Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić predložio je da se dnevni red sjednice Skupštine, naredne sedmice, dopuni prijedlogom izmjena i dopuna Zakona o krivičnom postupku, kojima se predviđa da pritvor umjesto tri, može trajati pet godina, do izricanja prvostepene sudske presude. Taj prijedlog podražo je i premijer Milojko Spajić.
Advokat Radović kaže da pritvor treba da bude garancija brzog i efikasnog postupka, odnosno, da mora natjerati sve organe koji učestvuju u krivičnom postupku da postupaju s naročitom hitnošću. Već sada je, kaže Radović, jasno da postupci niti su brzi, niti efikasni, čega je neprihvatljivo podizati granicu pritvora.Predstavnici izvršne vlasti i ranije su, kaže Radović, pokušavali da vrijeme trajanja pritvora, podignu na pet godina. Svaki je bio bezuspješan.
“Možda zbog toga što prijedlog dolazi od ljudi koji nijesu dovoljno razumjeli problematiku, koji nijesu imali adekvatne savjetnike, odnosno pravne savjetnike, koji bi im predočili kakve posljedice to može da proizvede. Smatram da se radi o pokušaju izvršne vlasti da odgovornost za tragične događaje prebaci na sudsku vlast, prebaci na pravosuđe i da krivca pronađe u onima koji nijesu uspjeli da donesu presude u roku od tri godine od dana podizanja optužnice. Smatram da je takav pristup apsolutno pogrešan. Pokušavaju se donijeti neke odluke bez neophodne analize”, rekao je Radović.
Pritvor je izuzetna mjera, objašnjava Radović, a u Crnoj Gori je, nažalost, postao pravilo i olako se određuje i produžava. To su, dodaje advokat Radović, potvrdili čak neki predstavnici sudske vlasti.
Preporučeno
“Ukazaću na jednu interesantnu činjenicu. Pritvor je procesna mjera kojom se obezbjeđuje prisustvo okrivljenog u krivičnom postupku i nesmetano vođenje krivičnog postupka. Očigledan je cilj predstavnika izvršne vlasti da spriječe sukobe lica, za koje oni smatraju da su pripadnici organizovanih kriminalnih grupa, tako što će produžiti rok od tri na pet godina. To je potpuno pogrešno. Postavlja se pitanje šta se dobija ako se taj rok produži u cilju obezbjeđenja prisustva okrivljenog i nesmetanog vođenja krivičnog postupka. Ustavni sud je prije nekih desetak godina ukinuo jednu odredbu vezanu za pritvor, upravo zbog toga što se određivanjem i produžavanjem pritvora po tom osnovu nastojalo preduprijediti teže remećenje javnog reda i mira”, istakao je Radović.