Ko je Do Kvon, južnokorejski KRIPTOMILIJARDER koji je uhapšen u Podgorici

Ko je Do Kvon, južnokorejski KRIPTOMILIJARDER koji je uhapšen u Podgorici

Standard

23/03/2023

15:08

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je da je crnogorska policija uhapsila južnokorejskog državljanina Do Kwona, za kojeg se sumnja da je jedan od najtraženijih bjegunaca. Kvon je kriptopreduzetnik za kojim je u septembru raspisana i Interpolova potjernica.

Kvon je vlasnik kompanije Teraform i kreator kriptovalute Luna koja je propala u maju i sa sobom povukla vrijednost od 40 milijardi dolara. To je do sada najveći kolaps neke od velikih kriptovaluta.

Kvon je iz Singapura otuptovao za Dubai i odatle otišao u nepoznatu zemlju, te je jutros uhapšen u Crnoj Gori.

Kvon je tvrdio, doduše na Tviteru, da nije u bjekstvu i da je na rapolaganju vlastima i da nema šta da krije. Doduše nije otkrio gdje se nalazi.

Kvonova kompanija Teraform je imala dvije kriptovalute Lunu i TeraUSD koin koji je bio stejblkoin, što znači da je bio pokriven dolarima u određenom odnosu što je garantovalo stabilnost inače veoma volatilnih kriptovaluta.

Međutim, usljed propasti Lune, ispostavilo se da iza Tere ne stoji onoliko dolara koliko se smatralo, pa je sa 116 dolara za jedan Tera koin, njegova vrijednost pala na nulu u maju, a u tom procesu je nestalo oko 42 milijarde dolara novca investitora.

Ko je Do Kvon?

Do Kvon je rođen 1991. godine. Studirao je računarstvo na Univerzitetu Stanford i diplomirao 2015. Prije osnivanja kompanije Anifi, Kvon je kratko radio sa Apple-om i Microsoft-om kao inženjer. Do Kvon je 2019. godine predstavljen na Forbsovoj listi „30 ispod 30“.

Kvon je 2016. godine osnovao telekomunikacionu kompaniju Anifi, koja je rješenje za ravnopravnu komunikaciju koristeći mesh mrežnu tehnologiju. Bio je generalni direktor kompanije do 2017.

Godine 2018. Do Kvon je, zajedno sa Danijelom Šinom, osnovao Terraform Labs, kompaniju za tehnologiju blokčejna koja ima za cilj stvaranje decentralizovane kriptovalute sa stabilnom cijenom.

Terraform Labs je razvio Terra Proof-of-Stake (PoS), koji je javni blokčejn izgrađen na Cosmos SDK. Kompanija je takođe iskovala neinflatorni, tada, stabilni novčić LUNA, koji se koristi kao izvorna imovina na Terra Blockchain-u.

Terraform je nadgledao razvoj platforme za e-trgovinu CHAI , koja je koristila Terra stejblkoin. TFL, predvođen Do Kvonom, nastavio je sa razvojem novih blokčejn tehnologija, protokola, proizvoda i platformi kao što su Anchor, Prism, Astroport i Mirror.

Kriptovalute (Unsplash)

Početkom januara 2021., Terraform Labs je dobio injekciju od 25 miliona dolara kroz krug finansiranja koji je zajedno vodio Galaxy Digital. Sljedećeg mjeseca, kompanija je pokrenula Terraform Capital, koji je u posao ušao sa 10 miliona dolara početnog finansiranja.

Jedna od najvećih prekretnica kompanije Terra bilo je lansiranje Anchor protokola u martu, koji omogućava korisnicima da pozajmljuju ili čuvaju svoje stabilne novčiće i sredstva za dokaz udjela.

U januaru ove godine je kompanija pokrenula neprofitnu organizaciju pod nazivom Luna Foundation Guard, ulažući preko 4,1 milijarde dolara. Neprofitna organizacija se fokusirala na ekosistem Terra i nastojala je da stabilizuje volatilnost LUNA-e podržavajući je sa TerraUSD-om.

Propast Lune

U maju su gotovo svi svjetski mediji objavili da je Luna pala na 0 dolara, označavajući zapanjujući kolaps za kriptovalutu koja je u jednom trenutku vrijedjela više od 100 dolara.

Propast kontroverznog stejblkoin poduhvata Terra-e rezultirala je krahom na tržištu kriptovaluta, koji je izbrisao milijarde dolara vrijednosti u jednom danu.

Terra USD ili UST, trebalo bi da bude vezan jedan prema jedan sa američkim dolarom. UST je, međutim, izgubio svoju vrijednost i sredinom maja se trgovao za oko 12 centi.

UST algoritam radi kroz složen sistem kovanja i spaljivanja tokena kako bi održao stabilnost cijena. UST token se stvara uništavanjem neke od povezanih kriptovaluta LUNA da bi se održala veza sa dolarom. Ali ekstremna volatilnost tržišta je tada stavila UST na test i nije bila u stanju da održi fiksaciju.

Dodatnu komplikaciju tada je unijela činjenica da je Terra blockchain koji podržava UST i LUNU prestao da obrađuje transakcije dva puta za manje od 24 sata. U međuvremenu, Binance, najveća kripto berza na svijetu, privremeno je uklonila UST i LUNU nakon ovih dešavanja.

do kwon

Kriptovalute, Do Kwon (Unsplash)

Poništavanje pasoša

Vlasti Južne Koreje su početkom oktobra počele proces poništavanja Kvonovog pasoša čija kompanija stoji iza dramatičnog kolapsa kriptovaluta vrijednog 60 milijardi dolara. Policija je takođe uhapsila jednu osobu u vezi sa Kvonovim operacijama.

Južnokorejsko ministarstvo spoljnih poslova naložilo je Kvonu da vrati pasoš do 19. oktobra ili će se suočiti sa poništenjem dokumenta.

Vlasti Južne Koreje pokušale su da uhapse Kvona u septembru i tvrdeći da je on u bjekstvu. Tužioci su rekli da je Interpol, globalna policijska organizacija, izdala „Crvenu potjernicu“ za njim. Takve potjernice izdaju se bjeguncima koji se traže ili za krivično gonjenje ili za izdržavanje kazne.

Kvon je, međutim, insistirao da nije u bjekstvu, ali se tada još uvijek nije znalo gdje se nalazi.

Tužilaštvo južnog okruga Seula, koje juri Kvona, optužilo je tada osnivača i još petoricu ljudi za kršenje zakona o tržištu kapitala i prevaru.

U intervjuu sa Laurom Šin u podkastu „Unchained“ u oktobru, Kvon je objasnio da se preselio u Singapur iz Južne Koreje prije kolapsa ekosistema Terra. „Nema razloga zašto bi bilo koji vladin zvaničnik vjerovao da smo pobjegli u Singapur“, rekao je Kvon.

Južnokorejske vlasti su pratile dojavu o mjestu gdje se Do Kvon nalazi, sugerišući da je on sada u Srbiji i da su uspjele da to potvrde.

Podsjećamo, Kvon je jutros uhapšen na podgoričkom aerodromu.

Izvor: BIZlife
Izvor (naslovna fotografija): 24sedam

Ostavite komentar

Komentari (0)