Po saznanjima portala RTCG , eventualnu umiješanost “kavačkog klana” u ubistvo Ivanovića provjeravali su istražitelji u Crnoj Gori i Srbiji, ali se i dalje nije došlo do konkretnijih podataka.
Poruku koja ukazuje na umiješanost nekoga iz “kavačkog klana” u ubistvo Ivanovića poslao je optuženi pripadnik MUP-a Srbije Daniel Jovanović Ljubu Miloviću u januaru 2020. godine. Jovanović je prvo opisivao aktivnosti policije protiv “šakaljarskog klana”, ističući da su “škaljarci” prioritet u istragama a onda je poslao i jednu poruku o tome koje informacije postoje o “kavačkom klanu”.“Za ‘kavački klan’ jedino ide informacija da je neko od pripadnika klana umiješan u ubistvo Olivera Ivanovića”, glasi poruka koju je Jovanović poslao Miloviću 23. januara 2020. godine, u 20.37 časova.
Taj materijal dio je optužnice protiv Milovićeve grupe u Srbiji.
Ljubo Milović i grupa državljana Srbije zvanično su optuženi prošle godine u Beogradu za šverc kokaina i pranje novca. Suđenje je još u toku.
Beogradski “Insajder”, koji je prvi i objavio Skaj poruku o ubistvu Ivanovića, ukazao je prošle godine da je na osnovu sudskih procesa koji se vode u Srbiji i Crnoj Gori poznato da “kavački klan” ima dobre veze sa kosovskim podzemljem, kao i da su tamo utočište nalazili njegovi pripadnici, uključujući i samog osumnjičenog vođu klana Radoja Zvicera.
Oliver Ivanović, predsjednik Građanske inicijative “Sloboda, demokratija, pravda” (SDP), ubijen je ispred stranačkih prostorija u Kosovskoj Mitrovici 16.januara 2018. godine.
U međuvremenu, na Kosovu je nekoliko osoba srpske nacionalnosti osuđeno zbog članstva u kriminalnoj organizaciji koja je odgovorna za ubistvo Ivanovića, ali je Vlada Srbije tu presudu nazvala skandaloznom.
S druge strane, među pripadnicima grupe, koji se pred sudom u Beogradu tereti za šverc kokaina iz Ekvadora i pranje novca, su i radnica BIA Dušica Jovanović, vlasnik aranđelovačke firme „Blumen market“ Aleksandar Milojević i zaposleni u ovom preduzeću.
Okrivljeni se terete da su učestvovali u transportu kokaina prekookeanskim brodovima iz Ekvadora u luku Roterdam, tamo ga preuzimali i prenosili na skrivene lokacije u zemljama Evropske unije.
Potom su, navodi tužilaštvo, drogu prodavali u Holandiji, a novac koji su „zaradili“ na ovaj način su u gotovini prevozili u Srbiju, Crnu Goru i Hrvatsku, kako bi prikrili njeno stvarno porijeklo. Preko zaposlenih u BIA, pripadnici grupe su dobijale “povjerljive“ i “strogo povjerljive“ podatke o istrazi koja je vođena zbog međunarodnog šverca narkotika.
Osim Milovića, optužnicom su obuhvaćeni i Aleksandar Milojević, vlasnik preduzeća „Blumen market“, čijim je kamionima prevožen novac od prodaje droge, Strahinja Kutlešić, koji je bio zadužen da Milovićeva naređenja prenosi ostalim pripadnicima grupe, Živojin Filipović i Milan Krstović, vozači u firmi „Blumen market“, Miodrag Pamučina, koji je angažovao vozače, Milivoje Kišić i supružnici Daniel i Dušica Jovanović.
Preporučeno
Optuženi Daniel Jovanović tereti se da je poverljive podatke koje je dobijao od supruge Dušice, zaposlene u BIA, prenosio Miloviću, ali i da je novac koji je u Srbiju stizao iz Holandije prepakivao i vozio u Crnu Goru i Hrvatsku.