Kako prenosi Dan, tako je, uprkos konstantnom suficitu budžeta tokom 11 mjeseci, godina završena sa velikim minusom, koji je čak i niži od planiranog.
Iz Ministarstva finansija (MF), na čijem čelu je Novica Vuković, saopšteno je da je deficit od 230,9 miliona na nivou od 3,2 odsto procijenjenog BDP-a, što je za 4,5 miliona niže od planiranog. Takođe, kako su naveli, u istom periodu je ostvaren suficit tekuće potrošnje u iznosu od 49,9 miliona, što je za 15,5 miliona više od plana.– Ostvarenje suficita tekuće potrošnje predstavlja ispunjavanje kriterijuma fiskalne odgovornosti, odnosno tzv. zlatnog fiskalnog pravila, koje definiše da nivo tekućih izdataka i transfera treba da bude niži od tekućih prihoda i donacija, odnosno da se država zadužila isključivo samo za potrebe finansiranja kapitalnih projekata i otplate duga – navodi se u izvještaju Ministarstva finansija.
Kada je u pitanju decembar, koji je glavni uzrok za deficit, prihodi su iznosili 257,3 miliona, što je za 25,2 miliona, ili 8,9 odsto, manje u odnosu na plan predviđen rebalansom.
– Prihodi budžeta su manji u odnosu na plan po rebalansu usljed nižeg ostvarenja doprinosa za PIO usljed pomenute dinamike naplate ove kategorije prihoda, kao i usljed nižeg ostvarenja donacija, gdje je u pitanju samo vremenska dinamika isplate po osnovu predfinansiranja u okviru Plana rasta, što se može očekivati u već u prvim mjesecima 2025. godine – objasnili su iz MF-a.
Izdaci u decembru iznosili su 488,6 miliona eura i veći su za 179,1 milion eura, ili 57,9 odsto, od plana.
“Odstupanje od plana dominantno se odnosi na veće ostvarenje na skoro svim pozicijama tekućih izdataka, koji su ostvareni u iznosu od 158,02 miliona eura, ili 133,8 odsto plana, zatim transfera institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru, u iznosu od 48,54 miliona eura više u odnosu na plan, rezerve u iznosu od 14,98 miliona eura više u odnosu na plan i sl. Kod tekućih izdataka izdvaja se veće ostvarenje u odnosu na plan kod rashoda za usluge koje su ostvarene u iznosu od 19,91 milion eura, što je 204,3 odsto više u odnosu na plan, dominantno na poziciji bankarske usluge i negativne kursne razlike kod Ministarstva finansija i kod rente dominantno za potrebe zakupa objekata kod Ministarstva vanjskih poslova, koja je ostvarena u iznosu od 3,92 miliona eura, što je za 212,9 odsto više u odnosu na plan. Veće ostvarenje zabilježeno je i kod transfera institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru, koji su ostvareni u iznosu od 86,07 miliona eura, ili 129,3 odsto više u odnosu na plan – naveli su iz MF-a.
Kako prenosi Dan, prema preliminarnim podacima, prihodi budžeta u 2024. godini iznosili su 2,755 milijardi eura, odnosno 37,8 odsto procijenjenog BDP-a (7,279 milijardi), što je u odnosu na prethodnu godinu više za čak 188,6 miliona eura, ili 7,3 odsto. U poređenju sa planom po rebalansu, prihodi budžeta su manji za 17,6 miliona eura, ili 0,6 odsto.
Izuzimajući prihode jednokratnog karaktera, prihodi budžeta u 2024. godini u odnosu na 2023. godinu veći su za 333,8 miliona eura, ili 14 odsto.
Preporučeno
Izdaci budžeta za period januar–decembar 2024. godine iznosili su 2,986 milijardi eura, ili 41 odsto procijenjenog BDP-a. U odnosu na isti period godinu ranije, izdaci su veći 430,5 miliona eura, ili 16,8 odsto, a najveće odstupanje je kod izdvajanja za isplatu prava iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, dominantno zbog povećanja minimalne penzije, transfera institucijama i značajnije kod institucija javnog zdravlja, kao i usled rasta izdvajanja za bruto zarade (usvajanje granskih kolektivnih ugovora kojima su povećane zarade zaposlenih u javnom sektoru u 2023. godini).