Takođe im se na teret stavlja i droga zaplijenjena u nekoliko međunarodnih akcija na raznim lokacijama u svijetu.
Dio osumnjičenih već se nalazi odranije u zatvorima i u Hrvatskoj i u inostranstvu, a dio dokaza pribavljen je probijanjem enkriptirane komunikacije Sky ECC.Kako nezvanično saznaje „Slobodna Dalmacija“, cijela je akcija pokrenuta nakon višemjesečnog analiziranja kriptovane Sky komunikacije koju su francuske vlasti poslale u vidu miliona poruka splitskom USKOK-u u predmetu „Nenad Petrak i drugi“.
Nenad Petrak, 45-godišnji zagrebački građevinski preduzetnik, u fokus javnosti ponovno je došao u novembru 2023. godine kada je uhapšen u Turskoj, prenosi Jutarnji.
Splitski USKOK ga tereti da je bio čelna osoba zločinačke organizacije koja je krijumčarila tone kokaina i marihuane zaradivši desetine miliona eura.
Prema njihovim navodima, bio je šef 25-člane organizacije koja je radi prodaje nabavila 1,25 tona kokaina, od čega su stotine kilograma prokrijumčarili kroz razne kanale širom Evrope, Južne Amerike i Afrike. Uz hrvatsko, Petrak ima i tursko državljanstvo, zbog čega su ga nepoznati „pošiljaoci“ teletekst poruka, jednim od načina na koje su kriminalci kontaktirali, nazivali Turčinom.
Kada je krenula akcija hapšenja, Petrak se nalazio u Istanbulu, gdje je uhapšen i zatim izručen Hrvatskoj.
Navodno je s USKOK-om uoči hapšenja dogovorio kaznu od devet godina zatvora i sporednu novčanu kaznu od čak pet miliona eura, ali ta je nagodba otpala.
Petrak je osumnjičen i da je organizirao šverc gotovo tone kokaina, vrijednog više od 34 miliona eura, koji nikada nije stigao u Evropu jer je španska policija početkom septembra 2020. godine, na dojavu hrvatske policije u operaciji kodnog imena „Falkuša“, zaustavila u međunarodnim vodama kod Kanarskih Ostrva jedrilicu na kojoj su bila tri Hrvata.
Po sumnjama istražilaca, od februara do septembra 2020. godine Petrak je po dogovoru s Vladom Brkićem, Miroslavom Starčevićem iz Srbije te osobom kodnog imena Franko i DD, kao i s više nepoznatih osoba iz Južne Amerike dogovorio nabavku većih količina te droge.
Prema podacima do kojih su istražioci došli analizom razgovora i poruka koje je Petrak vodio na kriptovanoj SKY ECC aplikaciji sa svojim turskim neimenovanim partnerom, otkriveno je da je svaka tura krijumčarene droge donosila milione eura zarade.
Petrak je, kako su utvrdili istražioci, detaljno vodio bilješke o rashodima i prihodima koji pokazuju da su u samo mjesec dana od marta do aprila 2020. krijumčarenjem zaradili više od 27 miliona eura.
Petraku je u Hrvatskoj, u vrijeme hapšenja, bila blokirana samo jedna nekretnina, i to parcela ukupne površine od 17.123 četvorna metra u poslovnoj zoni Prisike u Gornjem Muću, a na kojoj se nalaze četiri zgrade ukupne površine 3.187 metara četvornih, dok se ostatak od 13.936 kvadrata vodi kao neplodno zemljište.
Petraku je, nadalje, osim ove jedne nekretnine, sudskom odlukom privremeno zabranjeno raspolaganje i motociklom Yamaha 150 NMAX vrijednog oko 4.000 eura, a blokirani su mu i poslovni udjeli u vrijednosti od po 1.327 eura koje ima u firmama „Boxing promotion Salona“ i „Ersa Adriatic“.
Preporučeno
U akcijama je učestvovalo 250 policijskih službenika i službenica iz više rodova policije.