaća se naknada od 0,03 eura.

“Sredstva od naknade iz stava 11 ovog člana uplaćuju se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i mogu se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja o štetnosti upotrebe plastičnih kesa za životnu sredinu”, definisano je zakonom.

Članom 64 zabranjeno je stavljanje na tržište proizvode od oksorazgradive plastike i plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu – štapića za uši (osim onih koji su namijenjeni i upotrebljavaju se u medicinske svrhe za uzimanje brisa), pribora za jelo (viljuške, noževi, kašike, štapići za jelo), tanjira, slamki, štapiće za miješanje pića, štapića namijenjenih pričvršćivanju na balone i za njihovo pridržavanje, posuda za hranu izrađenih od ekspandiranog polistirena, odnosno posude kao što su kutije, s poklopcem ili bez njega, koje se upotrebljavaju za držanje hrane.

Zabranjena je upotreba posuda i čaša za napitke izrađenih od ekspandiranog polistirena, uključujući njihove čepove i poklopce, flaša za piće zapremine do tri​ litra koje su proizvedene od polietilen-tereftalata kao glavnog sastojka (“PET flaše”)…

U odnosu na zabranu upotrebe plastičnih kesa, nadzor na tržištu sprovodiće tržišni inspektori, za koje su definisana i posebna ovlašćenja.

Kazne za kršenje zakona su od 1.000 do 40.000 eura za fizička, odnosno pravna lica.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Nj.ŽIVANOVIĆ

Ostavite komentar

Komentari (1)

Tara

21 Oct. at 20:25

Plasticne kese treba sve zabraniti..!!pa do plasticnih flasa..