Specijalni državni tužilac Miroslav Turković kazao je prošle sedmice na panelu posvećenom toj dilemi, na Pravnom fakultetu u Podgorici, da su sva lica koja su procesuirana na osnovu Skya, odnosno njihove komunikacije, pažljivo analizirane kao i njihove radnje o kojima se govorilo u sadržini tih komunikacija onamo gdje je to bilo moguće i na taj način je potvrđena vjerodostojnost, odnosno autentičnost tih komunikacija.
– Kada se sagledaju svi ti aspekti, logički i sadržina komunikacije, možete doći do zaključka da sva ona lica koja su procesuirana, a u kojim postupcima je kao jedan od ključnih dokaza korišćena sadržina komunikacija ostvarena posredstvom Sky aplikacije, imaju itekako značajan upliv u kriminalnu sferu – kazao je Turković.Na pitanje novinara Pobjede da li to znači da njihove radnje nijesu potkrijepljene drugim materijalnim dokazima, te da li se isključivo dekriptovana komunikacija dostavljena od evropskih partnera koristi kao dokaz u tim postupcima, Turković je kazao da je komunikacija ostvarena preko Skya dominantan dokaz.
– Nije to jedini dokaz u tim predmetima. Postoje i mnogi drugi materijalni dokazi kojima je potvrđena sadržina tih komunikacija i na osnovu kojih SDT zauzima stanovište – kazao je on.
U vezi sa prisutnom dilemom da li je ipak samo riječ o operativnim podacima, Turković je odgovorio da je tačno da su određene komunikacije pribavljene kroz međunarodnu policijsku saradnju.
– One su korišćene od tužioca i policije kao operativni podaci na osnovu kojih su formirani predmeti i na osnovu kojih su istrage usmjeravane u određenim pravcima – kazao je Turković.
Međutim, kako je objasnio, nakon toga se SDT obraćao nadležnim pravosudnim organima Francuske, jer su po njihovim naredbama ti podaci izuzeti.
– Dakle, pribavljali smo ih u formi koja se može koristiti kao dokaz u krivičnom postupku, a kroz postupak međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima – rekao je Turković.
Kako je naglasao, iako za sada nema prvostepenih presuda u predmetima gdje su Sky komunikacije korišćene kao dokaz, u fazi postupka koja prethodi glavnom pretresu – kontrola optužnice – gdje je isticano pitanje pravne valjanosti tih komunikacija kao dokaza, sud je u odlukama koje je donosio zauzeo stanovište po kojem je očigledno da je takav dokaz zakonit.
Advokatica Bojana Franović nije saglasna sa ovakvim stavom tužioca Turkovića i rekla je da sud, iako je potvrdio optužnice, nigdje nije napisao da je Sky komunikacija pravno valjan dokaz.
– Sud je, po meni, napravio veliku grešku što to nije riješeno u startu, već je dozvoljeno da zatremo svaki postupak u kojem su dominantno dokazi iz Sky komunikacije. Sud je našao jednu solomonsku rečenicu koja parafrazirano glasi da ukoliko se ukaže potreba za provjerom autentičnosti i valjanosti, to će se raditi u glavnom pretresu. Dakle, ne postoji rečenica koja eksplicitno kaže – da jeste dokaz, već je to ostavljeno za glavni pretres, na koji način se šalje poruka da nam, možda, sad nije povoljan politički trenutak da rješavamo tako bitnu stvar u ranim fazama postupaka – kazala je ona.
Turković je, međutim, citirao odluku vijeća iz drugog predmeta gdje je ono našlo da „se radi o pravno valjanom dokazu i nema mjesta njegovom izdvajanju“.
– Ovo je bilo po prigovoru odbrane koja je tražila u fazi kontrole optužnice da se ovaj dokaz izdvoji kao nezakonit – kazao je Turković citirajući odluku vijeća od 6. februara.
Na to je Franović citirala odluku od 13. februara u kojoj se kaže da „sud smatra da u ovoj fazi postupka, kada se utvrđuju procesne pretpostavke za dalje vođenje postupka postoji dovoljno osnova da se navedeni dokaz koristi u ovoj fazi postupka, bez prejudiciranja konačne odluke o zakonitosti ovih dokaza koji će biti predmet odlučivanja na glavnom pretresu“.
Bilo kako bilo, advokati odbrane svoje aktivnosti pred sudom fokusiraju na „napadanje“ Sky komunikacije kao dokaza. U tom dijelu se prigovara na zakonitost pribavljanja od strane organa u Francuskoj, način na koji su ekstrakovani podaci, da li je dokazna radnja koja je preduzimana u Francuskoj, pa i ako je zakonita u toj zemlji, može biti dokaz u Crnoj Gori i ako jeste, kojoj dokaznoj radnji u našem sistemu odgovara. Odbrana često prigovara i na autentičnost, odnosno mogućnost kontaminacije dokaza u smislu mijenjanja sadržine.
