„Prijave za upis u registar stižu svakog dana. Prvog dana smo imali preko 200 prijava. Mi to bilježimo, svrstavamo po fajlovima, tako da već sada mislim da imamo oko 500 prijava. Moram napomenuti da smo mi u ovo krenuli jako skromno, spram svojih mogućnosti, s obzirom na to da u posljednje tri godine, od kako smo osnovani i od kako se borimo za prava podstanara, nikakvu podršku od države nismo imali“, navodi Živković.
Budući da su, kako kaže, sredstva Uduženja limitirana, odnosno skoro da ih i nema, odlučili su se za najjeftinije rješenje, a to je da pozivaju preko društvenih mreža podstanare i članove Udruženja.„Naravno, to će se proširiti kroz neku medijsku kampanju, kako bi svaki podstanar u Crnoj Gori znao da je u toku izrada registra i da je u interesu da se prijavi, jer sve buduće aktivnosti koje Udruženje ostvari svojim radom, upravo će benefite od toga imati svi oni koji su upisani u registar podstanara“, poručuje Živković.
Prema procjenama NVO Udruženje podstanara, što će vjeruju i popis u novembru pokazati, u Crnoj Gori ima preko 30 000 podstanarskih porodica, ili preko 100 000 građana u podstanarskom statusu. To je, kako kaže Živković, ogroman broj građana koji proteklih godinu dana žive svoje najteže dane podstanarstva vjerovatno ikada.
„Glavni grad je prije dvije godine uspostavio socijalni servis subvencionisanog podstanara. Servis je,međutim, dao slabe rezultate, jer jedva da je za dvije godine nešto manje od 300 porodica subvencionisano“, ističe Živković uz napomenu da u Podgorici živi najveći broj podstanara:
„Sa registrom koji radimo, barem što se tiče Glavnog grada, kada bude sljedeća dodjela subvencija imaćemo značajno veći broj upravo zbog registra koji pravimo, samim tim će se ostvariti mnogo veći i bolji efekat“, tvrdi Živković.
Do razgovora sa predstavnicima Vlade Crne Gore povodom zahtjeva o subvencijama nikada nije došlo. Živković je istakao da je Vlada nažalost, iako se javno obavezala da će razgovarati po tom pitanju sa predstavnicima Udruženja, još jednom pokazala koliko se ne brinu za najugroženiju populaciju u zemlji, a to su podstanari.
„Uporno smo slali mejlove i zvali, jedino što se desilo vrijedno pomena jeste skupštinski odbor koji je održan povodom problema podstanara, gdje smo se svi usaglasili da je problem zaista ogroman i da je to jedna siva zona koja nanosi ogromnu štetu državi, a najviše ispaštaju podstanari“, naveo je predsjednik NVO Udruženje podstanara.
No, kako ističe Živković, i pored najava da će odbor nastaviti da se bavi sa tom temom- to se nikada nije desilo.
„Mi sad silom prilika moramo da čekamo stabilizaciju političke situacije kako bismo onda krenuli sa našim zahtjevima prema novoj Vladi i novim institucijama, koje će pokrivati novi ljudi“, kazao je Živković za Dnevno.me.
Navodi i da kada postoji odgromna „siva zona“, bez učešća države, potpuno drugi faktori kreiraju cjelokupnu sliku.
„Nemamo državu koja je rekla ‘stop, ne možemo ovako, cijene ne mogu da budu toliko velike’, da postoji državni intervecionizam. Sve je prepušteno privatnom sektoru, sve je prepušteno fizičkim licima koji maltene sami kreiraju cijene onako kako njima odgovara“, kaže Živković.
Kirije se enormno narasle, do tih granica da već hiljade podstanarskih porodica ne može da plati ni kiriju, ni račune, ima problema sa stanodavcima, a države nigdje da zaštiti i pomogne takvoj porodici, poručuje sagovornik portala Dnevno.me.
Nada se da će naredna Vlada, koja god bila, imati senzibiliteta za pitanja podstanara, te da će morati da sjedne sa predstavnicima Udruženja i da porazgovara, jer su ipak, kaže Živković, nevladino udruženje koje zastupa veliki broj podstanara.
Najavio je da će Udruženje podnijeti krivične prijave protiv državnih organa, prije svega protiv Poreske uprave koja, kako je kazao, ne radi svoj posao.
Preporučeno
„Imamo Zakon o nelegalnom poslovanju, imamo propisane norme tim zakonom koje kažu da svako ko obavlja neku privrednu djelatnost mora da bude prijavljen i mora plaćati porez, a stanodavci to ne poštuju“, zaključuje Živković.