test

Zbog cijena na primorju vlasnici trgovinskih lanaca ,,trljaju ruke”

Standard

13/07/2024

07:42

Porast cijena u marketima na primorju ne odgovara ni domaćima, ni gostima, ali zato vlasnici crnogorskih trgovinskih lanaca ,,trljaju ruke'' . Potrošači se pitaju kako su moguće te cjenovne oscilacije, dok nadležni, konkretno iz Tržišne inspekcije poručuju da je sve u skladu sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini, prema kojem se cijene slobodno formiraju.



Nepisano pravilo je da ljetnju turističku sezonu, uključujući i ovu, na primorju obilježi porast cijena u marketima poznatih crnogorskih trgovinskih lanaca. Zbog toga naročito mještani negoduju.

“Stalno se pitam da li ta inspekcija to kontroliše. Boga mi nekoliko puta sam htjela i sama da ih zovem i pitam kako to, ovo je katastrofa. A sve biće bolje, bit će bolje. E oće malo sjutra”, kaže jedna od anketiranih građanki.

“Svjedočim da su cijene iz dana u dan različite. I ono što mi smeta izuzetno je da redovno šalju flajere sa cijenama određeni marketi, međutim kad dođete u prodavnicu te cijene nisu one koje su istaknute. Čak nisu u istom gradu, u istom lancu marketa, različitim lokacijama cijene nisu iste”, stav je anketirane građanke.

Kontroliše se rad trgovaca. Nadležni poručuju da je sve u skladu sa zakonom. To što svake sezone cijene u trgovinama na primorju rastu, usklađuje se sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini, odnosno o slobodnom formiranju cijena, pojašnjava tržišni inspektor Ratko Bulatović.

“Utvrđena cijena proizvoda može biti od istog istog subjekta nadzora, konkretno Voli, Idea Crne Gore, domaća trgovina, može biti različita u prodajnim objektima koji posluju u sastavu njihovih pravnih lica, tj. privrednih društava. Što to znači konkretno? U prodavnici Voli u Budvi, ili u Podgorici ili na sjeveru, cijene mogu biti različite iz razloga što je u pitanju slobodno formiranje cijena. Shodno dokaz u porijeklu, tj. računu o dobavljaču, radi se dokument sačinjavanja maloprodajnih kalkulacija i na osnovu tih maloprodajnih kalkulacija formira se maloprodajna, tj. utvrđena cijena. Što znači da u pojedinom prodajnom objektu Voli u Budvi, može se ići sa maržom konkretno 30%, za razliku od marže na sjeveru i na primorju gdje mogu ići i sa maržom 10 odsto, 20 odsto. Zakon o unutrašnjoj trgovini dozvoljava formiranje maloprodajnih cijena sa utvrđenom maržom na nabavnu cijenu”, kazao je Bulatović. 

Visoke cijene ne odgovaraju ni domaćima, ni gostima i zato se svi žale. Podgoričani kada pođu do mora, dobro paze gdje kupuju jer odmah uoče da su različite cijene iz istih artikala u marketima na primorju u odnosu na Podgoricu, a reakcije su gotovo identične.

“Zbog čega? Mislim da li je to da se turistima uzme više novca, ali dolje živi i naš narod, nije fer ni sa jedne ni sa druge strane, tako da prosto to je nevjerovatno. Mislim da je to jako ružno i da bi to trebalo da se iskontroliše sa strane vlasti, ko se već bavi time”, smatra jedna od građanki.

Jedno je sigurno da veliki trgovinski lanci korigovanjem cijena dobro zarade u sezoni. Zato, dok ne prođe sezona, pratite akcijsku prodaju kojom trgovci nastoje da se izbore za kupce.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija; Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)