“Takođe zahtijevamo da se omogući korišćenje zone morskog dobra i ove godine putem aneksa kao u prethodnoj godini s obzirom da nijesu ispunjeni svi uslovi davanja u višegodišnji zakup”, saopšteno je iz Opštine Ulcinj.
Kako su kazali, Opština Ulcinj je u prethodnom periodu sprovela konsultacije sa svim akterima koji su uključeni u proces davanja u zakup privremenih objekata u zoni morskog dobra sa ciljem rješavanja otvorenih pitanja koja su se pojavila u prethodnom periodu.“Imajući u vidu da je Javno Preduzeće za Upravljanje Morskim Dobrom sprovelo niz aktivnosti s namjerom da drastično povećaju prihode, mišljenja smo da je u ovom trenutnu takva vrsta politike krajnje jednostrana sa potencijalnim negativnim efektima po ekonomiju Ulcinja”, navode u saopštenju.
Naime takav pristup bi doveo do velikog, ekonomski nerealnog rasta cijene zakupa koji bi negativne efekte reflektovao na turističkoj ponudi Ulcinja, a u tom slučaju Opština mora reagovati sa namjerom sprečavanja negativnih uticaja na privredu.
“Osim tog pristupa, krajnje je nedopustivo da privrednici koji su dugi niz godina plaćali zakup, ulagali i održavali kupališta, novom bodovnom politikom budu zanemareni u postupku davanja u zakup kupališta. Na taj način se stvaraju uslovi da dočekamo sezonu sa zatvorenim kupalištima dok JPMD ne odredi kome pripada koje kupalište”, kazali su u saopštenju.
Takođe treba naglasiti da je preko Zajednice Opština, podnijeta inicijativa za izmjene i dopune zakona o Morskom Dobru koji predviđa da nadležnosti upravljanja zonom morskog dobra pripadaju jedinicama lokalne samouprave u čijoj teritoriji se nalazi navedena zona.
Preporučeno
“Na ovaj način se u potpunosti eliminiše pitalje legitimnosti upravljanja teritorijom opštine koje se dugi niz godina smatra otvorenim”, zaključuju u saopštenju.