Iz tog Udruženja podsjećaju da je u aprilu prošle godine na sastanku u Privrednoj komori Crne Gore zaključeno da će tender za zakup kupališta biti raspisan odmah nakon ljetnje sezone i da će u radnu grupu za pripremu tendera biti uključeni i predstavnici zakupaca. Međutim, ništa od planiranog nije ostvareno tako da pripreme za predstojeću turističku sezonu sada već uveliko kasne.
“Kako saznajemo, i sve primorske opštine imaju određene primjedbe na Plan privremenih lokacija. Turistički radnici su jako zabrinuti obzirom da se pominje rast cijena zakupa plaža i do 300 posto”, dodaju u saopštenju.Uporedo dodaju, imamo decembarsku Inicijativu čelnika šest primorskih opština u vezi seta zakona o decentralizaciji upravljanja prostorom, što se odnosi i na morsko dobro.
“Stoga smo, sagledavajući sve okolnosti, uvjereni da je u ovom trenutku dalja priprema dugoročnog tendera neracionalna. Pogotovo kada je sasvim izvjesno da uskoro nadležnost upravljanja prostorom, kao evropski trend, prelazi na lokalne samouprave”, kazali su iz Udruženja zakupci plaža u Herceg Novom.
Predlažu da Vlada Crne Gore, odnosno Ministarstvo prostornog planiranja i JP Morsko dobro, što je moguće prije Aneksiraju ugovore o zakupu kupališta za ovu godinu, kako bi nam omogućili pripremu sezone i umanjili posledice dosadašnjeg kašnjenja. Uporedo bi opštine dobile vrijeme da se pripreme za svoje buduće regionalne nadležnosti.
Prilika je, kako navode, da istaknemo kako “Udruženi zakupci plaža Herceg Novi”, i inače, smatraju neodrživim temeljne principe najavljenog tendera. Prije svega jer je decentralizacija neophodna.
“Ovo stoga jer se crnogorska obala značajno reljefno razlikuje po regionima (Boka, region Budve, Ulcinjska obala). Postoje značajne specifičnosti hercegnovske obale koje se ne uvažavaju, čime se ovdašnji zakupci dovode u neravnopravan položaj na turističkom tržištu. Tačnije, predviđeno bodovanje za Plavu zastavicu hercegnovskim zakupcima je potpuno nedostupno zbog nezadovoljavajućeg kvaliteta morske vode i neodgovarajuće konfiguracije terena. Predviđenim smanjenjem bodova za poznavanje posla odnosno uredno vođenje zakupa se poništavaju značajna ulaganja zakupaca u stvaranje svog poslovnog brenda koji nekada prelazi samu vrijednost lokacije”, dodaju u saopštenju.
Isto tako, kako su kazali, opšte su poznate zamašne dodatne investicije koje padaju na teret zakupaca u Herceg Novom – kao korekcija devastacija kupališta tokom zimskih mjeseci. Naime, naša kupališta su, za razliku od drugih, izrazito uska (cca 12-15m) i jako podložna devastaciji usljed zimskih udara talasa i nevremena, što svake godine izaziva troškove sanacije i do +50% preko godišnjeg zakupa. I još, što je jako važno, u Herceg Novom su zakupci mahom privatni vlasnici objekata u zaleđu kupališta, odakle vuku kompletnu infrastrukturu i pružaju sanitarne i ugostiteljske usluge, te bi na mnogim lokacijama bilo potpuno upitno i šta se zapravo na tenderu nudi u zakup!?
Preporučeno
“Naveli smo ovdje samo neke od elemenata koji ukazuju na potrebu izdavanja Aneksa ugovora za zakup kupališta za ovu godinu. U suprotnom, kašnjenje i neizvjesnost vezani za raspisivanje tendera upućuju na konfuziju i vrlo moguću propast naredne turističke sezone sa svim svojim posljedicama”, zaključuju u saopštenju.