Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ostao je gotovo nepromijenjen na 104,32 boda.
Pritom je kurs eura prema dolaru porastao 0,4 odsto na 1,0835 USD, prenosi Hrportfolio.No, američka valuta ojačala je prema japanskom jenu, 0,4 odsto, pa je njen kurs dostigao 152,98 jena (JPY).
Nakon četiri sedmice rasta, dolarov indeks je stagnirao, između ostalog i zbog toga što su ulagači oprezni uoči američkih predsjedničkih izbora 5. novembra jer bi, kako pokazuju ankete, mogli pobijediti i demokratska kandidatkinja Kamala Harris i republikanski kandidat Donald Trump.
Samo dva dana kasnije, čelnici američke centralne banke, Federalne rezerve (Fed), objaviće svoje odluke s dvodnevne redovne sjednice.
Na tržištu se očekuje da će Fed smanjiti ključne kamatne stope 0,25 procentnih poena, u rasponu od 4,5 do 4,75 odsto.
Na ta očekivanja nijesu značajnije uticali objavljeni ekonomski pokazatelji.
Između ostalog, objavljena je prva procjena o rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) Sjedinjenih Američkih Država (SAD), 2,8 odsto godišnje u trećem tromjesečju, sporije nego što su analitičari u anketi Reutersa očekivali.
Osim toga, objavljeno je da je u oktobru broj zaposlenih porastao za samo 12 hiljada, oko 100 hiljada manje nego što su analitičari u anketi Reutersa očekivali.
No, to nije značajnije uticalo na tržište, jer je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 4,1 odsto, i jer je u oktobru došlo do poremećaja na tržištu rada zbog dva uragana na jugu SAD-a i štrajka u avio-industriji.
Nakon višesedmičnog rasta, dolar je ove sedmice oslabio prema euru.
No, ojačao je prema japanskoj valuti, jer je tamošnja centralna banka zadržala kamatne stope nepromijenjene, nakon poruka političara da ne bi trebalo dodatno da zaoštrava monetarnu politiku.
Preporučeno
Jen je pod pritiskom i zbog toga što je na izborima vladajuća koalicija izgubila parlamentarnu većinu, čime se povećala neizvjesnost oko sastava iduće vlade i izgleda za japansku ekonomiju.