Crni bilans: Od početka godine u Crnoj Gori u devet ubistava 19 žrtava

Crni bilans: Od početka godine u Crnoj Gori u devet ubistava 19 žrtava

Standard

20/07/2025

08:32

Od početka godine do 17. jula, u Crnoj Gori je život izgubilo 19 osoba, u devet slučajeva ubistava.

Iz Uprave policije su CdM-u kazali da su svi ovi slučajevi rasvijetljeni, i da je ukupno 10 osoba uhapšeno. Advokat dr Miloš Vukčević pojasnio je u izjavi za CdM da nije isti broj ubistava i ubijenih jer se službena evidencija ne vodi prema broju žrtava, već prema broju krivičnih djela.

,,U periodu od 1. januara do 17. jula ove godine, registrovano je sedam ubistava i dva krivična djela teško ubistvo u pokušaju, gdje je nakon pravne kvalifikacije nadležnog tužilaštva nastupila smrtna posljedica. Iz navedenog proizilazi da je za navedeni period registrovano ukupno devet ubistava, od kojih je svako rasvijetljeno”, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.

Naglašavaju da je ukupno procesuirano i uhapšeno 10 prijavljenih osoba.

Masakr u januaru: 13 ubijenih u jednom danu

Prvog dana 2025. na Cetinju je ubijeno 13 osoba, od kojih dvoje djece. Napadač je kasnije pronađen mrtav, a ovaj zločin duboko je potresao Crnu Goru.

Februar: Čedomorstvo

U februaru je zabilježen slučaj čedomorstva.

April: Dva odvojena ubistva

U aprilu su registrovana dva ubistva.

Maj i jun: Porodično nasilje sa smrtnim ishodom

Maj i jun donose dvije nove tragedije: u maju je sin ubio oca, a u junu je sin ubio majku.

Jul: Ubijen Igor Nedović

16. jula je u Podgorici ubijen dvadesetdevetogodišnji Igor Nedović. Policija za ubistvo Nedovića sumnjiči Arjana Rečkovića (23) i traga za njim. Ono što je posebno zabrinulo crnogorsku javnost je to što je Nedović bio ranjen 17. maja, a prema sumnjama policije u njega je tada isto pucao Rečković, koji duže od dva mjeseca izmiče nadležnim organima.

Zašto je različit broj ubistava i broj stradalih

,,Razlika nastaje zbog načina na koji se vodi službena evidencija krivičnih djela – ona se ne vodi prema broju žrtava, već prema broju krivičnih djela. Dakle, ako u jednom događaju strada više osoba, a sve se to odnosi na jednog izvršioca i jedan čin nasilja (npr. masovna pucnjava), tada će se to u policijsko-tužilačkoj statistici često voditi kao jedno krivično djelo ubistvo, iako ima više ubijenih“, kazao je za CdM advokat dr Miloš Vukčević.

U masakru na Cetinju 1. januara, iako je ubijeno 12 osoba, postoji mogućnost da je to pravno kvalifikovano kao jedno krivično djelo teško ubistvo sa više žrtava, pa se kao takvo vodi kao jedan događaj u statistici.

Na Cetinju su u krvavom piru teško ranjene četiri osobe od kojih je jedna nekoliko dana kasnije podlegla povredama, te je ukupan broj stradalih u masakru 13.

Šta se računa u stopu ubistava na 100.000 stanovnika?

Prema riječima Vukčevića u međunarodnim i domaćim statistikama (npr. UNODC, EUROSTAT, MONSTAT) za izračunavanje stope ubistava po pravilu se koristi broj izvršenih krivičnih djela ubistva, a ne broj žrtava.

„To znači: ako jedno krivično djelo ima više žrtava, i dalje se računa kao jedno ubistvo za potrebe stope“, pojašnjava sagovornik CdM-a.

To donekle, naglašava on, može „ublažiti“ stvarnu sliku nasilja.

„Ovo je metodološki standard, ali se u analitičkim izvještajima često pravi i dodatna tabela sa ukupnim brojem žrtava, radi potpunije slike“, naglasio je Vukčević.

Po broju ubistva na sto hiljada stanovnika u Crnoj Gori stopa ubistava za 2025. godinu u ovom trenutku iznosi oko 1,61, a ako bi se računala po broju ubijenih to bi bilo oko 3,22.

Prosječna stopa ubistava (homicide rate) na 100.000 stanovnika po regionima, prema posljednjim zvaničnim podacima UN‑a (UNODC) i ažuriranoj listi Wikipedia (sa podacima do 2022): globalna stopa ubistava iznosi 5,61 ubistava na 100.000 stanovnika, za Evropu (uključujući i Rusiju i eks‑sovjetske zemlje) stopa iznosi oko 2,19 ubistava na 100.000 stanovnika.

O ubistvu Nedovića

„Ako je protiv tog lica (Arjana Rečkovića) već postojala krivična prijava ili se vodio postupak zbog prethodnog pokušaja ubistva, onda se postavlja pitanje zašto nije bio određen pritvor, ako postoji opasnost da dovrši djelo ili od ponavljanja djela. Sud i tužilaštvo imaju zakonsku mogućnost da traže i odrede pritvor ako postoji osnovana sumnja i opasnost da će osumnjičeni dovrsiti, ponoviti djelo, uticati na svjedoke ili pobjeći“, naglasio je Vukčević.

Prema njegovim riječima to što Rečković nije pronađen i uhapšen dva mjeseca nakon što je ranio Nedovića može ukazivati na: nedostatke u saradnji policije i tužilaštva, procesne greške (npr. da nije bio formalno osumnjičen, da nije bilo osnova za pritvor), ili na nedostatak kapaciteta policije u njegovom pronalaženju.

„U svakom slučaju, ako se ispostavi da je policijsko tužilački sistem zakazao i time omogućio novo ubistvo – odgovornost mora biti jasno utvrđena“, zaključio je u razgovoru za CdM Vukčević.

U Podgorici je sinoć oko ponoći ubijen Ivan Milačić ali do objavljivanja ovog teksta policija nije potvrdila identitet žrtve, već samo navela da se desila pucnjava u kojoj je jedna osoba ubijena, a jedna ranjena.

Izvor: CdM
Izvor (naslovna fotografija):FOTO: K.P/ STANDARD

Ostavite komentar

Komentari (0)

X