Zavjet ćutanja koliko poreza duguju vjerske zajednice: Podaci o prijavljenim sveštenicima i drugim poreskim obavezama označeni službenom tajnom

Zavjet ćutanja koliko poreza duguju vjerske zajednice: Podaci o prijavljenim sveštenicima i drugim poreskim obavezama označeni službenom tajnom

I. Đoković

07/03/2023

09:11

Odavno nije tajna da vjerske zajednice u Crnoj Gori naplaćuju svoje usluge građanima, vjerske obrede naplaću nekim paušalnim tarifama, koje se razilikuju od mjesta do mjesta i od obreda do obreda. Za vjerske obrede, poput obreda krštenja, sahrana, i drugih aktivnosti u SPC- Mitropoliji crnogorsko primorskoj – Eparhiji Budimljansko Nikšićkoj se ne izdaju nikakvi računi, što ostavlja mnoga pitanja ne odgovorena i duboko zalazi u zonu sive ekonomije. Iako su ove vjerske zajednice u Crnoj Gori poreski obveznici, koliko i kako one plaćaju porez državi i kolika su njihova dugovanja nije moguće saznati, jer kako su portalu Standard saopštili iz Uprave prihoda i carina, taj podatak je tajan.

Za razliku od Srbije koja je matična zemlja SPC gdje se po navodima patrijarha Porfirija uredno izmiruju poreske obaveze u Crnoj Gori nemoguće je saznati stanje poreskog duga ove vjerske zajednice, ali ni drugih koje su upisane u poreski registar.

U odgovoru portalu Standard iz Uprave prihoda i carina, naveli su da SPC, CPC, Jevrejska zajednica, Sveta stolica u Crnoj Gori, Mešihat Islamske zajednice su svi poreski obveznici u CG i upisani su u poreski registar.

No, ono što javnost mnogo više od toga interesuje to je koliko su dužni državi i da li redovno izmiruju obaveze nije moguće saznati, jer su se u UPC pozvali na član 16. Zakona o poreskoj administraciji i rekli da je taj podatak tajan.

Portal Standard je povodom poreskih obaveza kontaktirao sve vjerske zajednice u Crnoj Gori, ali osim Jevrejske zajednice, odgovore od ostalih nismo dobili, ni nakon sedam dana.

Jevrejska zajednica je portalu Standard saopštila, da su kao i ostali oni poreski obveznici u našoj zemlji, da redovno izmiruju svoje poreske obaveze i da po pitanju poreza i doprinosa nemaju nikakav dug.

Što se ostalih tiče muk.

Kako je portal Standard nezvanično saznao, Uprava prihoda i carina je dužna da saopšti iznos nečijeg poreskog duga tek kada taj poreski obveznik uđe u red najvećih dužnika, što očigledno nijedna vjerska zajednica trenutno nije.

No, ono što upada u oko, je siva zona u koju sa obje noge zalaza vjerske zajednice naplatomom vjerskih obreda, bez izdavanja fiskalnog računa za izvršenu uslugu.

Jer ako su poreski obveznici, i pružaju usluge onda moraju biti i PDV obveznici, a kako se to naplaćuje i da li vode računovodstvene knjige nije moguće saznati.

Problem je pogotovo izražen sa SPC u Crnoj Gori, jer kako nezvanično saznaje portal Standard, oni su registrovali više elemenata SPC kao poreske obveznike. Eparhija Budimljansko Nikšićka, Mitropolija Crnogorsko Primorska su dvije od nekoliko djelova SPC u Crnoj Gori, koji su nezavisni poreski obveznici i svako plaća porez za sebe. U toj poreskoj šemi, bolje reći šumi, nemoguće je ne izgubiti se i ući u trag svim poreskim kombinacijama, koje su makar po UPC tajne.

Da li uplaćuju doprinose za sveštvenstvo, kakav je njihov poreski status, koliko djelova SPC u Crnoj Gori su poreski obveznici, i po kojoj opciji plaćaju porez, opet nije moguće saznati, jer su očigledno vjerske zajednice u Crnoj Gori nedodirljive i za njih važi zavjet ćutanja.

U Srbiji kao matičnoj državi SPC, ta crkva, makar po riječima partijarha Porfirija je poreski obveznik i uredno i na vrijeme izmiruje obaveze. Doduše i u toj državi problem nastaje sa naplatom vjerskih usluga poput krštenja, vjenčanja, sahrana koje SPC naplaćuje, opet od tarife do tarife, bez izdavanja fiskalnog računa, što onemogućava transparentan protok novca.

Iako je u Srbiji patrijarh Porfirije javno rekao da ni Crkva, ni sveštenici nisu iznad poreskog sistema i kao i svi ostali građani na sve proizvode i usluge plaćaju PDV po važećim poreskim stopama.

Izjava patrijarha SPC Porfirija, jasno ukazuje da u Srbiji SPC je poreski obveznik koji redovno izmiruje sve obaveze, čak i PDV, dok u Crnoj Gori za istu vjersku zajednicu ne važe ista pravila i za crnogorske institucije to je tabu tema.

Jer pitanja koja o veličini njihovih prihoda, poreskim obavezama, statusu sveštenstva i uplatama doprinosa za njih, naplati usluga, ostaju neodgovorena, ukazuju na status nedodirljivih ko zna od kad i ko zna koliko dugo još.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)