Tužilački savjet će odlučivati o Medenici

Tužilački savjet će odlučivati o Medenici

Standard

03/06/2023

08:05

Disciplinski tužilac podnio je Tužilačkom savjetu optužni prijedlog kojim se traži razrješenje rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva u Podgorici Lepe Medenice zbog neprimjerenog uticaja na rad kolega, potvđeno je Pobjedi u državnoj tužilačkoj organizaciji.

Inicijativa je upućena zvanično prije dva dana, ali nije stigla na razmatranje na jučerašnju sjednicu TS, saopšteno je iz tog tijela Pobjedi.

Prijedlog disciplinskog tužioca uslijedio je mjesec i po nakon što je ministar pravde Marko Kovač prethodno tražio da TS razriješi Medenicu, uz ocjenu da je sprovela neprimjeren uticaj na kolege iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici – Vukasa Radonjića i Nikolu Boričića u slučaju istrage zbog otvaranja granica za Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.

U Kovačevom zahtjevu od 19. aprila navedeno je da je Medenica, kako tvrdi, suprotno odredbama Zakona o Državnom tužilaštvu, zahtijevala od Radonjića da pusti na slobodu SašuĐurovića i Aleksandra Boškovića koji su bili uhapšeni u predmetu ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću.

Nakon Kovačeve inicijative, TS je dostavio prijedlog za utvrđivanje disciplinske odgovornosti disciplinskom tužiocu. Dalji red poteza, nakon što je disciplinski tužilac podnio optužni prijedlog, je da utvrđivanje disciplinske odgovornosti sprovede TS.

Prozivke
Priča o postupanju u predmetu povodom ukidanja zabrane ulaska Belivuku i Miljkoviću otvorena je na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu 11. aprila, gdje su u brifingu poslanika, iznijeti podaci o navedenom neprimjerenom uticaju. Tužilac Radonjić je na toj sjednici saopštio da ga je Medenica kao postupajućeg tužioca zvala da mu saopšti da nezakonito postupa i da treba da pusti uhapšene policajce u slučaju Belivuk i Miljković, a da je tadašnji v. d. VDT-a Dražen Burić tražio da predmet preda Specijalnom državnom tužilaštvu. I tadašnji rukovodilac ODT Nikola Boričić rekao je da ga je Medenica zvala i tražila da naredi Radonjiću da policajce pusti na slobodu, a pošto je to odbio, zahtijevala je da Radonjiću predmet bude oduzet.

Medenica je u zvaničnom saopštenju navela da je Boričić iznio neistine, a djelimično i državni tužilac Vukas Radonjić. Ona je 12. aprila povodom sjednice Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, na koju nije bila pozvana, saopštila da je posebno zabrinjavajuće bilo što je prozvao premijer Dritan Abazović i, zbog njegovog nepoznavanja pravnih propisa, „a očigledno i zlonamjerno, ubirajući svoje političke poene“, označio kao zaštitnika najvećeg kriminalnog klana u Crnoj Gori.

“Time je nacrtao metu ne samo meni, nego i mojoj porodici, mojoj djeci, mojim unucima, bez ijednog argumenta, a ja sam se te noći samo odazvala pozivu, odnosno poruci tadašnjeg zamjenika rukovodioca ODT u Podgorici, Nikole Boričića i tadašnjeg v. d. vrhovnog državnog tužioca Dražena Burića, sugerišući, u okviru svojih nadležnosti, vezano za postupanje u predmetu, potpuno zakonito, bez ikakve namjere da bilo koga štitim jer za 30 godina nikoga štitila nijesam, niti imam namjeru da bilo koga štitim i ubuduće, do kraja moje radne i profesionalne karijere “,navela je tada Medenica.

Nakon informacija iznijetih na Odboru, ministar Kovač je tražio da mu ODT dostavi službene zabilješke o Radonjićevim tvrdnjama sa skupštinskog Odbora na osnovu čega je, potom, zatražio od TS da razriješi Medenicu.

Kovač je u zahtjevu naveo da postupanje Medenice navodi na sumnju u postojanje i druge vrste odgovornosti, ,,što je moglo uticati na konačan ishod samog postupka pred nadležnim tužilaštvom a čime se dodatno urušava ugled pravosudnih institucija.

U javnosti je, međutim, problematizovan osnov po kojem je Kovač kao ministar pravde, uopšte imao uvid u službenu zabilješku tužilaca, posebno u kontekstu činjenice da je, makar prema navodima GST Vladimira Novovića, konkretan predmet bio ponovo službeno otvoren.

Stavovi Savjeta
Tužioci, koji su pomenuti na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu u vezi sa postupanjem u predmetu povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću, saslušani su 27. aprila na vanrednoj sjednici TS koja je bila zatvorena za javnost, a ministar pravde je sedam dana kasnije tražio razrješenje Medenice.

Nakon njegove inicijative, TS je dostavio prijedlog za utvrđivanje disciplinske odgovornosti disciplinskom tužiocu, koji je imao 45 dana da sprovede istragu i Savjetu dostavi optužni prijedlog, ukoliko utvrdi sumnju da je zahtjev opravdan.

Medenica je ostala je pri stavu da ne daje nikakav komentar, a za sve informacije o slučaju navela da se moramo obratiti TS.

Ovim slučajem se TS bavio i na sjednici 16. maja kada je ,,analizirana situacija povodom međusobne komunikacije državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava u vezi sa postupanjem u predmetu formiranom povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici bezbjednosno interesantnih lica (V.B. i M.M.)“.

Kako je nakon sjednice saopštila v. d. VDT Tatjana Begović, konstatovano je da su uočljivi određeni problemi u funkcionisanju unutar tužilačke organizacije te da je zbog toga potrebno da svi nadležni u tužilačkoj organizaciji preduzmu sve kako bi se postiglo: dosljedno i unifikovano poštovanje principa nezavisnosti tužilaca u postupanju, kao i adekvatna primjena obaveznih uputstava za rad; dosljedno i unifikovano poštovanje pravila o dodjeljivanju predmeta u rad.

Naglašeno je da se tom konstatacijom ne prejudicira na bilo koji način odluka u predmetu formiranom povodom prijedloga ministra pravde za razrješenje Lepe Medenice, rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, a koji predmet je u radu kod zamjenice Disciplinske tužiteljke.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Lepa Medenica

Ostavite komentar

Komentari (0)