Višegodišnje zloupotrebe i javašluk u javnim preduzećima: Ko najviše krši zakone i propise – POŠTA na čelu, CEDIS i SOLAR GRADNJA prate u stopu

Višegodišnje zloupotrebe i javašluk u javnim preduzećima: Ko najviše krši zakone i propise – POŠTA na čelu, CEDIS i SOLAR GRADNJA prate u stopu

I. Đoković

04/07/2025

09:26

Dok javnost sve češće čuje pozive na reforme i transparentnost, revizorski izvještaji pokazuju surovu realnost: institucije koje bi morale biti primjer zakonitog poslovanja – od Pošte i CEDISA do ministarstava i investicionih agencija – same krše zakon. Državna revizorska institucija u prethodnom periodu izdala je niz negativnih mišljenja, otkrivajući šablon sistemske neodgovornosti, zloupotreba i javašluka u srcu državne uprave.

U posljednje dvije godine, Državna revizorska institucija Crne Gore izrekla je niz negativnih mišljenja na poslovanje ključnih javnih i državnih subjekata, uključujući preduzeća, agencije i ministarstva.

Među značajnijim primjerima ističe se Pošta Crne Gore AD Podgorica, kojoj je za 2023. godinu izrečeno negativno mišljenje na finansijski izvještaj, dok je ocjena pravilnosti poslovanja bila uslovna. DRI je konstatovala ozbiljne propuste u oblasti poreza, vođenja dokumentacije i naplate potraživanja, što ukazuje na neefikasno upravljanje u ovom preduzeću od posebnog javnog značaja.

Slično tome, RTV Podgorica, lokalni javni emiter, dobio je negativnu ocjenu pravilnosti poslovanja za 2024. godinu. Revizija je otkrila nepravilnosti u načinu vođenja evidencije, neadekvatnu kontrolu nad rashodima i sumnjive procedure u oblasti javnih nabavki.

U sektoru energetike, CEDIS – Crnogorski elektrodistributivni sistem dobio je negativna mišljenja na finansijske izvještaje i pravilnost poslovanja za 2022. godinu. Prepoznati su problemi u zapošljavanju, sprovođenju javnih nabavki i upravljanju dugovanjima.

Takođe, ćerka firma EPCG-a, EPCG Solar gradnja, suočila se sa negativnim mišljenjem zbog neplanskog poslovanja, upitnih ugovora i nejasno definisanih procedura zapošljavanja, što je kulminiralo otpuštanjem oko 150 radnika.

Lista zakona i propisa koji su prekršeni u Solar gradnji je poduža i ona pokazuje da su prekršeni: Zakon o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, Zakon o radu, Zakon o obligacionim odnosima, Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, Zakon o zaštiti imovine i lica, Zakon o javnim nabavkama, Uredba o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru, Pravilnik o načinu i rokovima za vršenje popisa imovine i obaveza pravnih lica i Pravilnik o kontnom okviru i sadržini računa u kontnom okviru za pravna lica registrovana za obavljanje privredne djelatnosti i druga pravna lica.

Lista nepravilnosti zbog koje bi menadžment trebao ozbiljno da se zamisli, mada slični primjeri iz prethodnog perioda jasno pokazuju da odgovornost odavno nije na dnevnom redu.

Još jedno važno državno preduzeće, Rudnik uglja AD Pljevlja, dobilo je doduše pozitivnu ocjenu za finansijsko poslovanje, ali negativno mišljenje za usklađenost poslovanja u 2023. godini. Revizija je ukazala na propuste u internim procedurama, evidenciji i pravnoj osnovi brojnih aktivnosti.

Značajne nepravilnosti utvrđene su i u zdravstvu, gdje je Zavod za izradu i promet ljekova „Montefarm“ za 2022. dobio pozitivno mišljenje za finansijski dio, ali negativno za pravilnost poslovanja. DRI je istakla slabosti u upravljanju javnim nabavkama, nesistematično evidentiranje dokumentacije i kršenje više zakona.

Na nivou državne uprave, primjera radi Ministarstvo poljoprivrede je za 2022. godinu dobilo negativno mišljenje na pravilnost poslovanja. Revizija je otkrila nepravilnosti u budžetskom planiranju, nabavkama i upravljanju imovinom, ukazujući na nepoštovanje ključnih zakonskih odredbi.

Agencija za investicije Crne Gore (AZI), zadužena za privlačenje stranih ulaganja, suočila se s negativnim mišljenjima za sve ključne aspekte poslovanja u 2021. godini – finansije, pravilnost i usklađenost. Posebno je zabrinjavajuće što je uočena razlika od više od 3,5 miliona eura između finansijskih podataka Agencije i Ministarstva finansija, zbog čega je izvještaj dostavljen i Vrhovnom državnom tužilaštvu.

U svima ovim slučajevima, DRI je ukazala na ozbiljne nedostatke u upravljanju javnim resursima, slabe interne kontrole, zakonske prekršaje i netransparentne finansijske tokove.

I ono što je posebno zabrinjavajuće – upravo institucije koje bi morale biti primjer poštovanja zakona, procedure i transparentnosti, same ga krše, i to sistematski.

Državna preduzeća i institucije ne samo da imaju moralnu obavezu da posluju zakonito i odgovorno, već su zakonski dužne da upravljaju sredstvima građana na jasan, efikasan i zakonit način. Kada upravo te institucije postanu epicentar finansijskih nepravilnosti, to šalje opasnu poruku da je sistem neodgovornosti normalizovan.

Građani s pravom postavljaju pitanje: ako Pošta, Montefarm, CEDIS ili Ministarstva ne poštuju zakon – ko će onda?

Negativna mišljenja DRI ne bi smjela da ostanu samo mrtvo slovo na papiru, već okidač za disciplinsku, krivičnu ili političku odgovornost svih uključenih.

U većini slučajeva, DRI je naložila izradu akcionih planova i dostavljanje izvještaja o sprovođenju preporuka. Međutim, bez konkretnih sankcija i političke volje za sprovođenje zakona, ciklus neregularnosti u Crnoj Gori će se nastaviti i produbljivati.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X