Kako saznaje Antena M, radnicima još nije saopštena odluka Odbora, jer su učesnici, odmah nakon sastanka, uz pratnju osoba angažovanih da ih obezbjeđuju, napustili prostorije OŽVS.
U slučaju da Odbor usvoji odluku o spajanju, prema tvrdnjama Novog sindikata, 48 radnika moglo bi dobiti otkaz. Zbog toga su Sindikati za sljedeću nedjelju najaviliu štrajk upozorenja jer menadžmen kompanije ne poštuje prava radnika.Podsjećamo, Novi sindikat OŽVS i Sindikalna organizacija željezničkih sredstava odavno upozoravaju nadležne na brojne nepravilnosti u ovoj kompaniji, traže izmjene Kolektivnog ugovora, smjenu Odbora direktora, kao i odlazak sa funkcije Vladana Gačevića, zamjenika predsjednice Odbora.
Većinski vlasnik OŽVS je država, a manjinski akcionar je upravo Vladan Gačević, zamjenik predsjednice Odbora. Radnici tvrde da je namjera manjinskog akcionara Gačevića da prilikom spajanja dvije kompanije, akcije OŽVS proda Željezničkom prevozu, odnosno državi, koja je većinski vlasnik. Navode da zbog toga cijene akcija skaču, iako ta firma sve lošije posluje. I pored gubitaka, cijena akcija u posljednje tri godine, porasla je sa 0,019 na sadašnjih 1,22 eura!?
Navode, takođe, i da je OŽVS donio odluku o izmjeni plana javnih nabavki od 400 hiljada eura za kupovinu opreme iz svojih izvora, dok istovremeno imaju poreske obaveze prema “Montekargu” koje iznose više od 700 hiljada eura. Iz Sindikata su kazali i da se pored lošeg finansijskog stanja, sanira radionica u Nikšiću, dok veliki dio radnika prima minimalnu platu od 450 eura, a ostale željezničke kompanije zarade uvećavaju kroz kolektivne ugovore.
Radnici, od nadležnih, traže izmjene Kolektivnog ugovora kako bi zaposlenima radno mjesto bilo garantovano u slučaju spajanja te firme sa Željezničkim prevozom Crne Gore (ŽPCG) ili da, ukoliko zaposleni to ne prihvate, imaju pravo na otpremninu od 24 bruto plate.
Preporučeno
Navode, takođe, da u Održavanju i Željezničkom prevozu i dalje zapošljavaju nove radnike, iako se govori da su njih 48 višak!? Podsjećaju kako je, da je dok su te dvije kompanije bile jedna cjelina, u njoj bilo zaposleno oko 400 radnika, te da je nakon razdvajanja 2011. u Održavanje prešlo oko 200 osoba, dok Željeznički prevoz danas opet ima blizu 400 zaposlenih!