test

LNG terminal i gasna elektrana samo uz aktivno učešće lokalne uprave i najbolje svjetske standarde u zaštiti životne sredine

Standard

10/05/2024

16:12

Sastanak predstavnika američkih investitora i lokalne uprave, održan u Baru, samo je prvi korak u uključivanju lokalne uprave u realizaciju ovako velikih projekata, do koga je trebalo da dođe i mnogo ranije, zajednički je zaključeno na sastanku potpisnica Memoranduma o razumijevanju o izgradnji LNG terminala i gasne elektrane iz SAD-a, Ministarstva energetike i rudarstva (MER) sa odbornicima u barskoj skupštini i njenim šefom, Branislavom Nenezićem i prvim čovjekom Bara, Dušanom Raičevićem.

Sastanak je, kako je saopšteno iz MER-a, održan na inicijativu ministra energetike i rudarstva Saše Mujovića, a nakon što je prethodna Vlada Crne Gore 12. maja 2023. godine potpisala Memorandum o razumijevanju u pogledu pružanja podrške unapređenju energetske infrastrukture u Crnoj Gori sa kompanijama Enerflex Energy Systems i Olin Wethington i Wethington Energy Innovation.

Zorana Sekulić iz Ministarstva energetike i rudarstva je podsjetila da je Memorandum samo prvi u nizu koraka koje je potrebno preduzeti na putu od ideje do realizacije.

“Prirodni gas kao energent nije nepoznanica u energetskom sektoru, već je svim našim strateškim dokumentima koji tretiraju sektor energetike prepoznat kao važan energent iz više razloga”, istakla je Sekulić i podsjetila da je energetika jedna od najznačajnih grana naše privrede i da bi trebalo da težimo njenom daljem razvoju.

“Upotrebom gasa zaokružujemo našu ponudu i doprinosimo boljem pozicioniranju CG kao regionalnog energetskog čvorišta i stvaramo mogućnost postepene zamjene konvencionalnih goriva”, naglasila je Sekulić dodajući da “upotreba gasa nije u suprotnosti sa EU politikom, naprotiv”.

“Javno je dostupan i poznat podatak da je gas u EU prepoznat kao tranziciono gorivo jer su štetne emisije gasova sa efektom staklene bašte koje nastaju upotrebom fosilnih goriva skoro upola manje prilikom upotrebe gasa. Ukoliko tome dodamo mogućnost tranzicije na vodonik, kao ekološki potpuno prihvatljivo gorivo, gradeći infrastrukturu koja se vremenom može prilagoditi upotrebi ovog energenta i spremnost kredibilnih kompanija da ulažu u razvoj naše energetske infrastrukture to je prilika koju treba iskoristiti, naravno uz puno poštovanje zakonske regulative i zadovoljenje ekoloških aspekata” rekla je Sekulić.

“Imamo situaciju da nam sve češća istraživanja ukazuju da su Pljevlja najzagađeniji grad u Evropi sa jedne strane, i sa druge mogućnost da proizvodnjom električne energije iz gasa donekle riješimo taj problem. Ne možemo probleme posmatrati jednostrano i lokalno, već sagledati širu sliku, izvagati benefite i potencijale manjkavosti te donijeti zajedničku odluku” istakla je Sekulić.

U saopštenju dostavljenom medijima navodi se da je Olin L. Wethington iz istoimene korporacije istakao važnost razumijevanja projekta sa stanovišta energetike i zaštite životne sredine.

“Vjerujemo da kada se ovaj projekat razumije, biće prepoznat kao kompatabilan sa najvišim ekološkim standardima”, kazao je on i podsjetio da će Crna Gora morati da traži alternativu uglju koja donosi stabilnost u proizvodnji električne energije, te da smatra da je ta alternativa upravo gas.

“Ukoliko se bude gradila ova TE i LNG terminal to će biti učinjeno i bolje od standarda Evropske unije, sa značajnim benefitima za sam grad koji između ostalog podrazumijevaju potrebu za radnom snagom u redovnom procesu na nivou od nekoliko stotina zaposlenih”, istakao je Wethington.

Iz MER-a su kazali da su u lokalnoj upravi iznijeli niz zamjerki na dosadašnji tok realizacije ovog projekta.

Predsjednik Opštine Dušan Raičević je zamjerio investitorima što su Memorandum potpisali sa Vladom Dritana Abazovića koja je bila u tehničkom mandatu, dok je predsjednik SO Bar Branislav Nenezić zahvalio ministru Mujoviću na dobroj komunikaciji.

“Termoelektrani nije mjesto u Baru”, kazao je Nenezić te dodao da grad “neće imati benefite od ovog projekta”.

Iz MER-a podsjećaju da je sastanak u Baru inicirao ministar energetike i rudarstva Mujović.

Iz resora navode da je on u pismu čelnicima i odbornicima lokalne uprave naveo da je energetska diversifikacija od suštinske važnosti za razvoj naše zemlje, uz sve druge benefite koje donosi jedna ovako velika investicija, u svakoj fazi realizacije, od nivoa investicije koja se mjeri stotinama miliona eura, preko angažmana lokalnih kompanija i domino efekta na mali i srednji biznis, do otvaranja novih radnih mjesta i obučavanja radne snage za one poslove koji do sada nijesu postojali u našoj državi.

Posebno jer, kako je kazao, se radi o kompanijama koje dolaze iz SAD-a, sa znanjem i iskustvom u ovoj oblasti.

“Sa druge strane, izuzetno nam je važno da se u ovom procesu poštuju najbolji standardi u oblasti zaštite životne sredine, gdje lokalna zajednica može dati nemjerljiv doprinos. Više puta sam ponovio stav da nema igranja sa zdravljem naših građana, I to nam je prioritet, jer u suprotnom, nijedna investicija nije dovoljno vrijedna, bez obzira o kome se radi”, zaključio je Mujović.

Ostavite komentar

Komentari (0)