” Za unapređenje putne infrastrukture i poboljšanje bezbjednosti saobraćaja na magistralnim i regionalnim putevima Crne Gore, od presudnog je značaja obezbjeđivanje finansijskih sredstava za realizaciju planiranih radova po utvrđenoj dinamici”, navodi se u programu.
U tom dokumentu se navodi da su za finansiranje radova redovnog održavanja i zaštite puteva u 2025. godini planirana sredstva u iznosu od 12,99 miliona eura iz tekućeg državnog budžeta.” Kvalitet redovnog održavanja puteva ima veliki uticaj na ekonomičnost prevoza i bezbjednost saobraćaja. U tom cilju izrađuju se operativni planovi radova održavanja puteva, kojima se određuju potrebna finansijska sredstva, količine i vrste radova i rokovi izvođenja za svaku dionicu puta. Sastavni dio operativnih planova su dinamički planovi. Za održavanje puteva u zimskom periodu izrađuje se plan rada zimske službe. Redovno održavanje se odnosi na održavanje i zaštitu magistralnih i regionalnih puteva u vanzimskom i zimskom periodu, kao i na održavanje prilaza turističkim centrima u zimskom periodu”, piše u dokumentu.
U programu finansiranja iz Kapitalnog budžeta Crne Gore za ovu godinu za izgradnju, rekonstrukciju i investiciono održavanje magistralnih i regionalnih puteva biće izdvojeno 59,78 miliona eura.
Preporučeno
U okviru potprograma rekonstrukcije magistralnih i regionalnih puteva za predviđene projekte planirana su sredstva u iznosu od 47,8 miliona eura. Za projekte kojim se rješavaju uska grla na saobraćajnoj mreži Crne Gore planirano je 5,2 miliona eura. Za sanaciju mostova, klizišta i kosina predviđena su sredstva u iznosu od 6,73 miliona eura. Prema izvoru prihoda za realizaciju Programa izgradnje, rekonstrukcije, održavanja i zaštite državnih puteva za 2025. godinu planirana su sredstva iz tekućeg državnog budžeta 12,99 miliona eura, iz opštih prihoda kapitalnog budžeta 59,77 miliona eura, iz kreditnih sredstava sedam miliona eura (milion eura od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i šest miliona eura od Evropske investicione banke (EIB) i donacija milion eura (donacija Kine).