On smatra da se radi o zamjeni teza kada Vrhovno državno tužilaštvo saopštava da je presuda Evropskog suda primjenljiva samo na države članice Evropske unije, ali ne i na Crnu Goru, da je „Skaj“ komunikacija za njih valjan dokaz te i da će naši istražitelji primjenjivati Evropsku konvenciju o međunarodnoj pravnoj pomoći.
-Tu presudu smo mi i te kako dužni da primjenjujemo. Svaki dan od svih nosilaca državnih funkcija čujemo kako ćemo pristupiti Evropskoj uniji, kako usklađujemo kompletno svoje zakonodavstvo i sve oblasti društvenog života da bismo postali članica Evropske unije, a onda Vrhovno državno tužilaštvo navodi da nas presuda Evropskog suda pravde od 30. aprila 2024. godine ne obavezuje. Što ćemo sjutra kad uđemo u Evropsku uniju, kako onda da se uskladimo s ovom presudom Evropskog suda pravde. Onda ćemo morati da mijenjamo ono što smo sad tvrdili – istakao je Radić.On smatra da bi mnogo poštenije bilo da smo „prihvatili ovu presudu onakvu kakva je“, u kojoj je jasno navedeno da „Skaj“ komunikacije neće moći da se koriste kao dokaz u Crnoj Gori.
Radić je decidiran da je izjava Vrhovnog državnog tužilaštva suprotna kompletnom stremljenju Crne Gore, koja treba da postane članica Evropske unije i kada bi se primijenio stav VDT, vrlo brzo bismo došli u situaciju da pravimo otklon od toga.
-Moramo da biramo – ili ćemo da primjenjujemo tu regulativu ili ćemo da primjenjujemo te standarde (Evropskog suda) ili ćemo da činimo sve ad hoc i oruk. Dakle, primjenjivaćemo kada nam se sviđa, a kada nam se ne sviđa, onda nećemo da primjenjujemo. To je neozbiljno – naglasio jer Radić.
On kaže da je opšte poznat stav advokata i advokatskih komora iz Crne Gore i Srbije, pa i u regionu da se „Skaj“ komunikacija ne može koristiti u krivičnom postupku i da se na takvim dokazima ne može zasnivati presuda. Radić je podsjetio da su u toku brojni sudski postupci i da Crna Gora prednjači u tome, a posebno je specifično, kako je objasnio, da se praktično čitavi tužilački slučajevi – istrage – optužnice – stoprocento zasnivaju isključivo na podacima koji su dobijeni preko „Skaj“ komunikacije.
– To u prevodu znači – ako ne bude zakonita „Skaj“ komunikacija, tog predmeta više nema, nema ni optužnice i niko od tih osoba neće biti osuđen. Kada imate u vidu brojnost tih postupaka, koje su osobe obuhvaćene tim istragama i tim optužnicama, onda je jasno u kakvom problemu se nalazi Državno tužilaštvo – istakao je Radić.
-Da je VDT izdalo drugačije saopštenje, morali bi da zatvore sve svoje krivične postupke koje vode, a koji su zasnovani na „Skaj“ prepiskama ili razgovorima – objasnio je advokat.
Prema njegovom stavu, iz saopštenja VDT-a proizilazi da im nije sporno što je u pitanju masovni nadzor, a ne ciljani. On je podsjetio na presudu Evropskog suda za ljudska prava u predmetu „Big Brother“, gdje je jasno naznačeno da podaci koji su prikupljeni masovnim nadzorom ne smiju da se koriste kao dokaz u krivičnom postupku.
-E tu presudu smo mi i te kako dužni da primjenjujemo. U Crnoj Gori ima desetine postupaka koje je pokrenulo novo rukovodstvo na čelu sa novim glavnim specijalnim tužiocem i to na osnovu „Skaj“ komunikacije. Evropski sud konstatuje da nije postojala naredba domicilnog suda za prisluškivanje – ni naredba suda iz Crne Gore niti suda iz Beograda, gdje su pojedine grupe prisluškivane – rekao je Radić.
Crna Gora, kako je objasnio, nije zamolila Francusku da izvrši nadzor telefonske komunikacije ili da obavi neku drugu procesnu radnju. „Skaj“ komunikacija je pribavljena mimo krivičnog postupka i to su francuski obavještajni podaci.
-Obavještajna služba nema nikakvu nadležnost u borbi protiv kriminala, tako da Crna Gora ni teoretski nije mogla da pošalje naredbu Francuzima. Vrhovno državno tužilaštvo se zaklanja samo iza termina međunarodna pravna pomoć i to ćete vidjeti samo u njihovom saopštenju – navodeći „mi smo to pribavili preko međunarodne pravne pomoći i samim tim je to sve zakonito“. Neće biti. Postavlja se pitanje što se tiče međunarodne pravne pomoći na koji način su ovi dokazi pribavljeni u zamoljenoj državi pružaocu međunarodne pravne pomoći. Vrlo sam zadovoljan zbog ove presude Evropskog suda pravde od 30. aprila ove godine i smatram da je to prvi korak u ubjeđivanju i našeg tužilaštva i naših sudova o kakvom nezakonitom dokazu se radi i da na njima neće moći da se zasniva sudska presuda – zaključio je advokat.
VDT: „Skaj“ komunikacija zakonit dokaz
– Povodom različitih tumačenja u javnosti presude Evropskog suda pravde od 30. aprila 2024. godine, Vrhovno državno tužilaštvo podsjeća da se navedenom presudom tumače odredbe Direktive 14/41 kojom se reguliše primjena Evropskog istražnog naloga, što znači da je presuda primjenljiva samo na države članice Evropske unije, samim tim ne i na Crnu Goru – navodi se u saopštenju VDT-a.
Crna Gora je, kako su saopštili, u obavezi da primjenjuje Evropsku konvenciju o međunarodnoj pravnoj pomoći, na osnovu koje su i pribavljeni dokazi koji se odnose na SKY ECC komunikaciju.
Oni ističu da se ni na koji način ne dovodi u pitanje validnost i zakonitost SKY ECC komunikacije kao dokaza, naprotiv.
-Državno tužilaštvo zadržava nepodijeljen stav da je SKY ECC komunikacija, kao zakonito pribavljen dokaz od francuskih vlasti, dostavljen putem međunarodne pravne pomoći, shodno nacionalnom zakonodavstvu Crne Gore, zakonit dokaz – istakli su iz VDT-a.
Preporučeno
Oni navode da Državno tužilaštvo ne osporava pravo branilaca da biraju strategiju za odbranu svojih klijenata, ali da se neće upuštati u javnu polemiku s učesnicima bilo kog postupka. Državna tužilaštva će, u skladu sa zakonom, nastaviti da sva pravna pitanja rješavaju isključivo na institucionalnom nivou.