Službenici Uprave carina u prvom kvartalu ove godine izvršili su 24.298 kontrola vozila i robe i utvrdili 109 nepravilnosti. Izdato je 107 prekršajnih naloga i izrečene su novčane kazne u iznosu od 76.800 eura.
“Oduzeta krijumčarena roba vrijedna je 264.430,42 eura, dok je u šest slučajeva privremeno oduzet novac u ukupnom iznosu od 180.085 eura i 60.810 američkih dolara“, naveli su iz Uprave carina.Oduzeli alkohol, cigarete, ukuse za nargile…
Navode da su samostalno i u saradnji sa drugim državnim organima podnijeli 10 krivičnih prijava.
“Do 24. marta oduzeto je 3.600 komada cigareta u vrijednosti od 557 eura, 2.860 komada cigarilosa i tompusa u vrijednosti od 94.338 eura i 12,6 kilograma ukusa za nargile u vrijednosti od 560 eura“, podaci su koje su dostavili CdM-u iz Uprave carina.
Takođe, u istom periodu, carinici su oduzeli i 268,15 litara raznih vrsta alkoholnih pića u vrijednosti 2.324 eura i 160 litara gaziranog pića koji su vrijedni 168 eura.
“Na osnovu navedenih zapljena akciznih proizvoda, izdato je 10 prekršajnih naloga“, saopštili su iz Uprave carina.
Kada je u pitanju krijumčarenje oružja bilo je, kažu, dvije zapljene i to dva pištolja, dvije vazdušne puške, 1.084 komada metaka za pištolj i 2.000 komada municije za vazdušnu pušku.
CdM je Upravu carina pitao šta carinici najčešće oduzimaju.
“U strukturi krijumčarene robe preovlađuje roba široke potrošnje, akcizni proizvodi i druga roba“, naveli su.
Tvrde da ostvaruju izvanredne rezultate u suzbijanju krijumčarenja roba.
“Izvanredni rezultati koje je ostvarila Uprava carina u oblastu suzbijanja krijumčarenja roba daju nam za pravo da zaključimo da se Uprava carina na efikasan način suprostavlja ovoj vrsti izazova, koji je prepoznat kao globalni trend. Takođe ističemo unapređenja elektronskog sistema upravljanja rizikom u Upravi carina, koji je jedan od ključnih alata za identifikovanje rizičnih pošiljki u međunarodnom robnom i putničkom prometu“, dodaju u Upravi carina.
Putnici se u pokušaju krijumčarenja dovijaju na razne načine. Iz Uprave carina navode i primjer.
„Prilikom detaljnog pregleda putničkog motornog vozila pronađen je pištolj i municija. Pištolj je bio sakriven u naslonjaču za ruke u zadnjem sjedištu vozila a municija je pronađena u gepeku u prostoru za rezervni točak“, prepričavaju jednu od situacija s kojom se carinici susreću.
Gdje završava roba zaplijenjena na carini
A šta će se uraditi sa oduzetom carinskom robom definisano je Uredbom. Carinski organ, navode, preduzima neophodne mjere za raspolaganje robom, uključujući oduzimanje i prodaju robe ili uništavanje.
„Strana roba koja je ustupljena državi, privremeno oduzeta ili trajno oduzeta smatra se stavljenom u postupak carinskog skladištenja i unosi se u posebnu evidenciju“, kazali su iz Uprave carina.
Takođe, na osnovu Uredbe o uslovima i načinu prodaje carinske robe i drugim postupcima sa carinskom robom Uprava carina vrši javnu prodaju robe, putem javne licitacije, putem prikupljanja ponuda ili putem neposredne pogodbe.
Kako su objasnili, prodaja robe oduzete u skladu sa zakonom vrši se nakon što je pravosnažna odluka postala izvršna u postupku u kojem je izrečena zaštitna mjera oduzimanja robe.
„Carinski organ će prodati samo onu robu za koju je bilo prethodno utvrđeno da njen uvoz nije zabranjen i da roba ispunjava fitosanitarne, veterinarske i tržišne uslove“, kazali su iz Uprave carina.
Roba koja se ne može prodati, odnosno upotrijebiti zbog zdravstvenih, veterinarskih, fitosanitarnih, sigurnosnih ili drugih razloga uništava se pod carinskim nadzorom, u skladu sa, kako navode, posebnim propisima.
Biće više licitacija
CdM je pitao i da li građanin može da zatraži povraćaj zaplijenjene robe. Odgovaraju da je zakonom propisano da osobi koja je izvršila prekršaj za koji je propisana mjera oduzimanja predmeta prekršaja, carinski organ može, u opravdanim slučajevima, a na njegov zahtjev, vratiti predmet prekršaja.
„Pod uslovom da plati vrijednost predmeta prekršaja, carinu i druge dažbine i slučaju da se radi o robi nekomercijalne prirode i/ili namjenskoj robi“, kazali su iz Uprave carina.
A u zavisnosti od količine i vrste oduzete carinske robe kao i broja izvršnih odluka u postupcima u kojima je izrečena mjera oduzimanja robe, nakon izvršene procjene vrijednosti roba, Uprava carina, pojašnjavaju, može organizovati javnu prodaju robe putem javne licitacije.
„Poslije dužeg vremena organizovana je licitacija za prodaju carinske robe. Kako postoji zainteresovanost i pravnih i fizičkih lica da učestvuju na javnoj licitaciji, u narednom periodu će biti organizovano više licitacija“, zaključuju iz Uprave carina
Preporučeno