Bezbjednost drumskog saobraćaja, kaže Janjušević, je globalni problem jer, po podacima SZO, svake godine u svijetu gine oko milion i trista hiljada ljudi.
– Kad napravite analizu dođete do podatka da je glavni uzrok smrtnosti do 30 godina stanovništva upravo od posljedica saobraćajnih nezgoda. Nacionalna strategija za poboljšanje bezbjednosti u drumskom saobraćaju je donijeta 2010. i važila je do 2019.godine. U njoj involvirana preporuka Evropske komisije da se taj broj smrtno stradalih lica na putevima u Crnoj Gori, pokuša smanjiti, jer početni podatak za Nacionalnu strategiju koju je usvojila Vlada Crne Gore 2010.godine, je bila 2007.godina, kada je na putevima u Crnoj Gori stradalo čak 122 lica, što je bio zastrašujući podatak. Jedna od prvih aktivnosti kada sam izabran za pomoćnika direktora je formiranje menadžmenta Sektora policije opšte nadležnosti, kako u Upravi policije, tako i po dubini, po centrima odjeljenja bezbjednosti, gdje je jedan od ključnih zadataka iz nadležnosti sektora upravo bio da se pokuša smanjiti broj smrtno stradalih lica, kao i broj saobraćajnih nezgoda i povrijeđenih lica, i to su ključni parametri kada se određuje stanje bezbjednosti u drumskom saobraćaju”, kazao je Janjušević.Dodaje da je, naokon što je usvojena preporuka Evropske komisije 2011.godine, prvi put na putevima u Crnoj Gori stradalo ispod 60 lica (58), a već 2012.godine taj broj smrtno stradalih lica je bio 46, što je, kako ističe, najmanji broj smrtno stradalih lica otkad se vodi statistika u policiji.
Na poziciji pomoćnika direktora Janjušević je bio do 2021.godine, a 2020.godine.
– Ako uporedimo zadnje tri godine vidimo da je došlo do povećanja broja smrtno stradalih lica na putevima u Crnoj Gori, kao i povećanje broja saobraćajnih nezgoda tako da smo prošle godine imali 75 smrtno stradalih, godinu prije toga 78, a još godinu prije toga 73 smrtno stradala lica, što je jedan zabrinjavajući podatak. Vjerujem da će sa određenim kadrovskim promjenama koje su se desile u zadnjih nekoliko mjeseci, u odsjeku za bjednost u drumskim saobraćaju u sektoru policije opšte nadležnosti, Uprava policije učiniti sve da se u skladu sa Zakonom o drumskom saobraćaju značajno poboljša stanje bezbjednosti u Crnoj Gori – poručio je Janjušević.
Podsjeća da je Vlada Crne Gore je usvojila novu nacionalnu Strategiju koja važi od 2023.godine do 2030. godine, ali nije formirano koordinaciono tijelo koje bi pratilo implementaciju te strategije.
– U tom koordinacionom tijelu treba da predsjedava ministar unutrašnjih poslova, u njemu bi trebalo da budu ministar prosvjete, ministar zdravlja, ministar saobraćaja, kao i direktor Uprave policije i njegov resorni pomoćnik po pitanju bezbjednosti u drumskim saobraćaju. Zašto nije formirano ovo koordinaciono tijelo meni nije poznato, i to nije dopustivo, jer ako govorimo o implementaciji od 2010. do 2019.godine, Vlada je odmah formirala ovo koordinaciono nacionalno tijelo i ono sastajalo periodično svakih par mjeseci gdje smo analizirali stanje u bezbjednosti u drumskom saobraćaju i gdje su preporučivane mjere i aktivnosti da bi se poboljšalo stanje u drumskom saobraćaju. Ono što moram posebno da istaknem je da osim ovog segmenta kada su smrtno stradala lica, broj saobraćajnih nezgoda i tako dalje, veoma bitan segment je i materijalna šteta koja nastaje uslijed saobraćajnih nezgoda, a prema nekim proračunima za petogodišnji period materijalna šteta od saobraćajnih nezgoda u Crnoj Gori je bila dvije milijarde eura – zaključio je Janjušević.
Preporučeno