„Vjerujem da će se steći uslovi da svaki građanin Podgorice koji je u ovom periodu plaćao 41 posto više tuži Glavni grad kako bi nadomjestio štetu koja mu se nanijela, a onda se bojim da ulazimo u zonu krivično pravne odgovornosti za ljude koji su takve odluke donosili“, rekao je gostujući u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, šef kluba odbornika Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada Miloš Mašković.
Mašković ističe kako takve odluke Vodovoda predstavljaju još jedan u nizu udara na džepove građana.
„U proteklih dvije godine se samo još uvijek, čini mi se, vazduh nije počeo naplaćivati. Uvećanje cijene vode za 41 posto odraz je nemoći i nesposobnosti aktuelnog rukovodstva Vodovoda da se izbori sa svim izazovima u tom preduzeću, pa pribjegavaju mjerama poput poskupljenja vode za nevjerovatnih 41 posto, i čini mi se da je to jedno odnosilo na jedno od najvećih povećanja koje smo imali u Glavnom gradu otkad je nova gradska uprava na njenom čelu. To ne čudi kad na čelu jednog takvog preduzeća imate čovjeka bez prethodnog iskustva na rukovodećim pozicijama i kojem jedino dobro ide da partijski kadrira u Vodovodu. Kada je riječ o legalnosti i legitimnosti jedne takve odluke, prije svega mislim da ne postoji ni pravno utemeljenje za jednu takvu odluku, ako hoćete ni moralno, zato sam ja u novembru prošle godine sa kolegama iz odborničkog kluba Evropskog saveza Ustavnom sudu Crne Gore podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti jedne takve odluke. Smatramo da jedna takva odluka nije ustavna i da u velikoj mjeri zadire u ono što su ustavna prava građanaCrne Gore, a kada je riječ o procedurama voda je zapravo trebala biti smanjena za 10 posto, s obzirom da se. Skupština Glavnog grada u predviđenom roku, a zbog političke krize najprije nije izjasnila o predloženom povećanju cijena“, rekao je Mašković.
On smatra kako bi državi koja stremi ka EU poštovanje zakona trebalo da bude imperativ, pa se, kaže, u takvoj državi ne bi moglo desiti da odbor direktora Vodovoda samovoljno poveća cijenu vode, kako ističe, za 41 posto. Podsjeća i da nijesu ispoštovane zakonske procedure kada je donošenje cjenovnika u pitanju, te kaže da je čvrsto uvjeren da će Ustavni sud odluku o poskupljenju vode ocijeniti neustavnom.
„Vjerujem da će se steći uslovi da svaki građanin Podgorice koji je u ovom periodu plaćao 41 posto više tuži Glavni grad kako bi nadomjestio štetu koja mu se nanijela, a onda se bojim da ulazimo u zonu neke i krivično pravne odgovornosti za ljude koji su takve odluke donosili“, istakao je Mašković.
Istakao je da ga je zaprepastila izjava gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića da je moguće uvesti stečaj u preduzeću Vodovod.
Preporučeno
„To bio haos za glavni grad i najveći dio građana Crne Gore koji u njome žive. To je odraz nemoći, neznanja, nesposobnosti da se izborite sa svim izazovima koje imate u jednom preduzeću. Ponavljam, kada na čelo tog preduzeća stavite čovjeka bez prethodnog iskustva na rukovodećim pozicijama on ne može da uradi ništa drugo osim da iz tog preduzeća otjera najveći broj stručnjaka ne samo iz Crne Gore, već i na ovim prostorima uopšte. Mislim da u preduzeću Vodovod nije situacija uvijek bila sjajna, i mislim da je veoma loš narativ koji nam pokušavaju nametnuti naši politički suparnici da smo mi uvijek govorili da je u svim preduzećima bilo sjajno. Nije! Mislim da se u prethodnim godinama u preduzeću Vodovod, kao i mnogim drugim preduzećima moglo raditi bolje. Mislim da to preduzeće kuburi sa određenim viškom zaposlenih, i mislim da bi se prije svega trebalo raditi na optimizaciji broja zaposlenih, kako bi se, možda, najveći dio problema odatle krenuo rješavati. Postoji drugi niz sistematskih akcija koje bismo trebali poduzeti kako bi se suočili sa svim onim što su problemi u Vodovodu i kanalizaciji, a vjerujte mislim da nam je malo jedan dan da govorimo o tome, a ne jedna televizijska emisija“, zaključio je Mašković.