To je saopšteno na današnjem sastanku guvernerke Irene Radović i tima CBCG sa predsjednicima uprava banaka i njihovih timova na temu modernizacije nacionalne platne infrastrukture i ključnih aktivnosti koje prate ovu tranziciju.
Kako je saopšteno oz CBCG, ostvareni napredak na planu SEPA integracije potvrđuje posvećenost crnogorskog bankarskog sektora reformama koje donose konkretne koristi za građane i privredu.Posebno je, navodi se, istaknuta uloga CBCG u obezbjeđivanju tehničke i stručne podrške bankama u svim fazama ovog procesa.
„Upravo ovakav partnerski odnos i zajednička vizija modernizacije platne infrastrukture ključni su za uspjeh transformacije koju sprovodimo i stvaranje uslova da crnogorski građani i privrednici imaju iste povoljnosti kao korisnici u EU“, poručila je Radović.
Ona je istakla da će banke koje blagovremeno implementiraju transparentan i troškovno efikasan SEPA model dodatno ojačati svoju tržišnu poziciju, dok će one koje zadrže zastarjele modele biti izložene riziku smanjene konkurentnosti i gubitku klijenata.
Tokom sastanka, dodaje se u saopštenju, razmatrani su i naredni koraci u pravcu pune migracije banaka na ISO 20022 standard, čija primjena omogućava precizniju i automatizovaniju obradu transakcija. Razgovarano je i o predstojećem TIPS Clone projektu koji će omogućiti instant plaćanja 24/7/365, u skladu sa evropskim standardima, a koji CBCG sprovodi pod okriljem Evropske centralne banke i u saradnji sa Centralnom bankom Italije.
Sve ove aktivnosti, zaključeno je na današnjem sastanku, doprinose transformaciji nacionalne platne infrastrukture u savremen, digitalno orjentisan sistem koji omogućava efikasnije, sigurnije i pristupačnije finansijske usluge za građane i privredu.
“Na sastanku su prezentovani rezultati analize CBCG o ekonomskim efektima SEPA integracije i implementacije TIPS Clone sistema, koji pokazuju da integracija u SEPA predstavlja jednu od najvažnijih strukturnih reformi u Crnoj Gori, donoseći godišnju ekonomsku korist procijenjenu na 37,9 miliona eura ili 0,54 odsto BDP-a. Pored direktnih ušteda na bankarskim naknadama, smanjenih troškova poslovanja i formalizacije doznaka (26,9 miliona eura već u prvoj godini SEPA primjene), SEPA omogućava i ubrzanje finansijske inkluzije i digitalizacije, posebno u sektoru turizma i usluga. Dodatni makroekonomski efekti u vidu povećanja stranih investicija, veće konkurentnosti izvoza i unaprijeđenih kanala elektronskog plaćanja potvrđuju njen transformacioni potencijal”, kaže se u saopštenju.
Prema navedenoj analizi, SEPA i implementacija TIPS Clone sistema zajedno će predstavljati jednu od ključnih ekonomskih prekretnica naše države, generišući potencijalni godišnji dodati prihod do 160 miliona eura ili 2,3 odsto BDP-a, kroz direktne uštede na transakcionim troškovima i efikasnosti sistema, povećanje finansijske inkluzije i digitalnog pristupa, rast izvozne efikasnosti i stranih direktnih investicija, digitalizaciju turizma i usluga, brže B2B i B2G isplate, smanjenje troškova doznaka, te jačanje povjerenja investitora kroz integraciju u EU platnu infrastrukturu.
Preporučeno
„Kroz započetu transformaciju platnog sistema Crne Gore stvaramo uslove za održiv i konkurentan bankarski sektor, spreman da odgovori na potrebe savremenih korisnika i evropskih integracija“, poručeno je sa današnjeg sastanka.