test

Kako i zašto je Hrvatska uhapsila sopstvenog ministra da bi pretekla tužioce EU

S. Kusovac

19/11/2024

12:58

Da hrvatski tužioci nijesu u petak uhapsili ministra zdravstva hapšenje bi ove sedmice naložilo Evropsko tužilaštvo koje bi bilo slavljeno kao institucija koja se jedina istinski bori protiv korupcije u vrhu države, dok bi hrvatski organi pretrpjeli snažan udarac od kojeg bi se teško oporavili

U petak, 15. novembra, u 7:10 ujutro uhapšen je hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš. Da je ministar uhapšen bila je prva vijest koju su oko 7:30 javili mediji bez detalja tek uz fotografije službenika USKOK-a (Ured za suzbijanje organiziranog kriminala i korupcije) ispred vrata ministrove kuće. Mediji su u narednih pola sata objavili da su s ministrom uhapšene još neke osobe. Do osam se znalo tek za direktora Klinike za neurohirurgiju KBC Sestara milosrdnica prof. dr. Krešimira Rotima. Nije bilo u početku jasan ni razlog hapšenja ni po čijem nalogu je hapšenje izvedeno.

Oko 8:30 se pojavljuju u medijima informacije da je hapšenje izvedeno po nalogu Kancelarije Nezavisnog tužioca Evropske unije (EPPO). Nije jasno jesu li to mediji od nekoga saznali, odnosno da li je neko tu informaciju, pokazaće se kasnije zapravo dezinformaciju, dao medijima na osnovu nagađanja ili pretpostavke ili je pak neki medij sam to pretpostavio pa objavio. Jer, takva pretpostavka – da je ministar zdravstva uhapšen po nalogu EPPO – bila je logična i očekivana. Većina hapšenja na visokom nivou u Hrvatskoj u protekle 2-3 godine izvedena je po nalogu EPPO-a.

Prije nepun mjesec dana u Međimurju je po nalogu EPPO-a uhapšeno devet uposlenika kompanije Vajda iz trgovinsko-prehrambenog koncerna Pivac pod sumnjom da su manipulacijama subvencijama za uzgoj svinja oštetili budžet EU za više od devet miliona eura te da su falsifikovali službene isprave. Samo koji dan ranije EPPO je podigao pred Županijskim sudom u Zagrebu optužnicu protiv čelnice Upravnog odjeljenja za komunalni sistem i saobraćaj Grada Rijeke Irene Milićević i još tri osobe i jedne kompanije zbog zloupotrebe položaja prilikom gradnje sortirnice otpada. Proljetos je EPPO objavio da su zbog sumnje u korupciju uhapšeni bivši pomoćnik ministra kulture i medija, tada glavni konzervator u Upravi za zaštitu kulturne baštine, Davor Trupković i bivši dekan i jedan profesor Geodetskog fakulteta. Krajem 2023. EPPO je objavio da istražuje bivšu ministricu regionalnog razvoja Gabrijelu Žalac. U ljeto 2022. je uhapšen je po nalogu EPPO u Virovitici potpredsjednik vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, zbog prevara u vezi sa subvencijama EU za proizvodnju vina. Ovo su samo neki od slučajeva istraga EPPO-a u kojima su u protekle dvije godine akteri bili visoki predstavnici vlasti. EPPO je izuzetno aktivan u Hrvatskoj koja posljednjih godina privlači najviše novca iz evropskih fondova. Stoga nije bilo nikakvog razloga da bilo ko posumnja u informaciju, pokazaće se kasnije netačnu, da je i najnovija afera u kojoj je uhapšen ministar zdravstva djelo evropskog tužilaštva kojim rukovodi čuvena bivša glavna tužiteljka rumunske Nacionalne uprave za borbu protiv korupcije, a zatim i glavna državna tužiteljka Rumunije Laura Codruța Kövesi. Nezavisni tužilac EU nadležan je za istrage koje se tiču novca iz budžeta EU.

Iza devet mediji, koji su bez prestanka objavljivali nove detalje o uhapšenima počeli su da koriguju prethodnu informaciju – hapšenje nije naložila Kancelarija Nezavisnog tužioca Evropske unije već Državno tužilaštvo Hrvatske. Uslijedila je informacija da je premijer Andrej Plenković razriješio uhapšenog ministra.

EPPO je u 10:15 objavio da je pokrenuo je istragu protiv osam fizičkih lica, uključujući i ministra zdravstva i odgovorne osobe dviju zagrebačkih bolnica, te dva pravna lica zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivična djela primanja i davanja mita, zloupotrebe položaja i ovlašćenja, te pranja novca.

Andrej Plenković, konferencija za medije 15. novembra

Iza 11 sati mediji i Vlada prenose uživo obraćanje premijera Andreja Plenkovića. Pojavljuju se prve sumnje novinara da je hapšenje izvedeno iznenada i bez plana. Dva od prva tri pitanja bila su – zašto premijer drugačije reaguje sada, kada izražava razumijevanje za Državno tužilaštvo koje hapsi ministra i čak djelovanje ministra naziva izdajom, nego što je to učinio u februaru 2022. kada je zbog hapšenja ministra uređenja prostora Darka Horvata žestoko kritikovao postupke Državnog tužilaštva i otvarao pitanje da li je hapšenje uopšte bilo potrebno. Premijer odgovara da je kontekst bio drugačiji tada nego što je sada. Tačno. Tada je glavna državna tužiteljka bila Zlata Hrvoj-Šipek, koja nije iskazivala političke i druge preferencije, dok je sada glavni državni tužilac Ivan Turudić, čije je imenovanje Andrej Plenković snažno zastupao i branio uprkos žestokom kritikama i opozicije i medija zbog ranijih Turudićevih postupaka koji su uključivali i kontakte s osobama iz kriminalnog miljea.

