,,Apelujemo na građane i društvenu zajednicu da, ukoliko imaju bilo kakvih saznanja o posjedovanju oružja kod drugih lica, da o tome obavijeste policiju, što se može učiniti i anonimno, ali i da ukažu na devijacije u ponašanju kod određenih lica koja svojim ponašanjem mogu ugroziti bezbjednost građana”, rekao je on sinoć na konferenciji za novinare organizovanoj povodom masakra na Cetinju koji se dogodio 1. januara.
Prema njegovim riječima službenici Uprave policije su, tokom čitave prošle godine, sprovodili niz preventivnih proaktivnih mjera i radnji, u cilju pronalaska oružja u ilegalnom posjedu, i tom prilikom je u Crnoj Gori zaplijenjeno preko 1.100 komada vatrenog oružja, dok su u akciji „Poštuj život – vrati oružje“, građani vratili 209 komada oružja.“Uprava policije će nesmanjenim intenzitetom nastaviti sa preventivno – represivnim mjerama i radnjama”,poručio je on.
Kod njega je krajem novembra 2022. policija pronašla dvije vazduše puške, 43 komada metaka različitog kalibra, jednu veću improvizovanu ekpslozivnu napraveu velike razorne moći i set za čišćenje vatrenog oružja.
Crna Gora je 2015. godine donijela Zakon o oružju koji je usaglašen sa zakonodavstvom Evropske unije, i od te godine traje akcija ,,Poštuj život, vrati oružje”.
Premijer Milojko Spajić najavio je pooštravanje kriterijuma za dobijanje oružja, ali i kazne za nelegalno posjedovanje i nošenje oružja.
Građani bez bilo kakvih pravnih posljedica mogu policiji dobrovoljno predaju vatreno oružje bez obzira na to da li ga posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu i nezavisno o kojoj kategoriji vatrenog oružja je riječ.
Preporučeno
Policija poziva građane da, pozivom na broj 122, anonimno prijave ako znaju da neko drugi posjeduje nelegalno oružje i krši odredbe Zakona o oružju.