Prihvaćen predlog Radulovića: Prodaju se oba broda Crnogorske plovidbe

Prihvaćen predlog Radulovića: Prodaju se oba broda Crnogorske plovidbe

Standard

10/07/2025

21:20

Vlada Crne Gore je na predlog Ministarstva pomorstva, na čijem je čelu Filip Radulović (PES), na današnoj sjednici odlučila da obaveže svog predstavnika u Skupštini akcionara pomorske kompanije Crnogorska plovidba iz Kotora, državnog sekretara u Ministartsvu pomorstva Jovana Šćekića, da na predstojećoj vanrednoj Skupštini akcionara Crnogorske plovidbe naredne nedjelje, glasa da se prodaju oba broda te kompanije.

U „Informaciji o dopuni dnevnog reda vanredne Skupštine akcionara Crnogorske plovidbe“ koju je nedavno novoimenovani Odbor direktora te kompanije zakazao za 16. jul, navodi se da se brod te kompanije „Kotor“ od 20. juna nalazi zaustavljen u američkoj luci Savana „gdje je inicijalno zadržan od Obalske straže Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zbog brojnih nepravilnosti kao i oštećenja na brodu“.

„Iz ovih razloga brod je zadržan kao nesposoban za plovidbu i u takvom stanju se još uvijek nalazi. Zbog nemogućnosti pokretanja motora, američke vlasti su naložile da brod neprestano pridržavaju dva remorkera, za koju je potrebu angažovano lokalno društvo Moran, čije fakture u ovom trenutku iznose oko 650 hiljada dolara. Dodatno, lučki i ostali prateći troškovi iznose u ovom trenutku preko 310 hiljada, a svakim danom se još dodatno uvećavaju. Na brodu se nalazi teret čija je procijenjena vrijednost oko sedam miliona dolara. Zbog zadržavanja u Savani brod kasni preko 15 dana sa iskrcajem robe u narednu luku, koja se nalazi u Engleskoj. Zbog navedene činjenice, očekuje se pokretanje naplate brojnih penala prema unajmitelju i njegovim podunajmiteljima, što u ukupnom iznosu može iznositi preko tri miliona“, piše u Informaciji.

Tvrde da je kompanija koja je operater remorkera angažovanih po nalogu Obalske straže da asistiraju „Kotoru“ pokrenula postupak arestiranja broda radi naplate svojih potraživanja, te da oni „trenutno sprečavaju njegovo isplovljenje iz luke“.

„Ponavljamo da na današnji dan brod još uvijek nije u plovidbenom stanju. Iako se permanentno radi na otklanjanju svih nedostataka i njegovom osposobljavanju za plovidbu, u ovom trenutku ne možemo sa sigurnošću dati procjenu kada će brod biti sposoban za plovidbu. Ukoliko Vlada kao predstavnik vlasnika ne preduzme konkretne mjere, postoji veliki rizik da će se pristupiti prodaji broda po američkim propisima, što u najgorem scenariju podrazumijeva prinudnu prodaju broda za vrijednost akumuliranih potraživanja. Ovakav scenario bi značio višemilionski gubitak po državnu imovinu“, napisalo je Ministartvo pomorstva u Informaciji koju je danas razmatrala Vlada.

Napominju da ovakva teška situacija sa „Kotorom“ „direktno negativno utiče i na status drugog broda ove kompanije „Dvadesetprvi maj“, a za koji tvrde da se „takođe nalazi u veoma lošem stanju“.

Podsjećaju da Crnogorska plovdba koja je 100 odsto u vlasništvu države, Vladi duguje 37 miliona eura za rate krerdita uzetog za gradnju ova dva broda, a koje je umjesto ove pomorske kompanije, u međuvremenu isplatila država kao garant vraćanja kredita.

Ističu i da Crnogorska plovidba ima velike probleme sa likvidnošču koji je sprečavaju da na dnevnoj osnovi uredno izmiruje potraživanja svojih povjerilaca.

„Iako smo kao resorno ministarstvo preuzeli niz radnji radi održavanja ovog Društva aktivnim, nažalost je nastupila situacija koju je nemoguće kontrolisati i neophodno je pod hitno preduzeti konkretne radnje radi spašavanja imovine kompanije u onoj mjeri u kojoj je to moguće“, poručili su iz resora kojeg vodi ministar Filip Radulović (PES).

Naglašavaju da je stoga neophodno je da Vlada kao predstavnik vlasnika, „preduzme sve neophodne aktivnosti, kako bi se preuzela kontrola nad postupkom prodaje broda i postigla kupoprodajna cijena koja je ostvariva po tržišnim uslovima“.

„Zato smatramo da je jedina održiva odluka da Vlada pristupi otvorenom postupku prodaje broda po tržišnim uslovima, kako bi se brod ‘Kotor’ oslobodio, namirili svi povjerioci, a ostatak ostvarene vrijednosti od prodaje bio vraćen u državni budžet“, piše u tom dokumentu uz napomenu da je Odbor direktora Crnogorske plovidbe s tim u vezi, sazvao vanrednu Skupštinu akcionara za 16. jul, „a na kojoj će se razmatrati odluka o utvrđivanju založnog prava na brodu ‘Kotor’“.

U prevodu, ovo znači da Odbor direktora Crnogorske namjeravao da „Kotor“ koji je kao i „Dvadesetprvi maj“ trenutno potpuno „čist“ što se tiče kreditnih opterećenja jer je u januaru plaćena posljednja rata kredita kineskoj Exim banci, iskoristi kao sredstvo obezbjeđenja nekog novog kredita kod komercijalnih banaka, a koji bi kompanija uzela za rješavanje problema likvidnosti a brod izbavio iz dužničkog ropstva u SAD.

Međutim, Ministarstvo pomorstva je odlučno u namjeri da to spriječi te je Vladi predložilo a ova prihvatila, da se oba broda Crnogorske, a ne samo u SAD-u zaustavljeni „Kotor“, prodaju na tržištu.

„Imajući u vidu da zaloga sama po sebi ne rješava navedeni problem zbog nesaglasnosti svih povjerilaca, te onda predlažemo da Vlada, a shodno Zakonu o privrednim društvima, dopuni dnevni red Skupštine akcionara na način što će se u okviru dnevnog reda uvrstiti i Odluka o prodaji brodova ‘Kotor’ i ‘Dvadesetprvi maj’. Imajući u vidu prednje, neophodno je ovlastiti državnog sekretara u Ministarstvu pomorstva gospodina Jovana Šćekića, da na predstojećoj vanrednoj Skupštini glasa za usvajanje Odluke o zalozi i Odluke o prodaji“, zaključuje se u Informaciji.

Izvor: Vijesti
Izvor (naslovna fotografija):FOTO: VLADA CG

Ostavite komentar

Komentari (0)

X