Turković je mišljenja da Sky komunikacija apsolutno jeste dokaz, da je pribavljena na zakonit način od nadležnih organa Francuske, te da se zakonitost dokaza koji su pribavljeni putem međunarodne pomoći cijeni prema tome da li su oni zakoniti u zamoljenoj državi, a ne u državi koja je tražila pomoć.
– Ključno je da ti dokazi nijesu u suprotnosti sa osnovnim nacionalnim pravnim principima i opšteprihvaćenim pravnim principima međunarodnog prava. To je stanovište tužilaštva i na njemu se insistira – kazao je Turković.
Franović kaže da je najveći problem u cijeloj priči to što na sve argumente u odnosu na pravnu valjanost Sky komunikacije kao dokaza, a koje iznosi odbrana, iako je prošlo gotovo dvije godine, nikada nije odgovoreno.
– Prvi predmet u Crnoj Gori je bio svojevsrtan skandal. Tada je sudija Miroslav Bašović mog klijenta pustio na slobodu jer je tvrdio da ispred sebe nema pravno valjane dokaze – kazala je ona.
Ona je podsjetila da je u tom slučaju postupajući tužilac za osnov za određivanje pritvora imao samo izvještaj Europola. Prema njenim riječima, u ugovoru sa tom policijskom organizacijom je precizirano da kada Europol odredi za koje namjene će se koristiti informacije koje dostave našim organima, ne smiju se upotrijebiti ni za kakve druge namjene.
– U tom izvještaju Europola naznačeno je da se može koristiti samo kao operativni podatak i samo za potrebe policije. Bilo je izričito naznačeno da se ne može koristiti pred pravosudnim organima Crne Gore i da se ne smije otkrivati pošiljalac informacija – rekla je Franović.
Prema njenim riječima, SDT je takav dokument bez ijednog drugog dokaza predalo sudiji za istragu i zahtijevalo određivanje pritvora.
– Dakle, predali smo ga sudu, otkrili pošiljaoca i uništili tu istragu za sva vremena – kazala je ona ističući da je tada trebalo stati uz sudiju Bašovića, a on je umjesto toga satanizovan i poslat u penziju.
Još uvijek ni u jednom nacionalnom pravnom sistemu u Evropi u predmetima gdje je komunikacija sa Sky aplikacije bila jedini dokaz, ne postoji pravosnažna presuda.
Za ovu činjenicu Turković kaže da se i sudovi u tim zemljama suočavaju sa istim taktikama odbrane čiji advokati osporavaju zakonitost pribavljanja Sky komunikacije kao dokaza.
O slučajevima koji su u Crnoj Gori najpoznatiji široj javnosti, a koji su zasnovani na Sky komunikacijama, poput onih protiv policijskih službenika Petra Lazovića, Ljuba Milovića, Dejana Kneževića, tužioca Saše Čađenovića i bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, on kaže da ko god da je okrivljen, predmeti imaju svoj tok.
– Ti slučajevi su u različitim fazama. Neki su u fazi istrage. U nekima su podignute optužnice, neki u fazi izviđaja… Činjenice koje su važne za odlučivanje će se utvrditi, a konačno će o svemu odlučivati sud – rekao je on.
Advokatica Franović kaže da ono na šta sve vrijeme ukazuju zastupnici odbrane – zbog čega je problematična upotreba komunikacija sa Sky aplikacije na taj način, zapravo najviše dolaze do izražaja i imaju poseban značaj u ovakvim predmetima.
– Zato što su to isuviše važni predmeti i veoma ozbiljne optužbe da bismo imali ovoliko pitanja „kako i zašto“. Baš zbog toga o kakvim se predmetima radi, moralo se drugačije odnositi prema argumentima odbrane da Sky komunikacija ne može biti dokaz u postupku i da se prije godinu i po dana, kada je bio prvi predmet takve prirode, moralo drugačije odrediti – kazala je ona.
Franović smatra da bi to bila veća usluga tužilaštvu, nego da se optužnice potvrđuju, pa da se na glavnom pretresu utvrđuje zakonitost dokaza.
To zato što bi se tužilaštvo ponašalo na drugi način, a smatram da imaju kapacitete. Ovako im je sud učinio medvjeđu uslugu, jer im dozvoljava da u postupak uđu nespremni – kazala je Franović.
Pravosudni i policijski organi Belgije, Francuske i Holandije su u bliskoj saradnji uspjeli da još početkom 2021. godine organizuju odlučne napore da blokiraju dalju upotrebu ovih šifrovanih komunikacija, koje su predstavljale potpuno nezavisan tehnološki ekosistem u odnosu na „normalne“ provajdere telekomunikacionih usluga, a koje su masovno koristile organizovane kriminalne grupe visokog profila.
Preporučeno
Uspješnim dekodovanjem enkripcije Skya, pribavljene informacije su obezbijedile uvid u kriminalne aktivnosti u različitim državama Evropske unije, ali i drugim državama, poput Crne Gore i drugih zemalja regiona.