Mlijeko 20 odsto skuplje bez državne akcije

Mlijeko 20 odsto skuplje bez državne akcije

Standard

15/05/2025

22:00

Akcija “Limitirane cijene” zvanično je istekla prvim danom maja pa je mlijeko koje je bilo obuhvaćeno državnom mjerom za ograničenje marži, sada u velikom podgoričkom marketu skuplje 30 centi – odnosno košta 1,45 umjesto 1,15 eura. To znači da je cijena mlijeka trenutno 20 odsto ili petinu viša nego što je bila u aprilu.

Slično poskupljenje se desilo i kada je u pitanju jogurt koji je skuplji 15 centi nego prije mjesec, što pokazuje da su se cijene ovih artikala vratile na nivoe iz perioda kada na snazi nije bilo državnih akcija. Cijene ostalih proizvoda koji su bili dio ovih mjera, odnosno toalet papira i deterdženta, nisu se mijenjale dok su banane čak deset centi povoljnije nego u aprilu, pišu Vijesti.

U Crnoj Gori se od 30. aprila zvanično više ne primjenjuje nijedna od ranijih olakšica za građane, tj. ni “limitirane cijene” niti ograničenje marži za osnovne životne namirnice.

Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj najavio je da će uskori Vlada pripremiti nove olakšice za očuvanje standarda građana.

Kupovina svih 15 artikala u velikom marketu čije cijene “Vijesti” prate, danas je jeftinija 60 centi nego u aprilu, pa za ovu korpu treba izdvojiti 45,5 umjesto 46,1 eura. Kupovina u malom marketu je 1,3 eura povoljnija nego prije mjesec i košta 32,9 eura u odnosu na ranijih 32,4 eura, dok je trgovina na pijaci trenutno jeftinija 70 centi, pa voće i povrće treba platiti šest umjesto 6,7 eura.

To su neki od rezultata koje je pokazao mjesečni cjenovni barometar “Vijesti”, kojim je praćeno kretanje cijena 15 proizvoda u podgoričkom malom, velikom marketu i na pijaci. Reporter je u ove objekte išao jednom mjesečno od septembra 2023. godine, i to sredinom mjeseca, kako bi popisao cijene, ispratio njihova kretanja i eventualna poskupljenja ili pad. Riječ je o različitim namirnicama, istog proizvođača, identične vrste i gramaže kako bi se dala prava slika mjesečnih promjena.

Po podacima Monstata, cijene u aprilu su u odnosu na mart bile više za 0,8 odsto. Na mjesečnu stopu inflacije najviše je uticalo povećanje cijena voća i povrća, odjeće, farmaceutskih proizvoda, rente, mesa, restorana i cipela. U odnosu na isti mjesec prošle godine, cijene u aprilu su više za 3,4 odsto.

Niže cijene krastavca i paradajza

U velikom marketu u Podgorici litar mlijeka danas košta isto kao i u maju prošle godine, dok je jogurt deset centi skuplji nego tada. Neki od proizvoda i dalje nose oznaku “limitirane cijene” iako je akcija istekla, pa tako toalet papir košta koliko i prije mjesec, odnosno 2,5 eura. Cijena deterdženta za posuđe je ista kao u aprilu, iako taj artikal više nije obuhvaćen akcijom. Kilogram banana sada košta euro i po, dok ih je za vrijeme ograničenih marži trebalo platiti 1,6 eura.

U posljednjih mjesec dana je poskupjela i teletina za čiji kilogram sada treba platiti 50 centi više, odnosno 14 eura. Osim toga, 20 centi više treba dati i za čokoladu, odnosno 1,4 umjesto 1,2 eura, dok su za deset centi poskupjele i jabuke.

Sa druge strane, u posljednjih mjesec je za 85 centi pojeftinio i kilogram paradajza dok je 70 centi povoljniji krastavac. Tako sada paradajz treba platiti 1,75 a krastavce 1,3 eura. Jeftinija je i pasta za zube i to za 20 centi, dok se ostale cijene nisu mijenjale.

U poređenju sa majskim cijenama prošle godine, danas je kupovina 15 namirnica jeftinija za 2,4 eura nego tada, kada je trebalo platiti 47,9 eura. Iste artikle sada treba platiti 45,5 eura, dok je najveća razlika u odnosu na tada u cijeni teletine, piletine, paradajza…

U maloj trgovini najveće poskupljenje u posljednjih mjesec dana zabilježile su banane koje koštaju 30 centi više nego u aprilu. Sada ih treba platiti 1,7 umjesto tadašnjih 1,4 eura, a osim njih blago su skuplji jogurt, pasta za zube, stiješnjena šunka…

Za euro su jeftiniji krastavci, čiji kilogram sada umjesto dva, treba platiti jedan euro dok je za 90 centi povoljniji i paradajz, za koji treba izdvojiti 1,8 u odnosnu na aprilskih 2,7 eura. Cijene ostalih namirnica se nisu mijenjale. Kupovina artikala u malom marketu danas je povoljnija nego u istom mjesecu prošle godine, ali i u odnosu na april. Od poređenih mjeseci, april je najskuplji jer je korpu trebalo platiti 34,2 eura, dok sada košta 32,9 eura. U petom mjesecu prošle godine ove proizvode je trebalo platiti 33,7 eura.

Voće i povrće na pijaci u odnosu na prije mjesec, sada treba platiti 1,6 eura više nego u maju prošle godine. Tada su po kilogram banana, jabuka, paradajza i krastavaca koštali ukupno 4,4 eura dok ih sada treba platiti šest eura. Ovo voće i povrće u aprilu je koštalo 6,7 eura.

“Limitirane cijene” su pokrenute 6. septembra prošle godine i planirano je da traju do kraja januara, ali je Vlada produžila njihovo trajanje do 30. aprila. Kroz ovu akciju su bile ograničene marže za 67 prehrambenih i higijenskih proizvoda u trgovinama na veliko i malo. Tako su marže za sektor prehrane u trgovinama na veliko i malo bile ograničene na 10 odsto, dok su za higijenske proizvode ograničene na maksimalno 10 odsto, u trgovini na veliko i 15 odsto u trgovini na malo.

Na snazi je bila i mjera za ograničenje marži na pet osnovnih prehrambenih namirnica, odnosno na suncokretovo ulje, kristalni šećer, brašno tip 400 i 500 i kuhinjsku so. Novom Vladinom odlukom od kraja novembra je iz grupe prehrambenih izvučeno i među ovih pet, uvršteno litarsko kravlje mlijeko u kesi pa je tu listu činilo šest namirnica. Maksimalna marža na ove proizvode u trgovini na veliko je bila pet odsto, dok u je u trgovinama na malo ograničena na sedam odsto.

Izvor: Vijesti
Izvor (naslovna fotografija): J.Đurović/blink.ba

Ostavite komentar

Komentari (0)

X