Nakon regiona, i u Crnoj Gori dešavaju se nezakonite i nasilne aktivnosti, pojašnjavaju u policiji. Ističu da pripadnici neformalne grupe Foris Crna Gora djeluju tako što, uz lažne profile na društvenim mrežama, namame osobu za koju sumnjaju da je pedofil – sačekaju ga i zatim vrijeđaju i pretuku. Nasilje snime i objave na internetu pod parolom da se bore protiv seksualnog nasilja nad maloljetnicima.
„Ne postoji nijedan promil da se opravda da neko, osim državnih organa u konkretnom slučaju Uprave policije i tužilaštva, može da bilo kakve radnje preduzima u vezi sa tim. Ukoliko postoji saznanje da su maloljetnici, nevezano muškog ili ženskog pola, seksualno ili na bilo koji način zlostavljani, dužni su da prijave nadležnim organima, ne samo oni nego i ostali“, kazao je Jokić.Navodi da je crnogorska policija pripadnike Fortisa procesuirala prvi put u decembru prošle godine – po prijavi građana.
„Samim uvidom u njihov profil, emitovan je snimak sa tim građaninom. Prikupljena su određena obavještenja. U konsultaciji sa nadležnim tužiocem, ušlo se u rasvjetljavanje predmetnog događaja. Došlo se do prikupljanja određenih činjenica i dokaza sa lica mjesta i metodama koje su dozvoljeni zakonima, a koje Uprava policije može da koristi. Definisali smo da u konkretnom događaju najmanje ima pet lica“, istakao je Jokić.
Preporučeno
On je poručio da građani koji su na bilo koji način bili u kontaktu sa pripadnicima grupe Fortis to moraju prijaviti nadležnim organima.