Upirao je nas sve na čine direktor JP Morsko dobro Mladen MIkijelj da ponovo bude izabran na tu funkciju, no, ukoliko u Skupštini budu izglasane izmjene Zakona o morskom dobru, njegov uticaj, a i institucije na čijem je čelu, svešće se na neku vrstu nadzora bez konkretnih poluga odlučivanja.
Kako trenutno stvari stoje te izmjene će u Skupštini biti izglasane, jer iza inicijative stoje sve Albanske stranke, Bošnjačka stranka, DPS i Demokrate, koji su pružile podršku predsjednicima primorskih opština u njihovom naumu.Oni smatraju da je potrebna decentralizacija upravljanja obalom, zbog čega žele da rukovode procesom zaštite morskog dobra, komunalnom infrastrukturom, lukama, donose planove za kupališta.
PODRŠKA U SKUPŠTINI
Poslanik Demokrata Momčilo Leković povodom inicijative je naveo da se predajom ovih izmjena u proceduru pokreće dijalog, da vjeruje da je važan dan za primorske opštine jer se morsko dobro decenijama uništavalo.
“Glas opština se nije čuo a prihodi se nisu vraćali jer je decenijama neadekvatno upravljano obalom”, naveo je on i dodao da se obalom više ne bi upravljalo centralizovano.
Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu je dodao da je riječ o velikom demokratskom koraku jer inicijativu predaju različite partije, koalicije, ali da svi imaju isti stav, te da je ovo fer rješenje za Morsko dobro.
Na istom fonu je i predsjednik Opštine Kotor, koji kaže da se bez Morskog dobra do sad na obali nije mogla ni sijalica zamjeniti.
On je kazao da je riječ o velikom iskoraku, da se predlogom ukida kontrola Vlade, dok će izvršna vlast i firma upravljati zaštićenim područjima a opštine onim sto je u zonama morskog dobra. On je naglasio da je nivo kontrole morskog dobra trenutno takav da se sijalica ne može zamijeniti bez dozvole.
Inicijativa definitivno targetira oduzimanje svih poluga centralizovanog odlučivanja Morskog dobra, jer bi ukoliko bude izglasana o obali i kupalištima u primorskim opština odlučivalo upravo u tim gradovima, bez uticaja Morskog dobra, koje je, kako je već Standard pisao, preko svog direktora Mikijelja koristilo zakup plaža za političke benefite partije iz koje on dolazi i namirivanje njihovih birača.
MORSKO DOBRO ZLATNA KOKA PARTIJSKOG ZAPOŠLJAVANJA?
Da stvar bude još gora po Mikijelja i Morsko dobro, inicijativa predsjednika primorskih opština ne odnosi se samo na obalu, već i na trajektni prevoz.
Naime, kako je saopštio predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić, oni namjeravaju da u saradnji sa Opštinom Tivat preuzmu trajektnu liniju Kamenari-Lepetane i za tu priliku bi osnovali novo preduzeće.
Ukoliko se desi ono što je najavljeno Morsko dobro bi ostalo bez još jednog važnog resursa, koji je od kako su ga preuzeli bio važan segment njihovog poslovanja.
Taj segment poslovanja je Morskom dobru, prema pisanju medija poslužio za masovno zapošljavanje, po partijskom ključu DF-a.
Nadalje, ukoliko primorske opštine preuzmu ingerencije Morsko dobro više neće biti zlatna koka, koju pod šapom drži DF i teško da će moći da se koristi za namirivanje apetita i zapošljavanje partijskih vojnika.
SPAJIĆEVA ULOGA I IZBACIVANJE DF-A IZ IGRE
Čini se da je ulogu u svemu odigrao i premijer Milojko Spajić, koji je prvo udovoljio zahtjevima DF-a da Mikijelj ponovo bude direktor, a onda podržao inicijativu predsjednika primorskih opština kojima će se Mikijelju i Morskom dobru oduzeti poluge odlučivanja.
Za ovakav potez mu i ne treba političko opravdanje, jer shodno Zakonu o privrednim društvima, Morsko dobro nezakonito posluje, jer su primorske opštine sve do 1992. godine upravljale svojom obalom.
Ovo će biti ujedno biti i test za parlamentarnu većinu, jer po svojoj prilici kad se ovaj predlog stavi na glasanje u SKupštini, u manjini će ostati poslanici ”Za budućnost Crne Gore”, koji preko svog direktora Morskog dobra vedre i oblače na crnogorskoj obali.
Preporučeno