ASP: Tri energetske kompanije sa 50,7 miliona zarade

ASP: Tri energetske kompanije sa 50,7 miliona zarade

Standard

20/04/2025

14:24

Šest državnih energetskih kompanija je lani prosječno upošljavalo ukupno 5.242 zaposlena, a tri kompanije na kraju prošle godine prikazale su neto dobit od 50,7 miliona eura i imale nagomilanog dobitka od 223,9 miliona, pokazuju finansijski iskazi za 2024. godinu a koje je dostavila Akcija za socijalnu pravdu (ASP).

Iz ASP su naveli da je najveću neto dobit od 24,8 miliona eura ostvario Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES), koji je na kraju prošle godine imao nagomilanu dobit od 104,8 miliona, kao i 340 zaposlenih.

“Ova kompanija prikazala je u 2024. u tokovima gotovine odliv za dividende oko 8,5 miliona. Najveći vlasnici CGES-a, koji gazduje prenosnom mrežom u zemlji, su Država Crna Gora sa 55 odsto kapitala, italijanska Terna sa 22 odsto i Elektromreža Srbije sa 15 odsto”, naveli su iz ASP u saopštenju.

Iz ASP su kazali da je Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) prikazala neto dobit od 10,9 miliona eura, te da je na kraju prošle godine imala 70,1 miliona nagomilane dobiti.

“Prikazala je 1.176 uposlenih, dok finansijski iskaz ne pokazuje da je u 2024. bilo isplate dividende akcionarima”, kazali su iz ASP.

Podsjećaju da država Crna Gora u EPCG ima nešto preko 98,5 odsto akcijskog kapitala.

Pljevaljski Rudnik uglja, kćerka kompanija EPCG, na kraju prošle godine prikazao je cifru od 1.245 zaposlenih.

“Lani je ostvario neto dobit od 15 miliona eura i ima 49 miliona nagomilane dobiti. Ova kompanija je jedna od rijetkih koja je za prošlu godinu transparentno objavila poseban izvještaj o plaćanju naknada Državi Crnoj Gori i lokalnoj samoupravi Pljevlja. Rudnik uglja vadi ugalj iz pljevaljskih basena za rad Termoelektrane (TE), jedinog prljavog izvora energije u zemlji, koja je trenutno u fazi ekološke rekonstrukcije, počete nakon više godina odlaganja. Uticaj sedmomjesečnog zastoja pljevaljske TE na finansije EPCG i Rudnika uglja, ali i potencijalni uticaj na cijenu struje u zemlji za potrošače, trenutno je teško procijeniti”, naveli su iz Akcije.

Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), još jedna kćerka kompanija EPCG, kako su naveli iz ASP, prikazao je neto dobit za prošlu godinu od 645 hiljada eura, ali ta firma ima iskazanog nagomilanog gubitka od bezmalo 24 miliona eura. Ona prikazuje 1.753 zaposlenih.

Kada je riječ o „EPCG Solar gradnji“, iz ASP navode da je prikazala 444 zaposlenih kao i 92 hiljade neto dobiti ali da ima 4,8 miliona nagomilanog gubitka. Dok je, kažu, „EPCG Željezara“ zabilježila u prošloj godini minus u poslovanju od 2,1 miliona, njen negomilani gubitak je 5,6 miliona, a ima 284 uposlenih.

“Ukupno Cedis, „EPCG Solar gradnja“ i „EPCG Željezara“ imaju 34,3 miliona eura akumuliranog gubitka, proizilazi iz njihovih finansijskih iskaza za 2024. godinu”, konstatovali su iz ASP.

Navode da iz zvaničnih izvještaja takođe proizilazi da grupa EPCG i njene četiri kćerke kompanije u Crnoj Gori, u kojima ima potpuno vlasništvo, bilježe 4.902 uposlena.

“EPCG ima kćerku kompaniju u Srbiji, koja je u njenom potpunom vlasništvu, dok u Crnoj Gori ima 51 odsto vlasništva u firmi „Zeta Energy“, oko 33 odsto u Berzi električne energije, nepunih 16 odsto u Green Gvozdu, ima i dio vlasništva u Prvoj banci Crne Gore”, dodali su iz ASP.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)

X