Advokat Velibor Marković kazao je za TVCG da u radnjama njegove branjenice nema protivpravnosti iz dva razloga:
“Prvi je taj što Vlahovićeva i Komisija uopšte nijesu donosili odluke kojima se konstituiše neko pravo, već su davali mišljenja o formalnom ispunjenju uslova i takva mišljenja dostavljali Vladi.”
Pritom, kako navodi Marković, Ustav i član 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima garantuju slobodu mišljenja i izražavanja u smislu da se za izraženo mišljenje i izražavanje ne odgovara.
“Drugi razlog nepostojanja protivpravnosti je taj, navodi Marković, što su prije davanja mišljenja članovi Komisije striktno primjenjivali materijalni propis i to: Odluku o izmjeni i dopuni odluke o rješavanju stambenih potreba, čijom je odredbom propisan kao jedini kriterijim za dodjeljivanje stanova ili stambenih kredita – da se radi o zaposlenom u državnom ili organu uprave ili javnoj ustanovi ili privrednom društvu čiji je osnivač država, na određenim značajnim funkcijama koji je u svom radu ostvario značajne rezultate”, kazao je advokat.
Marković zaključuje da drugih kriterijuma po toj odluci i bilo kom drugom propisu nije bilo, pa su kako navodi, članovi Komisije bili dužni da primjenjuju propis kakav god on bio.
Ranije su ostali saslušani u ovom predmetu negirali krivicu.
U krivičnoj prijavi Vlade navodi se da su bivši predsjednik i članovi Komisije oštetili državu za 1.823.000 eura, tako što su od 2016. do kraja 2020. godine podijelili stambene kredite za preko stotinu tužilaca, sudija, poslanika, ministara i drugih državnih službenika i funkcionera.
SDT sumnja da su funkcioner DPS-a Predrag Bošković kao predsjednik, a ostali kao članovi, donosili odluke o rješavanju stambenih potreba funkcionera suprotno propisima, i tako drugima pribavljali imovinsku korist koja prelazi 30.000 eura.
Ovom istragom obuhvaćeni su pored Boškovića, Dragica Sekulić, Ivan Brajović, Damir Šehović, Suzana Pribilović.
Predmet je formiran i protiv Budimira Šegrta, Sanje Vlahović, Suada Numanovića, Dražena Miličkovića, Osmana Nurkovića, Jelene Radonjić i Aleksandra Jovićevića.
Podsjećamo, Boškoviću, Sekulić, Pribilović, Brajoviću i Šehoviću 19. aprila je Skupština ukinula imunite.
Preporučeno
Oni su osumnjičeni za zloupotrebu službenog položaja. Prema navodima istrage, SDT sumnja da oni su kao članovi Komisije za stambene potrebe funkcionera donijeli veći broj odluka o dodjeli povlašćenih kredita i stanova, bez plan rješavanja stambenih potreba za period od 2016. do 2020.