Sumnje novinara da su istražni organi Hrvatske moguće djelovali kako bi spriječili djelovanje evropskog tužioca razjasnilo je sam glavni državni tužilac iza podne. Na vanrednoj konferenciji za medije prenošenoj na gotovo svim medijima uživo Ivan Turudić potvrđuje da su ministar Vili Beroš i još dvije osobe uhapšene po nalogu USKOK-a i to zbog primanja i davanja mita, zločinačkog udruživanja i trgovine uticajem. Novinari pitaju šta je sa sukobom nadležnosti evropskog tužioca i hrvatskih organa? Tužilac odgovara: „USKOK je smatrao da je nadležan, da nema nikakvih sumnji u svoju nadležnost, radi se o sredstvima iz hrvatskog budžeta, a samo u jednoj tački o evropskom novcu. Međutim, tu nije bilo predaje novca“.

Ivan Turudić, konferencija za medije 15. novembra

Ivan Turudić na insistiranje novinara da pojasni je li USKOK znao da ministra istražuje i EPPO odgovara da postoji načelo koje nalaže da jedno tijelo obavještava drugo o istragama koje vodi, ali da u ovom slučaju hrvatski istražioci nijesu bili obaviješteni.

Kancelarija Nezavisnog evropskog tužioca mjesecima sprovodi istragu o mahinacijama prilikom nabavke uređaja za više bolnica. Široka istraga ne uključuje samo ministra već i direktore više bolnica, vlasnika kompanije preko koje je naduvana nabavka obavljena, čelnika ispostave Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u Krapini i kontroverznog biznismena Hrvoja Petrača i njegova dva sina – Nikolu i Novicu. Jedan od njih, Novica, u ponedjeljak uveče se predao hrvatskim vlastima.

Prema navodima medija USKOK tereti uhapšenog ministra Vilija Beroša za trgovanje uticajem, odnosno za zloupotrebu položaja, dok ga EPPO ga tereti daleko teža krivična djela: primanje 75.000 eura mita, zločinačko udruživanje i pranje novca.

Hrvatski mediji danas objavljuju da je stvar jasna: USKOK je djelovao kako bi spriječio da djeluje EPPO.

Potpredsjednik Hrvatskog sabora i donedavni predsjednik Socijaldemokratske partije, najjače opozicione stranke, Peđa Grbin situaciju naziva sramotnom rekavši na državnom radiju da „EPPO mjesecima skuplja dokaze, a USKOK ulijeće klizećim startom“ kako bi umanjio štetu. Grbin javno izjavljuje jutros ono što se ne baš tako direktno pojavljivalo proteklih dana u medijima. „Turudić je ovdje da bi opsturirao istrage evropskog javnog tužioca“.

Hrvatski radio, 19. novembar – Damir Habijan i Peđa Grbin

Čekao se prvi javni nastup ministra pravosuđa. Ministar Damir Habijan jutros na Hrvatskom radiju kaže da su tvrdnje o podrivanju EPPO-a „opasne“. Kao argument navodi da je Hrvatska bila jedna od prvih država koja je 2017. podržala osnivanje evropskog tužioca. Na direktno pitanje da li je ovdje hrvatska strana opstrurirala rad evropskog tužioca – ministar nije dao konkretan odgovor.

Valja se vratiti i preslušati još jednom konferenciju za medije glavnog državnog tužioca. Odgovarajući na pitanje novinara o tome da li je hrvatska strana znala za evropsku istragu, Ivan Turudić, pravnik s ogromnim iskustvom u pravosuđu koje je stekao i kao dugogodišnji bivši sudija, svjestan da mora u javnosti govoriti istinu izgovara ključnu rečenicu: „Mi nijesmo imali nikakva formalna saznanja o tome“. Nije, dakle, ovo slučaj u kojem hrvatski istražioci nijesu znali što rade njihove evropske kolege. Turudić to ne kaže. On kaže da nije bilo „formalnih“ saznanja. Dakle, EPPO nije obavijestio hrvatsku stranu o svojoj višemjesečnoj istrazi. Na direktno pitanje novinara koliko su trajali postupci izviđaja koje je sprovodio USKOK glavni državni tužilac odgovara: „nekoliko sedmica“. EPPO-va istraga je trajala mjesecima.

Večernji list ocjenjuje da bi, da USKOK nije u petak pokrenuo akciju „Beroševi mikroskopi“, EPPO ove sedmice naložio hapšenje ministra zdravstva i sedmorice ostalih „te bi bio slavljen kao institucija koja se jedina istinski bori protiv korupcije u vrhu države, dok bi USKOK i DORH na čelu s Ivanom Turudićem pretrpjeli težak udarac od kojeg bi se teško oporavili. … Naravno da bi slijedilo pitanje: ‘Zašto to nisu odradili USKOK i Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) na čelu s Turudićem’. Percepciji hrvatskih tijela progona, pukim slučajem ili namjerno, bila bi učinjena nepopravljiva šteta. Opet bi se nizale optužbe kao u slučaju potpredsjednice Vlade Gabrijele Žalac, kako ni Vili Beroš ne bi bio procesuiran da nije EPPO-a“.

Izvor (naslovna fotografija):

Vili Beroš – privođenje istražnom sudiji

Ostavite komentar

Komentari (0)