Podsjećamo, Apelacioni sud ukinuo je presudu kojom je petočlana kriminalna organizacija za planiranje ubistva Budvanina Marka Ljubiše Kana u januaru 2021. godine osuđena na ukupno 20 i po godina robije.
“Donijeta odluka je negdje očekivana, imajući u vidu brojne nezakonitosti koje su počinjene u prvostepenom postupku odnosno kojima je zahvaćena prvostepena presudi”, saopštio je za Pobjedu advokat Radović .Kao advokata odbrane, navodi, raduje ga činjenica da se Apelacioni sud pozabavio i razlozima koje je prvostepeni sud dao u vezi sa korišćenjem materijala sa Sky ecc aplikacije kao dokaza u krivičnom postupku.
“Zaista me ohrabruju razlozi drugostepene odluke u tom dijelu. Naime, iako je prvostepeni sud svoju odluku zasnovao na tom nazovimo ga dokazu i dao prilično opširno obrazloženje u tom dijelu, drugostepeni sud ipak navodi da ti razlozi nijesu dovoljni i valjani. Dakle, bez obzira na očigledan trud i nastojanje prvostepenog suda da obrazloži pravnu valjanost i prihvatljivost Sky materijela kao dokaza, Apelacioni sud je bio stava da to što je napisao prvostepeni ne valja i nije dovoljno. To je negdje i razumljivo, budući da se prvostepeni sud samo deklaritivno i formalno pozvao na član 45 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, ne ulazeći u njegovu suštinu i ispravno tumačenje”, kazao je advokat Radović.
On ističe da ova odluka Apelacionog suda najbolje potvrđuje koliko je odbrana u pravu kada sve ove godine osporava prihvatljivost odnosno pravnu valjanost materija sa Sky ecc aplikacije kao dokaza.
“A sama činjenica da ni za četiri godine od kada je počeo da se koristi Sky materijal kao dokaz u krivičnom postupku jos uvijek nemamo pravosnažnu odluku kojom je definitivno riješeno ovo pitanje, dovoljna je za objektivnog posmatrača da zaključi ko je u pravu”, zaključio je Radović.
Inače, ovo je prva prvostepena presuda koja je izrečena na temelju SKY komunikacije koje pravosudni organi Francuske kao dokaz dostavili crnogorskom Tužilaštvu ali i Sky prepiske koju su policijski inspektori snimili na kriptovanom telefonu zaplijenjenog od Strahinje Savića jednog od optuženih u ovom predmetu.
Apelacioni sud je utvrdio da su osnovane žalbe branilaca optuženih kojim ukazuju da prvostepena presuda, između ostalog, u dijelu koji se odnosi na SKY ECC komunikaciju, ne sadrži jasne, argumentovane, dovoljne i valjane razloge o prihvatljivosti ili neprihvatljivosti ovog dokaza (pribavljanje, pravna priroda njegova usaglašenost sa načelima domaćeg pravnog sistema i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava).
Prvostepenom presudom koju je izrekla sutkinja Kovačević, optuženi Lazar Ilić je za stvaranje kriminalne organizacije i nedozvoljeno držanje oružja osuđen na jedinstvenu kaznu od pet godina zatvora. Isto toliko dobio je i Nikola Milenković za podstrekivanje na ubistvo Ljubiše.
Strahinja Savić je dobio četiri godine robije a Milićević tri i po godine zatvora dok je Klečko osuđen na tri godine robije.
Preporučeno
Sud je Ilića i Savića oslobodio od optužbi Specijalnog tužilaštva da su kao saizvršioci izvršili krivično djelo ubistvo u pokušaju jer radnje koje su sproveli spadaju u domen pripremnih radnji koje nijesu kažnjive crnogorskim zakonima.