Direktor UPC učestvuje na Samitu ministara finansija, guvernera centralnih banaka i direktora poreskih uprava regiona, koji se održava 29. i 30. maja u Budvi.
Kao jedan od panelista na sesiji u kojoj su učestvovali direktori poreskih uprava regiona, čija je tema bila “Reforma i modernizacija poreskih vlasti – cilj, dometi i granice”, Bulajić je apostrofirao da su ključni prioriteti Uprave borba protiv sive ekonomije i korupcije, reforma poreske i carinske administracije i zaokruživanje procesa digitalne transformacije.Bulajić je ukazao je da je jedan od najvećih izazova zemalja regiona digitalizacija poslovnih procesa – kako na lakši način omogućiti izvršavanje poreskih obaveza, a sačuvati povjerenje.
“U eri digitalizacije razvila se potreba za ubrzanim razvojem digitalnih usluga koje su jednostavne i olakšavaju pristup servisima javne uprave. Preko digitalnih platformi i alata može se mnogo lakše do podizanja svijesti poreskih obveznika o neophodnosti i obavezi pravovremenog plaćanja, povećanja povjerenja i podsticanja izvršavanja obaveza, uz afirmaciju dobrovoljnog poštovanja poreskih i carinskih propisa”, kazao je Bulajić.
Direktor Uprave prihoda i carina naglasio je i upravljanje ljudskim resursima kao jedan od najvažnijih izazova sa kojima se Uprava suočava.
“Jedna od prioritetnih aktivnosti je unapređenje i snaženje kadrovskog potencijala i strukture kroz donošenje i sprovođenje strategije za upravljanje ljudskim resursima UPC 2023 – 2026, kao i usvajanje akcionog plana za njenu realizaciju. Cilj je veći stepen efikasnosti, bolji kvalitet rada, podrška reorganizaciji Uprave, zaštita i jačanje povjerenja u rad institucije“, istakao je Bulajić.
On je, između ostalog, istakao da će se sistemskim jačanjem institucije po modelu dobrog upravljanja najbrže stići do snažne i savremene administracije, kao i na najbolji način doprinijeti realizaciji misije i ostvarivanju strateških ciljeva UPC.
“Naročita pažnja posvećena je jačanju fiskalne discipline i eliminisanju nelojalne konkurencije, kao i podizanju svijesti o značaju legalnog poslovanja. Sve ovo sprovodi se kroz preventivne, stimulativne ali i restriktivne mjere. Za sprečavanje rasta sive ekonomije neophodno je intenzivirati koordinaciju između nadležnih organa koji učestvuju u prevenciji i suzbijanju sive ekonomije, što će rezultirati boljom naplatom prihoda i smanjenjem neformalnog rada. Veliki doprinos borbi protiv sive ekonomije dalo je i uvođenje elektronske fiskalizacije u prometu proizvoda i usluga“, dodao je direktor UPC.
Samit ministara finansija, guvernera centralnih banaka i direktora poreskih uprava regiona završava se danas.
Tema ovogodišnjeg Samita je „Finansijska i monetarna stabilnost regiona u neizvjesnim vremenima produžene geopolitičke i ekonomske krize“, a pokrovitelji su Centralna banka, Ministarstvo finansija i Uprava prihoda i carina Crne Gore.
Samit organizuje Savez ekonomista Srbije sa beogradskim nedjeljnikom NIN, kao glavnim medijskim partnerom.
Preporučeno
Na konferenciji učestvuju mnogobrojni eksperti iz Srbije, Crne Gore, Albanije, Sjeverne Makedonije, BiH, Hrvatske i Slovenije, te predstavnici Evropske investicione banke (EIB), MMF-a, poslovnih banaka, osiguravajućih društva i najvećih kompanija u regionu.