Ponuđeno jemstvo, kako nam je potvrdio advokat Aleksandar Đurišić, sastoji se od nekretnina (zemljište i kuća) koje je vještak procijenio na 1.130.000 eura, a nalaze se u mjestu Grbalj u opštini Kotor. Viši sud još uvijek nije odlučio o predlogu, potvrdili su za “Dan” iz tog suda, već će to učiniti nakon što odluče o optužnici koja je podignuta 15. januara ove godine.
Osim Zvicera, Kašćela, Ulića i Dobriše, optužnicom SDT-a obuhvaćeni su i Ulićev sin Nikola, Vukan Čoković Matić, Viktor Drešaj, Petar Miranović, Marinko Prelević, Veselin Paro Pavličić i Mileta Božović, kao i odbjegli Vuk Vulević, Radule Božović, Ivan Delić, Leon Drešaj i Dragan Pavličević.Među okrivljenima su i ranije uhapšeni predsjednik Opštine Budva Milo Božović, Damir Mandić, Vjekoslav Lambulić i Radovan Pantović. Svi su optuženi za šverc skoro 2,5 tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju.
U istoj akciji početkom aprila uhapšeni su i Podgoričanin Novak Joksimović, kome je 6. aprila ove godine, nakon saslušanja kod sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, određen pritvor do 30 dana, i Baranin Rajko Smolović, koji je pušten da se brani sa slobode uz zabranu napuštanja stana u kojem živi.
“Pripadnici te kriminalne organizacije postali su ostali okrivljeni i zasad neidentifikovane osobe, sa ciljem krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju, plovilima, u količini od 1.570 kilograma, krajem oktobra 2020. godine, što su spriječili organi otkrivanja Kolumbije, i u količini od 903 kilograma, u junu 2021. godine, što su spriječeni organi otkrivanja Australije”, saopšteno je iz Specijalnog državnog tužilaštva.
Pokušali da ospore Skaj
Vaso Ulić, koji se sa Zvicerom i Kašćelanom tereti da je organizovao kriminalnu grupu za šverc skoro 2,5 tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju, na ročištu za kontrolu optužnice nije komentarisao dokaze na osnovu kojih je ona podignuta, kao ni veći dio okrivljenih, koji su pokušali da ospore “skaj” komunikaciju na kojoj se optužni akt zasniva.
Dragan Pavličević, koji je 7. marta Crnoj Gori izručen iz Turske, gdje je uhapšen 27. jula prošle godine po međunarodnoj potjernici Interpola, kazao je pred tročlanim vijećem da je sve ovo namještaljka stranih službi.
Branioci su pet sati obrazlagali zbog čega smatraju da sud treba da odbaci optužnicu i obustavi postupak.
Dio dokaza tokom istrage prikupljen je u saradnji sa nadležnim pravosudnim organima Sjedinjenih Američkih Država, Australije i Francuske.
“U optužnici je predloženo da se okrivljenima V.U., V.M.Č., M.B., N.U., V.D., D.R., P.M., M.P. i V.P. produži pritvor nakon podizanja optužnice, a da se okrivljenima R.Z., D.P., V.V., R.B., I.D. i L.D., koji su u bjekstvu ili nijesu dostupni državnim organima, sudi u odsustvu, dok su ostali okrivljeni u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija na izdržavanju zatvorske kazne ili u pritvoru u drugom krivičnom postupku”, naveli su iz tužilaštva.
Preporučeno
Specijalno državno tužilaštvo je protiv svih okrivljenih pokrenulo i finansijsku istragu.