,,Generalni sekretarijat INTERPOL-a je odlučio da ‘evidentiranje podataka sadržanih u zahtjevu (_Rusije_, prim. HRA) ne bi bilo u skladu sa čl. 2(1) Statuta INTERPOL-a’. Pomenuta odredba propisuje da je cilj INTERPOL-a da obezbjeđuje saradnju kriminalističkih policija u duhu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima. INTERPOL je učinio ono što je ranije trebalo da učini sam sud u Crnoj Gori – da oslobodi osobu koja je imala status izbjeglice, zabilježen u važećoj putnoj ispravi”, kažu iz HRA.
Ističu da je odluka istražnog sudije Višeg suda u Podgorici i vijeća tog suda da osobu kojoj je Italija dala izbjegličku zaštitu zadrže u ekstradicionom pritvoru dvije nedjelje bila suprotna ljudskim pravima, kako je to sad pokazao i INTERPOL.Preporučeno
“HRA se nada da će sudovi u Crnoj Gori ubuduće samostalno obezbijeđivati poštovanje prava izbjeglica na osnovu međunarodnih ugovora o ljudskim pravima. HRA je Ingi Pellinyagra-ji u ovom postupku obezbijedila pravnu pomoć uz pomoć advokata Dalibora Tomovića i fondacije Sigrid Rausing Trust”, zaključuju u HRA.