MULEŠKOVIĆ ZA STANDARD: Cijene u odnosu na 2021. veće preko 20 odsto, podstanari najugorženiji, RJEŠENJE – proizvodnja i plasman domaćih proizvoda

MULEŠKOVIĆ ZA STANDARD: Cijene u odnosu na 2021. veće preko 20 odsto, podstanari najugorženiji, RJEŠENJE – proizvodnja i plasman domaćih proizvoda

Standard

17/04/2023

07:14

Ekonomski analitičar Mirza Mulešković je u ovonedjeljnoj kolumni za Standard analizirao kretanje cijena kao i stopu inflacije u Crnoj Gori. On smatra da je akcija Vlade ”Stop inflaciji” dala rezultate ali na kraki rok, te da je trebalo sa sličnim mjerama krenuti ranije.

Najnoviji podaci, za mart 2023 godine, pokazuju da je došlo do blagog pada cijena na mjesečnom nivou, ali i dalje godišnja stopa inflacije je još uvijek visoka. Ipak, ovo je očekivano imajući na umu da je već u martu 2022. godine stopa inflacije u Crnoj Gori bila izrazito visoka, pa samim tim, za ovu godinu se očekuje već od marta da dolazi do manjih stopa inflacije, jer baza za računanje, tj prošla godina je visoka. Ono što su bila moja očekivanja je da već u martu ove godine, imamo jednocifrenu godišnju stopu inflacije, što se još uvijek nije desilo. Ako bi analizirali podatke u odnosu na mart 2021. godine, za 24 mjeseca, rast cijena u Crnoj Gori iznosio je 21.27%.

Kao što se može vidjeti na grafiku, u matru 2023 godine, u odnosu na mart 2022.godine, stopa inflacije je iznosila 10.52%. Imajući u vidu da je u martu 2022 godine stopa inflacije iznosila 9.73% jasno je da još uvijek nije došlo do stabilizacije cijena, i da su još uvijek neophodne dodatne mjere kako bi došlo do kontolisanja rasta cijena u Crnoj Gori.
Ako bi analizirali pojedinačne stope rsta cijena, na godišnjem nivou došlo je do rasta cijena hrane i bezalkoholnih pića za 14.5%, dok su cijene ove kategorije u odnosu na februar 2023 godine zabilježile pad od 3%. Ovo se može protumačiti kao rezultat aktivnosti Vlade Crne gore i akcije stop inflaciji.

Tako da je jasno da je ova akcija u kratkom roku dala određene rezultate. Ipak, ono što je jasno, da je ovo trebalo uraditi i ranije i da je neophodno raditi dalje na kreiranju politika podrške privredi, kako bi se trend stabilizacija cijena nastavio i u narednom periodu.

Ono što i dalje bilježi veliki rast jesu troškovi stanovanja, vode, struje, gasa i drugih goriva. U odnosu na mart 2022.godine, ova kategorija je zabilježila rast cijena od 14.2%, dok je na mjesečnom nivou rast od 0.2%. Zanimljivo je da su troškovi stvarne rente koje plaćaju stanari za primarno boravište porasli za više od 30% u odnosu na mart 2023.godine, što još jednom pokazuje dodatno upozorenje za donosioce odluka da se kreiraju politike koje bi pomogli podstanarima, da prođu kroz ovaj izrazito težak period.

Ono što je za očekivati da već od sledećeg mjeseca u Crnoj Gori imamo jednocifrenu stopu godišnje inflacije, kao rezultat visoke baze iz prethodne godine. Ipak, ne treba da nas zavaraju ovi podaci jer ipak, Crna Gora je jedna od zemalja koja je imala najveće stope inflacije prošle godine već od aprila mjeseca.

Neophodno je da se u narednom periodu implementiraju dodatne mjere, posebno one koje će da podrže razvoj crnogorske privrede, posebno proizvođača, koji bi uz povećanje proizvodnje, mogli da stabilizuju cijene sa plasmanom domaćih proizvoda. Ovo je jedini, dugoročni način da se cijene stabilizuju i da se riješi problem pada životnog standarda građana Crne Gore, posebno onih najugroženijih, socijalno ugroženih kategorija, nezaposlenih, penzionera i mladih. Upravo onih koji su u prethodnom periodu osjetili isto povećanje cijena kao svi građani Crne Gore, a imali su najmanje povećanje njihovih prihoda.

Izvor (naslovna fotografija):Mirza Mulešković

Ostavite komentar

Komentari (0)