PKCG edukacija: Upravljanje finansijama unutar firme i kreditni proces kod banke

PKCG edukacija: Upravljanje finansijama unutar firme i kreditni proces kod banke

Standard

09/12/2023

10:34

Privredna komora Crne Gore je, u saradnji sa Addiko bankom organizovala dvodnevnu edukaciju na temu ”Upravljanje finansijama unutar firme i kreditni proces kod banke”.

U pozdravnoj riječi, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet PKCG dr Mladen Perazić kazao je da ova obuka sadrži transparentan i jasan pristup finansijskom menadžmentu preduzeća, koji se onda naslanja na proces i razumijevanje finansijskog sektora sa finalnim ciljem uspostavljanje dugoročnog i održivog kreditnog posla.

“Program se bazira na strateškom razumijevanju finansija, koje ima za cilj da nosiocima odluka poboljša razumijevanje korporativnih finansija, sa jedne strane i bankarskog kreditnog procesa i načina razmišljanja, sa druge strane”, istakao je on.

Dina Pilica, rukovoditeljka Službe za upravljanje kreditnim rizikom pravnih lica u Addiko banci kazala je da su, kroz saradnju sa klijentima, posebno sa malim i srednjim preduzećima, prepoznali značaj ovakve vrste edukacije, prije svega u pružanju kreditne podrške, a onda naravno i ostalih bankarskih usluga.

“Ovdje smo na edukaciji naše privrede, postojećih i novih klijenata o finansijskoj pismenosti i kroz ovakvu vrstu edukacije, u saradnji sa drugim finansijskim institucijama želimo da pokažemo da smo im podrška”, poručila je Pilica.

Predavač je bio Aleksandar Vasilski, savjetnik i edukator klijenata u privredi i finansijskom sektoru, koji je diplomirao 2004. godine na fakultetu Grenoble Graduate School of Business. Profesionalnu karijeru je započeo u Raiffeisen banci, a zatim prelazi u Erste banku. Bio je direktor kreditnih rizika za pravna lica. Valor Group, kompaniju koja se bavi profesionalnom edukacijiom i razvojem ljudi, osnovao je 2013. godine. Predavač je sa bogatim iskustvom u zemlji i inostranstvu. U prethodnom periodu od osam godina, izveo je preko 700 treninga iz oblasti Finansijskog menadžmenta, Kreditnog rizika, Upravljanja naplatom, Liderstva, itd. Njegova nova oblast istraživanja je Energetska psihologija, Ljudsko ponašanje i Upravljanje promjenama.

Vasilski je tokom edukacije, koja se sastojala iz više blokova, prezentovao napredni koncept rada i razumijevanja kreditnog posla. Ujedno, ukazao je na sve alate koji će se koristiti prilikom rada i analize na samim kreditnim zahtjevima.

“Da bi se jedan biznis razvijao u tržišnom smislu fokus je uvijek bio na prodaji i prihodu kao nosiocu uspjeha i razvoja svakog malog ili srednjeg entiteta, dok su finansije nekako bile sekundarne u tom smislu”, kazao je on.

Prema njegovim riječima, na tržištu nema adekvatne podrške za vlasnike, CEO-ove, ljude koji nijesu profesionalci u finansijama, na koji način da im se taj dio sistematizuje i približi.

“Ovakav vid edukacije je idealna prilika za vlasnike firme koji su dugo u biznisu da im pomognemo da finansije razviju na adekvatan način u okviru svog entiteta”, istakao je Vasilski.

On je posebno ukazao na važnost bilansa i bruto dobiti koji predstavljaju ogledalo preduzeća na tržištu – odnos prema prodajnom i nabavnom tržištu. Kadu su u pitanju prednosti i opasnosti ekonomije obima, istakao je da stabilnu bruto maržu može ugroziti isti nivo fiksnog troška usljed pada prihoda, te da vanredna sfera često mora biti korigovana.

“Ovaj dio treba uskladiti sa bruto dobiti i raditi na stabilnosti finansijskog rezultata, te izračunati održivi otplatni kapacitet”, istakao je Vasilski.

Prema njegovim riječima, upravljanje finansijama unutar preduzeća igra ključnu ulogu u održavanju stabilnosti i uspjeha. On je učesnicima edukacije pružio detaljan uvid u strategije koje obuhvataju računovodstvo, kontroling, trezor i strukturiranje finansijskog duga.

On je kazao da se u prvoj fazi koja se odnosi na računovodstvo fokus stavlja na pripremu poreskog bilansa, praćenje zakonskih propisa te analizu operativnih troškova. U kontrolingu, značajno je izvještavanje menadžmenta, budžetiranje, prognoze te kontroling projekata i investicija. Ovaj segment također pokriva efikasno upravljanje rizicima kako bi se osigurao stabilan poslovni rast.

Vailski je naveo da trezorski aspekt obuhvata analizu Cash Flow-a, upravljanje investicijama te različite analize s ciljem optimalnog upravljanja likvidnošću i investicijama.

On je istakao da se, kada je u pitanju strukturiranje finansijskog duga, moraju pratiti četiri faze, od analize potreba do pozicioniranja banaka.

“Ovaj proces jasno definiše izvore finansiranja, strukturu duga te ključne faktore poput ročnosti, leverage-a i cash flow analize”, kazao je Vasilski.

Kako je naveo, ovaj sveobuhvatni pristup omogućava preduzećima da donose odluke o finansiranju, uzimajući u obzir trenutne potrebe, buduće projekcije i optimalnu strukturu duga. Pravilno upravljanje finansijama postaje ključna komponenta uspješnog poslovanja, dok se istovremeno osigurava stabilnost i održivost.

Dvodnevna edukacija bila je namijenjena vlasnicima/direktorima ili šefovima finansija ili računovodstva, odnosno finansijskim stručnjacima. Program je bio koncipiran tako da vlasnicima koji nemaju nikavo finansijsko predznanje omogući potpuno razumijevanje materije i uvođenje u svijet finansija. Sa druge strane, zainteresovanima, iskusnim u finansijama i koji se bave tim poslom, program je dao potpuno novu dimenziju pogleda na stvari.

Izvor (naslovna fotografija): PKCG

Ostavite komentar

Komentari (0)